На перший погляд, все елементарно — береш рюкзак відповідного обсягу і вперед. Зрештою, все залежить від людини, а не від речей. Ходити починали з колобками і цілком успішно. З іншого боку, річ повинна бути на своєму місці.

Тема складна.

 • 20-літровий Petzl Bug — альпіністський рюкзак.
 • 69-літровий Баск Light 69 65+ Millet Expedition («+» — це 30 літрів!!!, разом 95 літрів) — альпіністські рюкзаки.

P. S. Зараз місце Millet Expedition 65+ в їх модельному ряду зайняв Prolighter 60+20.

Проміжок між цими крайнощами щільно заповнений величезною кількість моделей різних фірм з кроком мало не в 1 літр. Чому так? Тому що альпінізм різний. Petzl Bug — для теплих скель з коротким підходом, Millet Expedition — для висотного альпінізму. Між ними розташовані рюкзаки для всіх градацій альпінізму.

Гребінь Остервы після маршруту Щлимака, словацькі Високі Татри, лютий. Нестримний Петро тропит, рюкзак близько 35-40 літрів у кожного

У всіх цих рюкзаках я не розбираюся і не збираюся обговорювати їх переваги і недоліки. Я розповім про те, чим відрізняється альпіністський рюкзак і наведу два приклади. Перший — річний маршрут в горах без льодовиків з коротким підходом: не потрібні важкі черевики і кішки, бівачні, мало одягу і їжі. У рюкзаку кросівки, куртки від дощу, вода, аптечка, ліхтарики. Другий — зимовий одноденний маршрут з імовірною ночівлею, або комбінований маршрут в льодовикових горах (Кавказ влітку, Альпи влітку і взимку).

Можна обійтися одним рюкзаком, але зручно мати різні. Для літнього теплого скельного сходження без ледниов вистачить одного рюкзака обсягом 25-30 літрів на двох. Для другого варіанту залежить від труднощі лазіння (на простому можна лізти з двома маленькими рюкзаками) обраної тактики сходження (один або два рюкзака) і довжини маршруту (бівак з собою чи ні).

В обох випадках є чотири крайніх варіанти: 1) мінімалістський дизайн і 2) «для блондинок», по товщині тканини (вага і надійність) і зручності спинки 3) ультралегкі і 4) «кондові».

Вага має критичне значення в альпінізмі. Вага легкого (наприклад Patagonia Ascensionist) і важкого (рюкзаки Дойтер) рюкзака одного обсягу різниться на півтора кілограми! Це катастрофічно багато, якщо ви прагнете ходити складні маршрути і/або ходити швидше, і терпимо, якщо альпінізм без напруги, для душі.

Я відпрацьовую другим на лобовій стіні Менгушовецкого піку, Високі Татри, теплий жовтень, +10, один 26-літровий рюкзак на зв’язку (дощові куртки і штани, утеплення, аптечка, вода, їжа, ліхтарі, молоток, і витратні крюки з репшнуром), взуття внизу

На перший погляд, що може бути спеціального в альпіністському рюкзаку, крім спеціалізованих прибамбасів? Це забавно, але за винятком кріплення для льодорубів, «прибамбаси» зовсім не обов’язкові. Хороший рюкзак для альпінізму має інші відмінності.

Особливості конструкції хорошого рюкзака для альпінізму

1. Специфічний крій.

Висота рюкзака обмежена необхідністю мати рухливість хребта (вигнутися), доступом до заднім поличках системи знизу і задертою головою в касці зверху. Ширина — необхідністю лізти, щоб лікті не пручалися. Побічним ефектом конструкції є те, що в такому рюкзаку незручно переносити тяжкості, т. к. рюкзак не досить довгий, щоб сидіти на тазових кістках. Рюкзаки в межах 25-45 літрів відрізняються в основному шириною, а висота приблизно однакова.

2. Напівжорсткий вбудований каркас, або його відсутність.

Лазити з рюкзаком, в якому жорсткий каркас дуже незручно і може бути небезпечно (шию скрутити можна). Зовсім без каркасу дуже незручно.

3. Він легкий.

В межах від 300 до 1300 м для різного об’єму (від 25 до 45 літрів). Низький вага призводить до того, що:

4. У альпіністських рюкзаків, як правило, немає регульованої підвіски.

