Порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого

Один ходити в походи я припинив, бо… мені нудно одному. Тому це ретроспектива. Втім, все, що працює для однієї працює і в групі, в групі легше. Задумався про публікації після розмови зі знайомою скитуристкой. Любить скитурить одна в горах. Це абсурдна реалізації хобі за лавинної небезпеки — як соло без страховки на скелях, тільки від тебе сильно менше залежить. Вона — спортсменка, ходить дуже швидко, спорядження гоночне, тобто — спандекс як у велосипедистів, мембрана замість прималофта, тепло тільки в русі. Зустрілися ми на верхньої станції канатної дороги в штормових умовах. Вона не могла зігрітися, її трясло в теплому приміщенні. Перемерзла, під час зупинки, поки отряхивала камус від налиплого снігу (дощ зі снігом, вітер 60 км/год, близько нуля). Її підхід до власної безпеки мене вразив.

Арабатська стрілка, 2008

Соло-походи/подорожі — небезпечний захід. Якщо статися щось, що позбавляє вас можливості свідомого дії — проблеми зі здоров’ям, травми і т. п., рятувати вас буде нікому. Навіть якщо до цивілізації дві години пішки по стежці, зламана нога і відсутність зв’язку — ви все одно, що на Місяці. Взимку менше часу і наслідки важче. Буде серйозне випробування вашої волі до життя з найвищою ставкою. З точки зору наслідків травм і серйозних захворювань, соло походи небезпечніше походів в групі і це не можна змінити, але поганий групі може бути так само небезпечно, як і в соло-поході). Організована група підготовлених людей завжди має перевагу навіть перед геніальним одинаком.

Головне, що необхідно розуміти — безпека це не те, як можна врятуватися при травмі, а те, як уникнути всіх можливих неприємностей зі здоров’ям і вийти задоволеним, живим і здоровим в кінці маршруту. Обрана стратегія для походу визначає якщо не все, то багато.

Таким чином, в першу чергу важливо:

0. Здоров’я

Перевірте здоров’я перед подорожжю — проведіть повну диспансеризацію (аналізи крові, кардіограма звичайна і під навантаженням і т. д.), переконайтеся, що ви абсолютно здорові. Вилікуйте зуби, але не робіть це за тиждень до поїздки, краще за 1-2 місяці. Майте на увазі, що все одно, раптовий апендицит може закінчитися трагічно.

1. Планування

Попереджений — значить озброєний. Дізнайтеся максимум про регіоні: клімат, логістику, джерела води, небезпечні комахи та тварини, соціальна безпека, режимні об’єкти на шляху (заповідники, заказники, військові об’єкти), покриття стільниковим зв’язком і т. п. Ретельно опрацьовуйте маршрут будинку. Вивчіть чужі звіти про походи, картки перевалів (якщо в горах), фотографії, знімки Google Earth, паперові і векторні карти. Це не позбавить вас від сюрпризів, пригоди все одно будуть.

Прикиньте реальні денні переходи (відстань, набір, час). Реальні — це означає, що на другий день у вас не буде «відходняку» і ви зможете здійснити інші переходи за планом. Плануйте місця стоянок, враховуючи наявність води та інші фактори. Якщо стоянки без джерел води, знайте де, на що і скільки її, наберете. В мережі є чудова відео-лекція Андрія Лебедєва про планування біваків і денних переходів, настійно рекомендую, він — майстер.

Використовуйте GPS. Приготуйте трек заздалегідь, запасні варіанти для неоднозначних частин маршруту, треки швидкого і простого виходу в цивілізацію, координати важливих місць.

Увійдіть у МНС/КСО/КСС, якщо вони існують в районі. Скажіть вашим близьким куди і як збираєтеся йти, встановіть контрольні терміни, схему маршруту, контрольні точки, домовтеся про регулярного зв’язку. Передавайте близьким з походу свої координати в зручній формі. Залиште близьким телефон рятувальної служби, номер страхового поліса і телефон страхової компанії, якщо робите страховку.

Приспосабливайтесь до регіону. Наприклад, немає ніякого задоволення йти по жарі. Можна встати з світанком, йти годин до одинадцятої ранку, потім зробити перерву на обід і пообідній сон, годин до чотирьох вечора, після чого продовжити рух до заходу.

Майте контрольні терміни для сім’ї.

2. Дисципліна і самоконтроль фізичного стану

Вставайте рано, збирайтеся швидко. В горах часто погода псується після полудня. Не перевтомлюйтеся днем. Якісно відпочивайте вночі: це означає міцний сон необхідної тривалості. Виспатися можна добре тільки якщо вам не холодно вночі. Після фізичного навантаження людині необхідно спати на 1-2 години довше, ніж у міському режимі. Якщо стомлений і не виспався, концентрувати увагу на навколишньому світі дуже важко і ймовірність, наприклад, підвернути ногу — вище.

