Не встиг чхнути, як пройшов тиждень! Вирішив перевести веселу статтю c Ice Climbing Japan. Стаття лежала в списку на переклад років шість — рекорд, напевно. Обговорювані проблеми за цей час не тільки не зникли, але могли і загостритися! Оригінал написаний важко, я змінив стиль для легкості читання і художньо відредагував. Вважаю, значуща частина його клієнтів – японці, тому може бути не очевидна для нас культурна специфіка. Свої думки додав під кожною темою.

Під Ломницею

Як у інструктора,
рятувальника і розробника спорядження, у мене є можливість зазирнути за лаштунки
альпінізму. Я бачу як люди готуються до маршруту, які приймають рішення і
знімаю їх з гори, якщо справи у них обернулися погано. Я бачу що пропонує ринок
альпіністам, який досвід попередників вони приймають, а який ігнорують,
мотивацію їх рішень. Я просіюю деталі невдач і намагаюся робити все
можливе, щоб направляти в правильну сторону.

На цій кухні видно регулярно
повторювані помилки, що приводять до одних і тих же проблем. Ці помилки посилено
ігноруються, забуваються і… повторюються! Я сам пройшов через це і спостереження —
особистий досвід.

Light is right

«Лайт з райт», легко — правильно.

Ні, легкість — це функція альпіністського досвіду і включає в себе все від дієти до бивачного спорядження. Це «королева причин» по якій влітку і взимку мені доводиться знімати людей з гір.

Легке спорядження Стіва
Хауса фундаментально відрізняється від аматорського по мотивації вибору і
застосування. Якщо ви читаєте ці рядки, значить у вас попереду ще довгий шлях до
його стилю альпінізму. Легке спорядження покликане підвищити ефективність. Економити
50 грам ваги і мерзнути на станції – не ефективно.

Нижче на відео Стів Хаус розповідає, що бере на одноденні маршрути в альпійському стилі з ночівлею. Мені вже важко розгледіти де тут перегини для початківців. По мені — все з запасом надійності і надзвичайно продумано. Нууу… може 25-літровий м’який рюкзак вагою 300 грамів використовується тому, що все легке і пакується добре, спинка — килимок, упаковка килимка — кишеню рюкзака (менше упаковок — менша вага), вся снаряга зовні, її мало, тому що лазить надійно. Одяг може бути не така тепла (страхувальна куртка), тому що лазить швидко, взимку не бере термоса (вага, обсяг), бо пляшки їдуть в рукавицях: легкі, тримають окріп, стискаються після використання, поміщаються в рукавиці — я таких не можу знайти, щоб були надійні і не за 30 євро за штуку і кришка не отваливалась, і т. д.

Відновлення організму,
хороше харчування, контроль часу на маршруті, хороша особиста техніка
пересування — перш ваги. Так, вага важливий, але тільки у взаємозв’язку з іншими
факторами а не сам по собі. Ніхто не прагне робити речі важче, «легко» —
це загальна філософія, нічого особливого. Її інтенсивно експлуатують фірми,
щоб продати вам круті штуки, більшість з яких не дуже легкі.

Для еліти альпінізму
«легкість» підстрахована чудовою фізичною формою, величезним досвідом,
неймовірною концентрацією уваги і обширними дослідженнями. Вітрозахисна
куртка вагою 90 г ефективно працює на хлопця з сімома відсотками жиру в тілі,
але не працює на тому, у кого сімнадцять.

Якщо ви серйозно
замислюєтеся про вагу, урізання грамів за рахунок дієти і тренувань буде куди
ефективніше полегшення спорядження.

Про легкому спорядженні все вірно, і про власній вазі. Зворотна сторона light&fast це scary&cold (легко і швидко / страшно і холодно). Моє бачення: раз, два, три. З тих пір багато чого у себе поміняв у себе і вийшло навіть легше, ніж там написано. Як небудь розповім, але спочатку жир з себе зжену, а то соромно буде — як товстун на гоночному велосипеді 🙂

Втрати тепла через голову

Цей міф призводить до недостигнутым цілям і спасработам. Люди думають, що втрачають 50% тепла тіла через голову, а значить на маршруті можна обійтися гарною шапкою. Це непорозуміння так зміцнилося, що навіть не обговорюється.

Через голову втрачається
таку ж кількість тепла, як і через інші частини тіла, пропорційно
розмірах, тобто, близько 9%. Часто ігноровані ноги – 35% поверхні тіла, подумайте
про це, коли будете одягатися на мороз.

