Це мій суб’єктивний погляд, багато в чому збігається з істиною

Це пост про призначеннях різних гірських черевик. У мене три пари гірських черевик для різних цілей. На жаль, дві потрібно поміняти: «середні» зносив, «важкі» виявилися не зовсім по стопі. Настав час купити дві пари нових черевиків. За час, що минув з купівлі багато чого змінилося, довелося вивчити ринок. Коротка витримка з того, що є — нижче.

При достатньому зануренні в захоплення, рано чи пізно, виникає необхідність у вузькоспеціалізованому спорядженні. Це повною мірою стосується альпіністських черевиків. Альпіністські черевики бувають дуже різні, тому що і альпінізм буває дуже різний. І якщо ти підійшов до екстремальних маршрутів, то спорядження повинно відповідати. Мене, в першу чергу, цікавить микстовое лазіння взимку в горах альпійського типу, і складні скельні маршрути в льодовикових горах влітку. В залежності від маршруту і сезону, для цих цілей потрібно три пари черевиків.

Скажімо, є «легкі», «середні» і «важкі» черевики по теплоізоляції (з їх вагою буває по різному). Деякі ходять на підходи в черевиках і в горах без льодовиків, я цього не розумію, у мене для такого є гірські кросівки.

Взуття La Sportiva для прикладу, просто тому що вони — одні з двох лідерів ринку і підходять мені по нозі. Scarpa має аналогічні черевики, інші виробники — дуже близькі за вагою і властивостями.

1. Легкі черевики без переднього ранта

La Sportiva Trango Guide Evo — легкий черевик з вдалою підошвою. У мого напарника знос підошви після Альп був мінімальний, а у моїх Trango S Evo зносилася на половину на тих самих маршрутах і підходах

Призначення — для підходів по льодовику під стінні лазовые маршрути в горах до ~4500 м влітку. Наприклад, багато скельні маршрути в Альпах з підходом і спуском по льодовику. Потрібні дуже легкі черевики без переднього ранта. Крім ваги, фронтальний рант заважає лізти легкі скелі, а на таких маршрутах легких скель може бути багато. Черевики дозволяють комфортно лазити до 5а, якщо ваш рівень онсайта 6b.

В принципі, до 4 тис. м може вистачити і теплих кросівок з жорсткою підошвою, але місити післяобідній сніг у них буде вкрай неприємно, а одягати і знімати кішки на ремінцях — повільно. Вага важливий тому, що доведеться довго лізти важке з черевиками в рюкзаку. У своїх La Sportiva Trango S Evo я ліз першим до 5с включно.

2. Класичні черевики або текстильні з гетрой, з двома рантами

Класичні шкіряні черевики з двома рантами — одна з найбільш консервативних категорій гірських черевик. Тут відмінності між різними виробниками мінімальні і маса гідних варіантів.

La Sportiva Nepal Cube GTX — оновлена класика. Передній рант зменшений, кішки Petzl сидять неважливо

«Середні» черевики — найбільша категорія взуття. Сюди входять більшість моделей одинарних двухрантовых черевик: класичних шкіряних, текстильних з гетрой і без, різні комбінації шкіри, синтетики і текстилю, і т. д. Призначення — маршрути на висоті до 5 тис метрів влітку, для багатоденних маршрутів влітку, для микстового лазіння теплою зимою (до 4500 м), навесні і влітку, для льодолазіння до ~ -10..15.

Останнє десятиліття (я далі не вивчав тему, можливо почалося раніше) розвивається альтернатива — текстильні черевики з гетрой. Мені вони дуже подобаються, тому що легше, тепліше, менше намокають, швидше сохнуть, не потребують ліхтариків і не всихають у розмірі через кілька років. Пара моїх La Sportiva G5 на 675 грамів (!!!) легше, ніж класичні шкіряні черевики з ліхтариками в тому ж розмірі. Відчуття, як кішки зняв. Зворотна сторона монети — менша жорсткість і зносостійкість верху. Менша жорсткість — гірше на простих маршрутах і краще на складних. Зносостійкість верху, на мою думку, не важлива, підошва сучасних черевик зношується за 1-3 сезону, верх не встигає потріпатися.

La Sportiva G5 — легкий одинарний черевик з гетрой.

Порівняно з Batura 2.0 — сильно легше (на ~100 г), менше за обсягом (точніше), просторіше стопі, не фіксують голеностоп так добре (погано для простого льоду, добре для складного льоду і міксту), сильно менше передній рант — скоба кішок Пецля не сидить нормально. З приводу теплоізоляції нічого не скажу — я не лазив в батурах 2 і цих черевиках на серйозному морозі, тільки порівнював на різних ногах в магазині. Мої враження тут.

3. Подвійні текстильні черевики

Призначення — одноденні маршрути взимку при низьких температурах, багатоденні взимку (до 4 тис. м) і влітку до 5-6 тис. м. Для того, щоб лізти складний мікст (M5 і вище), вони повинні бути текстильні, в пластикових це сильно важче. На відміну від простого льоду, гомілка на міксті повинна бути рухливою.

La Sportiva G2 SM — подвійні черевики для зимових маршрутів до ~5 тис. м і літніх до ~6-7 тис.

Крутилка з тросом замість шнурків в останніх моделях Ла Спортивы — це і плюс і мінус. Надійність системи не викликає сумнівів, тому що її використовують суцільно і поруч у гоночних велотуфлях, сноубординоговых черевиках, у кросівках — вона перевірена. Одягати і знімати дуже зручно і швидко. Але роздільного налаштування затягування низу і верху більше немає. В кінці зимового сезону купив їх, перші враження тут.

Для чого потрібні пластикові черевики сьогодні — я не знаю.

Коли справа доходить до екстремальних маршрутів, нормальної лінійкою їх міряти важко — тут спорядження не рідко використовують «не за призначенням», збільшуючи одні ризики і зменшуючи інші. Виробники взуття відгукнулися на таку потребу і для цих цілей є вузькоспеціалізовані черевики. Про них пізніше.