Feedback is a gift. You can take it or leave it.

Цінне обговорення цієї статті знаходиться тут.

Історія теми — здась.

Після участі в навчальному курсі «АВАРІЇ В АЛЬПІНІЗМІ. Хроніка-статистика-аналіз» виникло бажання написати відгук. Спочатку хотів відправити його Сергію Олексійовичу, але потім вирішив, що він буде корисний усім, хто захоче взяти участь у цьому заході (повториться восени) або придбати книжку, яка вийде в світ (перша вже вийшла). Це мої особисті враження від першої частини (у другій я не брав), які можуть не збігатися з враженнями інших учасників.

Фото звідси.

Що являє собою «навчальний курс»?

Даний курс – це щотижнева публікація текстових блоків, які описують нещасні випадки в альпінізмі, в закритому співтоваристві під Вконтакте. Публікації, найчастіше, є описом і розбором НС, складеними комісіями клубів, які доповнюються супутніми офіційними матеріалами: листуванням, розповідями та інтерв’ю учасників та/або рятувальників. Після циклу публікацій аудиторії задаються кілька запитань і одне завдання.

Добре: відмінний фактичний матеріал російською мовою, єдиний доступний в такому обсязі. Старі розбори комісій — дуже детальні.

Що б я поліпшив: термін «електронна лекція» з уточненням «інформаційний блок» не дає уявлення про формат курсу. Це не перша і не друга електронна лекція, яку я відвідав. «Інформаційний блок» – це що завгодно. У даному випадку полотнище тексту з ілюстраціями в кінці – найбільш примітивна його форма. Для мене «електронна лекція» – це усна лекція з інтерактивними ілюстраціями через яку-небудь систему (Power Point + Skype, анімація тощо) або інтерактивний навчальний посібник з чіткою структурою і контрольними питаннями (ось чудовий приклад), але повно і таких. Зрозуміло, що розбір НС неможливо уявити інтерактивно, але рішення є: вступні матеріали, які висилаються попередньо, питання в ході лекції і т. п.

Тематика

Акцент курсу зосереджений на хроніці НС (хроніка — історичний опис подій в хронологічному порядку) і аналізі причин.

Добре: більше ніде ви не отримаєте настільки вичерпної інформації за обраним нещасних випадків.

Що хотілося б покращити: звіти комісій написані сукняним мовою (до кінця читання «в горлі дере»). Пожвавлене обговорення це заважає. Для активної взаємодії з учасниками курсу, можливо, краще висилати подібний звіт перед лекцією, а на ній ставити запитання.

Цілі та завдання курсу

Цілі – не сформульовані. Завдання – виставляються по ходу курсу, не зрозумілі (якщо слідувати визначенням терміна). Мета — кінцевий результат, на який навмисно спрямований процес, завдання — проблемна ситуація з явно заданою метою.

Цілі я не зрозумів. Можливо, створити/зміцнити в учасників курсу розуміння впливу різних факторів на безпеку сходження, зокрема – культури сходжень, стратегії, організації, комунікації, погодних умов, фізико-моральних якостей, стратегії і тактики, планування. А може — монетизувати матеріал і отримати якісь оцінки від потенційних читачів книги.

Деякі публікації (завдання?) містили тільки хроніку, не викликали запитань і не вимагали відповідей. Можна «лайк» поставити, якщо вважаєте, що це доречно до травмування чи загибелі людини.

Для правильного розуміння публікацій необхідно знання історії радянського альпінізму (культура, спосіб, стратегія, тактика, техніка, спорядження) і уявлення про те, як вчили в СРСР і зараз. Я не знав. Для мене були потрібні великі пояснення, яких я часто не міг отримати від автора курсу, але отримував від учасника — досвідченого альпініста. Для тих, хто пройшов або проходить стандартну російську школу, все буде зрозуміло. Але не виключено, що я питав те, про що всі мовчали. Я не соромився задавати багато питань, навіть якщо вони комусь здавалися ідіотськими.

Контекстні завдання були сформульовані для мене не цілком ясно, неодноразово я неправильно їх інтерпретував, що викликало роздратування ведучого і небажану напруженість у нашій дискусії.