Схоже на японську специфіку. Про ногах – чиста правда. Стопи будуть мерзнути в будь-яких черевиках, якщо штани недостатньо теплі або продуваються.

Захист від кішок на штанинах

Вона не захищає ваші штани від дірок, а допомагає стопах мерзнути. Ця захист допомагала двадцять років тому, тоді ці тканини були жорсткі і шорсткі, тяглися гірше. Тканини в сучасному одязі еластичні, легко зачіпляються і рвуться зубами кішок. Звичайно, погана робота ніг нічого хорошого не обіцяє, але товстий шар не дихаючої Кордуры або абсорбуючого воду Кевлара зберуть більше води, ніж прості вузькі штанини.

Все так. Захист від кішок на гомілках у сучасний штанях взагалі не працює, але кожен виробник прагне її пришити навіть на 300-грамових літніх штанях в обтяжку.

Вбудовані снігові
ліхтарики

В штанинах так само погані, як звичайні снігові ліхтарики. Якщо ви плануєте тропить в снігу, одягайте мембранні ліхтарики або закріпіть штанини під черевиком. Ідеально – використовуйте черевики з інтегрованим ліхтариком і заправляйте штанини всередину.

Вбудовані ліхтарики
штанинах прийшли з лижної індустрії. Виробники їх використовують із страху зробити
штани «виключно для альпінізму». Вони не працюють, як і захист від штанин
кішок, але якщо не пришивати, то люди скаржаться, що їх немає.

Пробував — жах-жах. Не працюють, а якщо у черевик є вбудований бахіл — заважають. Якщо належить пройти більше 100 метрів в снігу по коліно, то сухим вийдеш тільки в мембранних ліхтариках або штанях заправлених у бахіли черевик (ідеально).

Тренування корпусу

Сила верхньої частини тіла (upper body) – ключова в лазінні. Часто термін «верхня частина тіла» розуміється невірно. Правильне тлумачення — це все, що вище пояса, включаючи м’язовий каркас тулуба (core), діафрагму і передпліччя. Тому не концентруйтеся виключно на подтягиваниях або жимі на біцепс.

Підхід під Свиницу

Ви можете і не лазити страшні нависання, але верхня частина тіла – це те, що несе ваш рюкзак, спирається на трекінгові палиці на підході, і мерзне з-за недостатньої циркуляції крові.

Напевно, місцева специфіка.

Базовий шар одягу

Це те, що прилягає до вашої шкірі незалежно від напису на ярлику. Він створює стабільний мікроклімат у шкіри тримає її сухою. Це особливо важливо взимку. Товстий базовий шар повільніше відводить вологу. Він відчувається теплим, коли на вас нічого більше немає, тому що так само працює як «середній» шар одягу. Два легких шару одягу будуть працювати краще, ніж один шар тієї ж ваги, тому що тонкий базовий шар у системі відводить вологу від шкіри швидше.

В цілому – все так. Єдине виключення – Bryjne, білизна з сітки. Товсте, але відводить вологу виключно швидко.

Капюшони

Повертаючись до питання втрати тепла через голову, необхідно переосмислити роль капюшона в одязі.

Так, укрити голову –
важливо, але капюшон не кращий спосіб зробити це. Найбільший виграш від
капюшона – захисту від вітру. Найкраща теплоізоляція – це каска з спіненого
полімеру. Чому б не використати таку для утеплення голови?

Два капюшони, тепла каска і вітер 80 км/год

Про капюшонах – не згоден, страшно люблю, нічого не можу з собою вдіяти. Зручно, тепло, захищають від вітру. А шапку вже років п’ять не беру взагалі, ні влітку, ні взимку.

Компресійні мішки
Це кращий спосіб витратити даремно сили і час. Найкращий спосіб не використати об’єм рюкзака — перетворити речі в тверді кулі. Сприймайте рюкзак, як великий компресійний мішок. Спальник та килимок, мабуть, варто упакувати в гермомешки, але страхувальна куртка і намет не потребують ні в яких упаковках.

До цього приходиш швидко, коли з рюкзаком треба лізти щось, де потрібно два льодоруба: упаковка — це вага, рюкзак — це обсяг і вага. Стів Хаус на відео пакує спальник прямо в бивакзаке — навіть гермомешок не потрібен!