Днями зайшов в книжковий магазин, взяв в руки книжку і залипнув на пару днів, поки вона не закінчилася.

Піт Шуберт — широко відомий у вузьких колах фахівець з безпеки спорядження і технік в альпінізмі. Багаторічний (1968 — 2000 роки) голова комісії з безпеки DAV (Німецька Альпійський союз). Автор популярної вичерпної монографії аналізує причини НС в альпінізмі «Безпека і ризик на скелях і льоду». Перший том вийшов в 1995 році, другий — у 2002, третій — у 2006. Всі були багато разів перевидані (перша перевидана вже вісім разів!!!). Ці книги користуються великою популярністю. Польське видання останнього тому (переклад німецького видання 2011 року) я і взяв у руки в книжковому магазині кілька днів тому.

Відразу стало ясно, що перші два томи — це обов’язкове чтиво для будь-якого самостійного альпініста. Концентрат 30-років аналізу НС. Чому я цього раніше не купив?!

Німецьке видання: Pit Schubert, Sicherheit und Risiko in Fels und Eis, Band 3, 2012

У третій том увійшли те, що не влізло в перші два: нетипові і абсурдні ситуації, особливості взаємодії з новачками, НС на скалодромах, віа-ферраты, тірольські перила, корозія стаціонарних точок і т. п.

Випадків і ситуацій на повну книгу не набралося, тому значну частину книги займають історія розробки стандартів тестування спорядження UIAA (автор — розробник багатьох з них), критичний аналіз стандартів і альпіністські байки. Все одно цікаво і корисно.

Цю книгу можна знайти на німецькій та польській мові, в описі згадується, що перший том переведений на кілька мов», але інших видань я не знайшов.

Для кого ця книга: інструктора альпінізму, самосовершенствующиеся альпіністи, самостійні альпіністи будь-якого рівня; ті, хто часто міняє напарників, экиперы віа-ферат.

Кому не потрібна: болдерингистам, пішохідним туристам.

Перші два томи — більш актуальні, настійно рекомендую. Вчіться на чужому досвіді!