На мій погляд, для початківців та профі альпіністів кращим варіантом буде «НС — аналіз причин — правильний приклад». Елемент «правильний приклад» в курсі відсутня (не передбачено). Для досвідчених ж все ясно. Зрозуміло, що ця лекція — перша, напевно, повторний курс буде вдосконалено.

Хід курсу

Аналіз здійснювався учасниками курсу в коментарях, аналізу та оцінки відповіді на питання здійснював ведучий курсу. Ведучий курсу в більшості випадків не резюмував обговорення, тому недосвідчені учасники можуть зробити тільки непрямий висновок про правильність коментарів (не прокоментував — значить, все добре).

Деякі відповіді на запитання ведучого мені здавалися не вичерпними, дискусія йшла колами, поки ведучий не виходив з себе і не видавав розгорнуту відповідь, проясняющий його позицію з даного питання. Чому б не робити це раніше? Але якщо мета – змусити учасників більше думати, ведучий курсу повинен проявляти терпіння.

Активність учасників

Максимальна кількість учасників курсу, які брали участь в обговоренні чого-небудь, – 16%, але зазвичай вдвічі менше.

Як поліпшити: щоб люди були активнішими, курс повинен бути значно більш інтерактивним. На будь лекції не бояться задавати питання ті, хто орієнтується в темі. Ті, хто нічого не зрозумів, будуть мовчати. Ті, хто думає, що нічого не зрозумів, – теж. Як збільшити активність: ведучому курсу необхідно ставити питання/завдання учасникам і давати оцінку відповідей.

Технічна реалізація

Публікація статей, завдань та їх обговорення було у Вконтакті.

Добре: все і звідусіль доступно.

Погано: майданчик дуже незручна. Не підтримує вкладених коментарів – вони всі на одному рівні. Немає можливості легко знайти нові коментарі до старих лекціям, якщо вони не відповідь на твоє питання з посиланням на заголовок повідомлення, на яке відповідають.

На щастя (чи на жаль), брала участь в дискусіях мала частина учасників, тому розібратися хто на що відповідає можна. Але це поки не набереться більше десятка постів або більше 20 коментарів до посту, далі починається хаос. Щоб перевірити, чи немає коментарів до старих статей, потрібно прокрутити всю стрічку постів. Всі малюнки і фотографії розташовані в кінці текстів, щоб подивитися контекстну ілюстрацію, потрібно прокрутити текст вниз, а потім повернутися до місця читання. Публікації розташовані знизу вгору, а коментарі зверху вниз, – доводиться багаторазово прокручувати стрічку вгору-вниз, щоб переглянути все по порядку.

З-за кордону СНД заплатити за курс неможливо.

Як поліпшити: варіантів поліпшити багато, наприклад – свій закритий форум. Завести пейпал до картки.

Зауваження ведучого

В ході курсу провідним було задано два питання учасникам. Відповіді на один були публічні, відповіді на другій – ні. Резюме провідного на публічні відповіді не послідувало. Кожен зробив свої висновки в силу свого досвіду.

Відзиву на виконання завдання, відповіді на яке були приховані, не послідувало.

Після завершення курсу матеріали були видалені з спільноти. Навіщо? Якщо боязно за їх несанкціоноване тиражування, то зловмиснику ніщо не заважає їх копіювати в ході курсу. Для тих, хто хоче перечитати що-небудь, — це палиці в колеса і шкоду результату.

Висновки

Що дає курс: знання історії радянського альпінізму та історії НС зокрема, навички стратегічного мислення в контексті альпінізму.

На кого орієнтований? Не знаю. Сергій Олексійович зробив для всіх, але рівень учасників був з великим розкидом. Досвідченим альпіністам все ясно і вони самі можуть зробити правильні висновки. Недосвідченим потрібно більше інтерактиву – питань ведучого, правильних відповідей на них.

Для правильного аналізу необхідно розуміння мотивації учасників сходжень — змагання (гроші на виїзд), професіоналізм (у чемпіонів альпінізм де-факто — робота), аскетизм і т. д.

Євген Зразків

P. S. Для цікавляться тематикою рекомендую випущену Сергієм Олексійовичем книжку. Це цінний і якісний матеріал, який ви оціните по достоїнству.