Підвіска — це вага. Так само, вона зміщує центр маси назад — сильніше відриває від стіни, коли лізеш.

5. Мінімалістський дизайн.

Тому що дрібниці важать своє, чіпляються за рельєф, в них набивається сніг і т. п.

6. Стегновий пояс у вигляді вузької стропи або знімний.

Щоб не заважав працювати зі спорядженням на альтанці. Часто на підході потрібно нести багато, а на маршрут менше. Два рюкзака незручно, тому роблять знімні частини: на підході — товстий стегновий пояс і клапан, які після підходу знімаються і залишаються під стіною.

7. Тубус.

У рюкзаках великого об’єму з регульованим по висоті клапаном для максимального завантаження на підходах — незамінний. На підході більшість речей, спорядження і їжа на вихід знаходяться в рюкзаку. Немає сенсу брати досить великий, щоб все вмістити всередину. Кішки, мотузка, льодові інструменти, фотоапарат, килимок (якщо пінка), каска — їдуть прив’язаними зовні.

8. Кріплення для двох льодорубів.

Класичні петлі дуже погано підходять для сучасних льодових інструментів без змонтованої лопатки. Відмінне рішення — кишеня з тканини для дзьоби і фастекс. Липучки для закріплення древка, по досвіду, живуть довше, ніж гумки з зажимом.

9. Нарешті, альпіністський рюкзак повинен добре сидіти на тілі, як влиті.

Як видно — не так вже й мало!

Patagonia Ascensionist 25 Pack — для охайних людей з компактним спорядженням, здатних рухатися швидко: 25 літрів, 349 р. Фото звідси. Це північна стіна Ейгера.

Об’єм рюкзака

Для одноденного сходження в теплому районі без льодовиків достатньо одного рюкзака 25-35 л на зв’язку. На підході один несе мотузку пов’язану для перенесення, другий — все інше спорядження.

Один 25-літровий рюкзак на двох: дощові комплекти одягу, аптечка, вода, взуття під стіною (спуск дюльфером)

Якщо підхід більше години, можливо, має сенс взяти другий супер-легкий рюкзак, який потім легко скласти в рюкзак другого — типу нейлонової торби вагою менше 100 р. 20 літрів замало, але таку штуку можна легко пошити самому або попросити друга/подругу.

Перед стартом на Ушбу, 40-літровий рюкзак у кожного, на 5 днів

На зимові додається маса спорядження (куртка на страховку, термос, дві пари додаткових рукавичок, більше страхувального спорядження тощо), з одного боку, з іншого — в рюкзаку немає взуття. На коротких маршрутах без біваку і ризику встряти, можна користуватися літніми рюкзаками ~25 л. Якщо ризик ночувати є — додається пальник, якщо ночівля пранируется або трапиться з великою ймовірністю — спальники, килимки, біві. Об’єм рюкзака залежить від складності лазіння та обраної тактики.

Приклади

Хороших рюкзаків маса, ці тільки для прикладу.

1. Рюкзак малого обсягу

 • Останнім часом, мені здається, що менше 35 літрів рюкзак не потрібен. У 25-літровий рюкзак не поміщається спорядження та одяг на двох на літній одноденний маршрут без льодовика (а з льодовиком — тим більше). Так само, не поміщається спорядження на одноденний маршрут взимку, навіть якщо кожен лізе зі своїм рюкзаком. Навіщо потрібен? Ну, що ж він потрібен? Ну, наприклад, як рюкзак першого, якщо звільнити його від рюкзака зовсім не вийде. Або якщо лізти легке влітку в альпах в черевиках (класичний альпінізм). Який маленький рюкзак краще — не знаю. Думаю, що ті ж з другого пункту, але меншого обсягу.
 • Як варіант: Ospey Mutant 28 (960 м). Важкий для свого об’єму. Оспрей повинен сподобається дівчатам — там мільйон кишень і зручних штучок, є все, про що можна тільки подумати.

