Ця неймовірна історія — реальний випадок у Високих Татрах, стався на північно-східній стіні Свиницы з Петром Зелінським і його напарником у 2009 році. Ось опис по-польськи.

У грудні 2009 року Петро Зелінські та його напарник Янек лізли по північно-східному кулуару Свиницы. Це простий сніжно-льодовий маршрут, комбінація коротких уступів з натечным льодом, легкого міксту і снігу. Був початок зими, снігу майже не було — рятувальники ще не оцінювали лавинонебезпека в Татрах.

Кулуар був простим, вони йшли туди заради ділянки хорошого льоду в середині маршруту. Після двох льодових мотузок (вертикальна частина на фотосхеме), вони вийшли на легкий сніговий рельєф, 35-40 градусів. Тут лежав перенесений вітром сніг глибиною до колін.

Північно-східна стіна Свиницы і маршрут по кулуару, фото звідси

Петро йшов першим на всю довжину мотузки без проміжних точок, за ним йшов Янек. Раптово, п’ятьма метрами вище першого зламалася снігова дошка і він почав їхати вниз по схилу. Він прокотився повз Янека, потім його підкинуло в повітря… В польоті вниз по схилу Петро вибрав всі 60 метрів зв’язкової мотузки і зірвав Янека. Далі вони летіли по схилу разом.

Вид на маршрут в день події, фото Петра Зелінського

В обох на міцних пристраховках були льодові інструменти, які неконтрольовано бовталися під час всього польоту. Другий пролетів близько 50 метрів і зупинився, тому що дивом зачепився за… льодовим інструментом… за динамічну мотузку інший зв’язки!!!

Справа в тому, що за ними маршрут лізла трійка одноклубників з Краківського Високогірного клубу. У момент сходу лавини вони якраз закінчили мотузку, перший стояв на самостраховці, а другі ще не розібрали нижню станцію. Тут повз них пролетів Петро, а потім Янек, трясучи «сапками» по скелях. Льодовий інструмент Янека зачепив чужу мотузку і повис на точці, зупинивши падіння, а пристраховка інструменту витримала.

На маршруті в день події, фото Петра Зелінського

Петро зупинився вниз головою на льодовому уступі в 50 метрах від початку маршруту. Він перекинувся і зробив станцію. Друга зв’язка спустила Янека, зламав щиколотку, до Петра. За один дюльфер вони спустилися до основи стіни, куди до них, незабаром, прийшли рятувальники ТОПРа. Петро (перший) пролетів по схилу близько 150 метрів, політ закінчився для нього забоями ліктів і ребер. Янек (другий) пролетів близько 50 метрів і зламав ногу.

Якщо б цю історію показали у Вертикальному Межі, ми б над нею сміялися і розповідали, як анекдот. Але вона трапилася в житті.