Напередодні нового літнього сезону…
І навздогін до опису минулих пригод: 111, 222, 333.

Загальний опис

Höllental (Хелленталь, в вікіпедії, на саммитпост) — це компактно розташовані «п’ять Кримов», пробитих мультипитчами. Пробито все, якщо хочеться лазити зі своєю страховкою, краще вибрати інший район. Пробивка — гірська (рідкісна), іноді треба доповідати, що брати на маршрут написано в описі. Крім скелелазіння, це цікавий район для треккинга. Вище межі лісу красиві види, з стежки, як правило, сильно не звернеш — долини вузькі, круті стіни. Вершини — кримського типу, досяжні за легким стежках. Підйом до 2-3 годин від паркування. Добиратися до підходу під більшість маршрутів від кемпінгу в Кайзербруне краще на машині (10-15 хвилин).

Тип скелелазіння

Цей скельний район з гірським характером. Підходи починаються від парковки біля дороги, короткі — 15 хвилин, довгі — дві години. Стіни починаються на висоті близько 1200 м, підхід по лісі. Довжина маршрутів від 60 до 650 метрів. Скеля хорошої якості, але каска обов’язкове. Погода може змінюватися стрімко. Порода — сірий вапняк з дуже хорошим тертям, не крихкий. Лазіння різноманітне, можна зустріти всі можливі структури: вертикальні плити, котушки, тріщини, вимоїни, колони, каміни, внутрішні кути, карнизи і стелі. Більше того, окрім стелі, всі формації можна знайти на маршрутах будь-якої складності (на простих теж).

Мультипитчи пробиті по-різному, це відображено в описах (чотири градації). Комфортна — як га Шамбалу на Уарч-Кає. Аскетична — потрібно багато доповідати 4-5 точок на мотузку. Чого і скільки брати написано в описі, коментарі до спорядження — точні. Залежно від труднощі ключовий мотузки, інші мотузки маршруту будуть пробиті по різному. Наприклад, якщо ключ VII- (F 6b), то 5c мотузки будуть мати страховку комфортну для тих, у кого 6b онсайт (2-4 м між шлямбурами). Котушки V (F 5а) на цьому ж маршруті будуть мати 2 шлямбура на 30 метрів, і це буде називатися хорошою пробиванням в описі.

Не рідко можна зустріти пісочний годинник, на популярних маршрутах у них є петельки (є старі, бувають стародавні, трапляються копалини). Іноді петлі можна зустріти замість шлямбура — просвердлена дірка в виступаючої формації — засідка, тут свого не доложиш. Трапляються сосни-станції, як у Криму.

Спорядження

Ми лазили на здвоєній мотузці, але одинарної вистачить скрізь, якщо не будете дюльферять. Вважаю, що більшість маршрутів буде розумно брати пучок дрібно-середніх стоперів або 4 трикама 0.5-2.0. Так само пару петельок з дайнемы для пісочного годинника. Щоб вистачило на будь-який маршрут, я б взяв 12 відтяжок, 2 дайнемовых петлі 60 см, шматок ріпа 5 мм з кевларовой серцевиною (1.5 м, для дрібних пісочного годинника), чотири кама DMM #1-4 і 4 трикама 0.5-2.0 (замість них можна комплект закладок). Так само не зайвим буде репшнур на потрібну кількість дюльферов, якщо щось піде не так. Станції не сблокированы, просто є шлямбура.

Коротка історія району

1. Початок минулого століття.

Район освоювався кількома хвилями. Перші маршрути з’явилися на переломі 19 і 20 століть. Найбільш відомі Akademikersteig, 1900 рік (II, 400 м) на стіні Vordere Loswand, Malersteig, 1901 рік (III-, 400 м) на західній стіні вершини Prein і Wiener Neustädter Steig, 1902 рік (IV-, 400 м) на стіні Hintere Loswand. У 1914 K. H. Richter з товаришем пройшли контрфорс стіни Штадлванд (Stadlwand), зараз маршрут називається Рихтервег (Richterweg, V-, 300 м). Далі була перерва, викликана першою світовою війною.

2. 1920-30-ті роки.

Тут варто відзначити солирование E. Radwein маршруту Blechmauernris — 280 м, V+. 30-е роки — період систематичного освоєння району і поява безлічі нових маршрутів на всіх стінах. У цей період були пройдені класичні тепер для району маршрути Блехмауернвершнайдунг (Blechmauernverschneidung — мою повагу, в 30-ті роки таке пролізти!), Dir. Lechnermauernkessel, Dir. Stadlwandkessel або Dir. Preinerwandplatte.

3. 80-90ті роки минулого століття.

Вісімдесяті і дев’яності принесли нові маршрути, часто екстремальні, пробивання нових стін. Томас Бем (Thomas Behm) — автор численних маршрутів. Але перш за все — він автор топо, книги описів маршрутів району, без якої лазити в ньому дуже важко.

Найпопулярніші стіни

  • Vordere Stadlwand — підхід під початку перших маршрутів до 15 хвилин. Близько 40 маршрутів довжиною до 5-6 мотузок від II до VIII-. Гарна стіна для «швидко полазити», легкий спуск, південна експозиція.
  • Stadlwand — одна з найкрасивіших стін і найвища. Десятки маршрутів від 60 до 600+ м. Підхід від 40 хвилин до години, спуск 1-1,5 години по стежці.

  • Grossofen — велика стіна праворуч біля початку долини. Підхід близько 40 хвилин. Безліч маршрутів від 15 до 340 метрів.
  • Wachthüttelturm — стіна з самим коротким підходом, 6.5 хвилин від машини, спортивний характер. Безліч маршрутів від 15 до 140 метрів. Головним чином від VI і вище, частіше VII — IX.
  • Blechmauer — одна з головних стін долини і масиву. Класика — Blechmauernverschneidung (як скоромовка — Блех-ма-уэрн-верш-най-дунг), маршурт 1932 року, F 6а, довжиною 230 метрів. Гаряче рекомендую, але приходити треба рано-рано, потім там грона скелелазів. Це найлегший маршрут на стіні (!). Треба брати ками, рекомендовані в описі, що б не думалося внизу.