Контролюйте своє самопочуття, приймайте заходи раніше, ніж настане криза: не перегрівайтеся на сонці, попереджайте зневоднення (регулярно пийте по трохи, навіть якщо не хочеться), не переохолоджуйтеся, заклеюйте пластиром потертості до появи водянок і т. п. Додавайте в воду изотоник — це помітно покращує самопочуття.

Не ходіть «на автоматі», переутомленным. Якщо помітили, що йдете в себе — треба зупинитися і відпочивати.

3. Фізична та психологічна підготовка

Тренований організм дає величезну перевагу, що виражається у більшому запасі міцності. Будучи в кращій фізичній формі ви менше втомлюєтеся, швидше відновлюється і краще контролюєте ситуацію навколо себе.

Як правило, у поодиноких подорожі легко концентруватися на собі й навколишньої природи. Зміни самопочуття або погоди помічати легше, ніж якщо б ви були в групі, не ігноруйте це.

Поодинокі подорожі далеко від інфраструктури або в умовах, які роблять близьку цивілізацію далекій вимагають мобілізації організму. Щоб стрес був мінімальний, необхідний досвід. Досвід краще отримувати в групових походах зростаючої складності. Чим більший досвід — тим менше вплив стресових факторів (як з температурою комфорту спальника).

4. Спорядження

Одинак несе всі «групове» спорядження на собі, вага бивачного спорядження і кухні не ділиться на кілька людей. Вважайте грами, але не використовуйте кволе спорядження. Зараз немає проблеми купити хороше спорядження для будь-яких цілей. Легке бівачні для лісу, для гір вище рівня лісу, для літа та зими — різне. Приклад для літа.

Орієнтування

Вважаю GPS, відображає карту, обов’язковим, мене не раз він рятував. В лісі GPS економить масу часу і сил на орієнтування, а вище рівня лісу — в умовах туману і відсутності орієнтирів (густий туман на морені, туман на снігу або вітер зі снігом з низькою видимістю). GPS повинен бути окремим пристроєм, який не боїться купання у воді, зі змінними батареями. Паперова карта і компас теж потрібні. Компас — про запас, а на карті набагато зручніше переглядати/планувати денний маршрут.

Щоб від компасм і карти був толк, необхідно вміти користуватися. Тримайте GPS постійно включеним для запису треку. Може стати в нагоді (врятувати життя) для повернення при погіршенні погодних умов. Ставте точки орієнтирів, давайте їм короткий опис. Майте потрібну кількість змінних батарей. Влітку комплекту вистачає на 2 ходових дня (Garmin 60CSx), взимку — залежить від температури, 4-10 годин, тримайте його в теплому кишені.

Карти, маршрут, точки орієнтирів, треки, запасні треки — все це готується будинку і завантажується на пристрій до виїзду. Google Earth в допомогу.

Зв’язок

Телефон GSM, супутниковий телефон, змінні батареї до них. Домовтеся з ким небудь про регулярного (раз на день) пересиланні прогнозу погоди: приготуйте посилання на надійні сайти (наприклад тут), домовтеся про компактному форматі запису.

Іноді корисно мати потужну рацію (5-7 Вт). Знайте частоти, на яких працює міліція-поліція/прикордонники/пожежні/рятувальники/любителі/альптабору в цьому районі. Зв’язок з ними за допомогою такої рації буде незаконною, якщо вона не зареєстрована. Можливо, за незаконне використання радіочастоти вимагає ліцензії доведеться відповідати, але це краще, ніж померти.

Майте запасний акумулятор для мобільного, герметично упакований. Стільниковий зв’язок є не скрізь, але в Українських Карпатах, як правило, на горах, хребтах і височинах — працює.

Супутниковий телефон — хороша річ, але дорога. Турая не працює в тіні великих північних стін і буде не надійно працювати в глибоких долинах, тому що супутник в районі екватора.

Їжа

Їжа у тижневому автономному поході — це третина ваги рюкзака. Приділіть їй увагу. До моменту вирішення спробувати подорожувати на самоті ви повинні знати що до чого. Беріть в подорожі полівітаміни з мінералами.

5. Соціальна безпека

Відмінна стаття про безпеку в велопоході на Велопитере. Там є все.

6. Відповідальність

Встановіть контрольні строки зв’язку з рідними, залиште їм план маршруту і аварійних виходів, терміни проходження орієнтирів, залиште телефони місцевої спасслужбы і досвідчених друзів, які допоможуть зорієнтуватися, якщо що.

Подумайте, що буде з вашими близькими, якщо станеться непоправне. Застрахуйте життя, чи що…