Липень, відкрили черговий літній сезон у Високих Татрах. На цілий тиждень встановилася аномально сонячна погода. Зазвичай в липні щодня гроза, а тут таке. Поїхали з Ареком, черговим напарником, «знайомитися» на Кежмарски штіт в Словаччину. Південна стіна Кежмарського піку — це №1 або близько того в Татрах. П’ятсот метрів перепаду від підстави до вершини, хороша скеля. Цілі — звикнути один до одного перед великими горами, розлазиться і щоб в задоволення. За два дні у Словаччині зустрів більше одноклубників, ніж за місяць у Варшаві. Добре з’їздили.

Спали під кіосками 😀

«Традиційно» переночували на паркінгу біля станції канатної дороги. Важливо бути першим у черзі на канатну дорогу, якщо приїжджаєш у п’ятницю, інакше вранці втратиш годину. Встав раніше, перемістився до кас, зайняв чергу. Каси і канатна дорога — це два різних місця і різні черги. У деяких є абонемент і вони утворюють чергу до підйомника до того, як хто-небудь встигне купити квиток. На щастя, влітку таких не багато. До відкриття каси зібралося чоловік сорок, скоро і біля входу на підйомник зібралася знатна натовп.

Успішно заїхали наверх, кинули рюкзаки в кущах подалі від стежки і пішли до стіни. За моренним валом стояло якесь вимірювальне обладнання і камера.

Альпіністів зустрічає якась камера

Прогноз обіцяв пекло. Пам’ятаючи минуле, залив 3 літри води в кэмелбек зі страху і одягнувся в скелелазну одяг. Виявилося холоднувато, але води до кінця дня залишився склянку! Зате я відчував себе чудово. Изотоник забув купити і на наступний день відчув, що даремно.

У перший день полізли Правого Пушкаша. На початку маршруту був величезний сніжники, у скелі він пристойно протанув, хоч дюльферяй. П’ятиметровий сніговий уступ злізли по скелях, вийшло четверочно+. Далі була руїна пару мотузок, потім почалося цікаве.

Цікаве тривало до самої вершини. В середині цікавого я відчув, що рельєф сильно відрізняється від опису, але діватися було нікуди, а мотузки одна за одною були відмінні, лізли далі. Може на краще, що проклацали поворот маршруту — замість легкого вылаза вийшло три солідних мотузки V/V+, не відпускають всі 50 метрів кожна і одна четверочная мотузка.

P. S. уважно подивився на велике фото стіни і зрозумів, що додали пригод ми собі значно більше, ніж я думав. Не 4 мотузки, а майже всі 😀 Від Пушкаша залишилося після перших трухлявих трьох мотузок тільки півтори по стіні. Далі — 13. Martiš — Špánik (V/A0) 7h. Не згорнули ми добре помітну букву «V» на маршруті Пушкаша, а пішли там прямо, легко забираючи вправо, ну а далі по рельєфу маршрут читався 🙂

На своїх важких мотузках з незвички набоялся. Важко мені дається скрадывание по технічному рельєфу для ніг: гладкі зачіпки для рук, ноги в розпір на терті на гладких виступах. Зате потім була тонка тріщина під пальці, ноги на терті і микрорельефе. Після разлаза в Рудавах Яновицких пішло значно веселіше.

Сусідня стіна Ломніци виглядає переконливо. Там теж хтось ліз

Спуск пройшов на ура. Пішки з елементами видряпування спуск до Хунцового перевалу зайняв 30 хвилин. Від перевалу по кулуару в Скальнату долину — ще 50 хвилин. Разом менше півтора годин. Як згадаю нічний спуск в минулий раз, так вздрогну.

Так виглядають останні 150 м виходу до гребеню — те, що за поворотом Рампи. Дуже зруйнований рельєф 0-I. Перші 50 м від Рампи — крутіше

По гребеню до вершини ще метрів 50-80 легкогих скель (без страховки).

На другий день хотіли пролізти маршрут по стіні і мегатраверс з Кежмарського піку на Ломніцу. Проміжні вершини в гребені — Вила (Widły, pl. Vidlová veža, sk.). Легкий маршрут — лівий Пушкаш. Почали поперемінно 3 мотузки IV, помирая з нудьги.

Фото південної стіни з південного заходу, звідси. Гігантський лежачий внутрішній кут в тіні через всю стіну — Рампа, після її закінчення до вершини ще близько 150-200 м рельєфу 0-I.

Потім нас обігнали два хлопця з нашого клубу, допомагаючи з рюкзаками (в рюкзаках вода і спорядження — вони теж хотіли лізти траверс).

Натовп на вершині Кежмара, на задньому плані — станція канатної дороги на Ломниці

Ми прокинулися і пішли далі одночасно. Лізти IV одночасно добре освіжає мозок, нудно бути перестало. На жаль, ділянок IV там залишалося трохи, ми вилізли на Рампу. По Рампі до кінця кілька сот метрів III, потім знову одиничний вилазь близько 200 м. Долезли до вершини за чотири години. Звідки у словаків взялося 3 години в описі маршруту — загадка. Навіть якщо перші мотузки пролізти одночасно, буде довше трьох годин.

Вила з півдня, картинка з Вікіпедії

Вила з півночі, картинка з Вікіпедії

Спека плавила мозок, вітру не було, на вершині дошкуляли якісь мошки, а пальці ніг сильно стомилися від скельних туфель. Коли лізеш поперемінно — відпочиваєш на станціях, а тут 4 години безперервно скельниках на спеці. Рішучого настрою не було. Порахували час. Остання кабіна канатної дороги з Ломніци вниз була близько 17-50, купувати квиток треба ще раніше. Пішки ми не встигали спуститися до призначеного на повернення часу, на траверс залишалося 4,5 години.

Анджей Марциш на гребені Вил, фото звідси

Сам гребінь виглядає дуже ефектно, заворожуюче, з не очевидною шляхом пролазання. У бік Ломніци є місця V та не обладнані дюльферы.

Гребінь Вил

Занадто великий був ризик не встигнути. Взяли не легке рішення спускатися — наступного разу пролезем, і, напевно, з боку Ломніци для початку — там значно простіше.