  • Preiner Wand і Lechnermauern — це два райони розташованим під вершинами масиву Rax. Підходи під стіни займає близько 2 годин. Найкраще під’їхати на машині через містечко Prein на перевал Preiner Gscheid (1070 m). Далі залишити машину на паркінгу і через притулок Waxrigel по стежці з жовтим маркуванням йти до притулку Noue Seehutte. Від притулку під стіну Prein йти 10 хвилин, під Lechnermauern ще близько 40 хвилин.

Описи маршрутів, карти, інтернет-сторінки

Кращим описом району є написаний від руки Томасом Бемом (Thomas Behm ) «Kletterführer Höllenthal Rax & Schneeberg«. Сучасне идание описує близько 2 тисяч маршрутів від важких II до простих X (F 9a). Описані підходи, спуски, гарні схеми маршрутів, точні рекомендації по спорядженню.

Варто купити, останнє з випущених видань, т. к. район динамічно розвивається. Гайдбук німецькою, картинки мальовані від руки, текст — стилізований під рукописний (неабияк дратує).

Гайдбук

Безкоштовний інтернет-гайдбук району, так собі, лише близько 100 маршрутів, реально їх там більше 2 тисяч. Місцеві магазини з скалолазным спорядженням позакрывалсь, купувати гайдбук краще в інтернет-магазині заздалегідь. Рекомендую вивчити основи німецької мови.

Так само, може бути корисним Kletteratlas Österreich Ost авторства Курта Шала (Kurt Schal). У цьому гайдбуці зібрані маршрути з дев’яти районів східної Австрії, від скельних до гірських. Кількості описаних маршрутів в районі Ракс-Шенееберг (Rax-Schneeberg) вистачить на кілька візитів.

Для тих, хто не ночує в долині, а лазить в довколишніх скельних районах (наприклад Adlitzgräben), кращим буде гайдбук Крістіана Хакера (Christian Hacker) Kletterfelsen von Wien bis Semmering.

На жаль, магазин з гірської спорядженням і літературою в Glognitz (біля ринку) закрився. Гайдбук за Хелленталю можна купити на станції канатної дороги в Hirschwang або в притулку Weichtal, розташованим біля шосе в долині.

Як добратися:

Keiserbrunn (Кайзербрунн) — це село в середині району. В селі є безкоштовний кемпінг поле для наметів і туалет), пару будинків, готель з баром і душем, музей водопроводу. Магазинів немає. Найзручніше добиратся на машині, вона стане в нагоді так само, щоб добиратися під маршрути. Доїхати до Відня. Далі Гугл знає. Якщо Гугл не знає, то за Віднем їхати по автостраді на Гратц (Gratz). Через ~40 км за з’їздом на Wiener Neustadt звернути на дорогу, йде праворуч, за знаками Semmering, Leoben, Bruck. Через кілька десятків кілометрів згорнути до містечка Glognitz. З Глоница їхати за вказівниками «Höllental», через містечка Reichenau і Hirschwang до Кайзербруна (Keiserbrunn).

Літак. З аеропорту Відня на таксі до Keiserbrunn (~120 км). Є громадський транспорт, але це не Шамоні, автобуси, як скрізь по селах — довго і рідко.

Прогноз погоди

Для Кайзербрунна. Для Нойнкирхен.

Нічліг

1. Є притулок Weichtalhaus: сайт weichtalhaus.com як проїхати, адреса: Hirschwang an der Rax 109, 2651 Reichenau an der Rax, Австрія, телефон:+43 2666 52134. Нічліг від 11 євро для членів альпклубов (DAV/OeAV), для решти-від 16 євро в 24-місній кімнаті з двоповерховими ліжками.

2. Є безкоштовний кемпінг в Кайзербрум (Keiserbrunn) — він на фото нижче, у період свят у Польщі.

Свята в Польщі («Божого тіла«): спочатку все вільне місце було зайнято, а потім приїхало ще стільки ж людей

Зрозуміло, зайняли не тільки там, де можна, але й там де не можна і там де для тупих написали, що ніяк не можна. Багаття на березі і т. п. Дивлячись на те, який там кабаре кожен рік, думаю, довго не протримається.

2017: кемпінг закрили — терпіння австріяків закінчилося.

Маленький будиночок в дальньому кінці — це туалет (жениский і чоловічий окремо). Вранці туди вишиковується чимала черга і якщо пізно закортить в годину пік, легко витратити пів години. В готелі поруч можна прийняти душ за 3 євро, пообідати чи повечеряти за прийнятну ресторанну ціну.

У кемпінгу дме будь-здоровий, а розташований він на кам’янистому майданчику, кілочки увіткнути немає шансів. Якщо не хочете знімати намет з дерев, потрібно закріпити як слід. Традиційним і перевіреним способом є здоровенні цвяхи (близько 20 см), які забивають розсудливо прихопленим молотком. Забити каменем теж може бути проблематично — дуже тверда і кам’янистий грунт.

3. Готель у Кайзербрум (Landgasthof Kaiserbrunn). Тризірковий, чудне — вони там на повному розслабоні. Kaiserbrunn 33,2651 Reichenau an der Rax, Австрія, телефон: +43 2666 55170

Думаю, з машиною можна ночувати і поза долини.

Хелленталь — це гарне місце на разлаз у вапняку на початку сезону (або продовження закінчився з-за спеки Кримського).