2. Рюкзак великого обсягу

 • Перфекціонізм, аскетизм і легкість — Arc’teryx Alfa FL 45. Реальний обсяг — 35-45 літрів (45 з повним тубусом), вага 650 р. Ідеальний, на мою думку, рюкзак для літніх альпійських маршрутів з легким і компактним спорядженням з 1-4 ночівлями. Вузькоспеціалізований рюкзак для маршрутів альпійського характеру вільним лазаньем.
 • Раціональний мінімалізм — BD Speed 40 +10 л (1210 м, 1000 м без клапана і пояси). В оновленій моделі зробили специфічну підвіску — лямки рухливі, навантажений рюкзак може раптово переміститься. Не сказав би, що зручно, але звикаєш і це швидко перестає впливати на координацію. Ходив з ним на Ушбу двічі: підхід з їжею на тиждень, 5 днів на маршруті. Зручний, але важкуватий для екстремальних маршрутів.
 • Patagonia Ascensionist Pack 45L. Вузькоспеціалізований рюкзак для маршрутів альпійського характеру вільним лазаньем.

Абсолютно всі спеціалізовані рюкзаки для лазіння — огидні для туризму, тому що у них високий пояс, не дозволяє переносити масу на стегна і верх ширше низу. Потрібен для туризму — купуйте туристичний.

Деталі рюкзаків, які підвищують зручність

 • Блискавка уздовж спини для доступу в основне відділення (Millet Expedition 65+, Blue Ice Yeti 45, Montano Extreme — на пузі, Ferrino Torque 40 — на спині). Швидко і зручно діставати та складати тому страхувальну куртку на станції, їжу і термос з чаєм.
 • Кріплення для каски з сіточки над клапаном, є у Blue Ice Warthog 26 (нова версія — 28 л), Osprey Mutant 28 — фантастично зручно.
 • Кріплення для льодоруба, сумісний з сучасними льодовими інструментами. Традиційні петлі не працюють. Повинні бути або алюмінієві планки або пришитий кишеня для дзьоба (BD, Ospey тощо).
 • Маленька кишенька під клапаном для цінних речей.
 • Так само в хорошому альпіністському рюкзаку повинні бути пристутніми ті нюанси крою, що і в інших хороших рюкзаках: s-образні лямки, профільований низ спини, клапан, яким можна користуватися при забитому основному відділенні (якщо є клапан) і т. п.

Кріплення зовні рюкзака безлічі речей: каски, килимка, мотузки, кішок, нормально на підході, але не на самому маршруті, т. к. речі зовні рюкзака мають тенденцію псуватися і губитися.

Як я писав на початку, річ повинна бути на своєму місці. Ваше спорядження повинно бути сумісне зі стилем ходіння у вашій групі або зв’язці. Немає сенсу купувати реверсо, щоб дюльферять з товстим і розпухлим мотузках одинарним мотузках або дубової статиці, так і 35-літровий рюкзак недоречний, якщо в групі ходять з 80-літровим.

Про моїх рюкзаках

На зиму в Татри у мене рюкзак 35+15 літрів вагою ~570 грам, в спинці подвійна іжевка. За один сезон він зносився так, що потрібен ремонт. Вирвав стропи і подер тканина. Це завдяки моїм талантам — деякі ходять з ним довго і щасливо без руйнування. Не вистачає тільки кишені для цінних речей всередині і щоб добре сидів на спині (це складно без збільшення ваги і зміни конструкції).

Ось цей рюкзак на дводенному сходженні моїх одноклубників (12 годин ходу — могли за день, тактика з-за вікна погоди) на північній стіні Гран Жораса влітку.

Маршрут Колтон-Макінтайр, альпійська категорія ED, за радянською системою 6А. Видно, що набитий рюкзак, як барабан (завдяки теплому спальнику і пухівці) і жахливо сидить на спині

Тепер на зміну йому прийшов BD Speed 40 SE. Сходив з ним на Ушбу Південну. Рюкзак хороший: легкий, зручний, дуже практичний, є все що треба, ні чого не треба. Рухливі лямки, вважаю, невдала ідея — якщо навантажити 20, то при глибоких нахилах він різко смикається на спині і виводить з рівноваги. З лазательным вагою (до 10 кг) — нормально. Кріплення кішок та інструментів — чудові. З явних недоліків — міцність тканини. В кількох місцях протер, але і використання було жорстке: ми лізли складне без ІТО, а потім витягали рюкзак першого на мотузці. Як за ціною, хотілося б більшої вандалостійкості. Зробив би Blue Ice не чорний, а більш веселий Yeti, я б вибрав його.

На літо — описаний вище Blue Ice Warthog 26. Гадаю, його вистачить років на п’ятнадцять-двадцять.