Підійшов до кінця мій перший альпіністський виїзд у високі гори. Кавказ, Грузія, Сванетія. Зробив висновки, можливо, буде цікаво не тільки напарникові 🙂 Написано упереміш мої «новичковые» висновки про великих горах і про Грузії в контексті альпінізму. І… так, моя перша велика гора — Південна Ушба, а маршрут — 5Б (Габріеля Хергиани).

Гребінь у вершини південної Ушбы

Загальна

У Тбілісі є два досить великих Керефура, в яких можна купити їжу на весь виїзд. Сублімати, изотоник, вітаміни та спортивне харчування потрібно везти з собою.

Доїзд в Грузії болісні. Із Тбілісі до Местії в сезон літає літак (чеська L410), коштує 65 ларі, за півтори години ви потрапляєте в Местії. Обмеження щодо ваги багажу 15 кг, 20 прокотить, більше — навряд чи. Треба якось домовитися — ще один квиток?

Нас обдурили тричі — за подвійну ціну привезли на автовокзал, з якого не їздять маршрутки в Местіа, потім сказали, що з Кутаїсі легко виїхати в Местіа. Кутаїсі: вантажимося в випадковий бусик в Зугдіді. Потім ми зрозуміли, що випадково тут — це нормально

Тут все намагаються вас обдурити, нагріти, розвести на гроші. Не залишайте речі без нагляду, вважайте здачу, перевіряйте, що вам дав продавець скрізь (навіть в аптеці), знайте куди треба їхати (точна адреса), майте GPS, ставте водіям конкретні завдання (знайте адреса хостелу), які можна інтерпретувати довільно, торгуйтеся.

Росіян не люблять, якщо говорите по-російськи і не росіянин — прив’яжіть до рюкзака стрічку з вашим прапором. Це знизить ціни, навчить російській мові місцевих, і взагалі серйозно полегшить спілкування. Багато разів стикалися.

Гори

У великих горах потрібен максимальний комфорт. Так як в середньогір’ї наскоком нічого не вийде. Надмірності в Татрах в тривалому виїзді у високих горах є речами першої необхідності — смачна їжа, пінодупа, зручна посуд, книжка, зручний намет і т. д. Дрібниці важливі — гуртка, зручна тарілка і ложка, дощечка для різання, ополоник, турка для кави, зручний ніж для різання їжі, зручна діжечка для салату, різноманітна їжа, базова намет, столик, стільчики, — все це вносить великий внесок в успіх.

У спортивному плані Ушба для мене була розчаруванням. Разом звалилися міфи про відважних альпинистах, штурмуючих страшну і неприступну вершину. На перевірку виявилося, що це величезна купа каміння, а лазіння туди елементарне за винятком 50 метрів 6а+ або 6с/7а — в залежності від того, хочеш лізти в струмку чи ні. Спортсмени кажуть, що там ІТО А2, ми не знаємо — ми не спортсмени, лізли як могли, Василь скельні туфлі брав 😀 Героїчне це було в часи первопроходов з сучасним їм спорядженням — ось це було небезпечні пригоди!

95% маршруту мало такий характер

На такі масштабні сходження ходити в двійці дуже важко. У трійці було б набагато легше по вазі. Або ходити двома зв’язками.

У Сванетії сильно стаяли льодовики. Знавець сказав, що це аномальне літо. Опису 2-3 річної давності не актуальні, книжка Наумова 1985 року — це розповідь про маршрути, служить для того, щоб дізнатися, що «тут є маршрут». Грузинське опис англійською — марно. Що робити? Ходити популярні маршрути, зібрати всі описи і вивідати лінію.

Всі маршрути — гори каміння, сипле страшно. Ізотерма нуля в Серпні на 5000. Якщо приїхати на місяць раніше — дощі. Враховуючи швидкість танення, мабуть, друга декада липня — гарний час для початку, коли є сніг і камені сморожены. Може тоді і описи будуть схожі на дійсність.

У зв’язку з таненням льодовиків гуляти навколо Ушбы для акліматизації ніде. Я вважаю, що в Грузії краще акліматизуватися на простому сніжно-льодовому сходження на високу гору: Тетнульди або Казбек. Інакше стопчете ноги. Тільки що хлопці повернулися з Тетнульди — кажуть там погано — дерлися по камінню і це вже далеко не 2Б.

На Ушбе в середині серпня проблеми з водою — все розтануло, поряд з майданчиками до 4300 на маршруті Габріеля немає сніжників. Потрібно кудись лазити за льодом.

Тут риби немає

Льодовик під південній Ушбой інтенсивно тане. Поки ми лазили він місцями просів на 10 метрів — виросли гори, з’явилися провали. Краще там не стояти.

Ушбінський льодовик виглядає жахливо — побачили з вершини. Добре що не пішли на північну, загрузли б на день довше, ніж в описі. Камнеопасно — гриміло знатно, сходили вагони скелі.

Ушбінський льодопад в серпні 2015

Моренний вал льодовика Гуль небезпечний — крутий конгломерат з глини і гальки. Треба вивідати шлях (люди там тури ставлять), вночі при поверненні ми їх не знайшли, піднімалися з пригодами.

Не треба шкодувати час на акліматизацію, треба не поспішаючи сходити… куди — не знаю. На Тетнульди стало складно і небезпечно, на Казбеці — цього літа теж нюанси. Потім відпочити в хостелі. Ми гуляли по льодовику Чалаат, намагалися пройти під Чатын — прокляли все на світі.

Неприємні нічні дюльферы з вершинних гребеню. Вогні Мазери

Спуск з маршруту Габріеля Хергиани — близько 30 дюльферов по 60 м. Петлі старіють, регулярно перебиваються камінням. Щоб безпечно спуститися з вершини необхідно не менше 60 м витратного репшнура, який будете використовувати не сдваивая, інакше спуск перетвориться в страшне пригода. Так само знадобиться кілька видаткових гаків.

Бівачні

Брали мультитопливную пальник Primus Omnifuel і бензин. Вийшло дуже дешево, працює пальник добре, чистив тільки один раз за ~15 днів її роботи на 92-му бензині. Бензинова пальник незручна, на висоті бензин не догорає і в наметі готувати несила — сморід такий, що очі сльозяться. Тільки газ, тільки економічна пальник (Jetboil тощо). Не варто на цьому економити, принаймні влітку.

Намет. Ми брали легку туристичну палатку, вона важила 1.8 кг і це був її єдиний плюс, попсувала вона нам крові. Потрібна проста в установці намет, яку не треба розтягувати — щоб стояла сама. В ідеалі — одношарова мембранна, можна і без тамбура. Я б брав щось типу TNF Assault 2, якщо температура низька і дощ малоймовірний — BD Firstlight.

TNF Assault 2

Спальник. Потрібна синтетика, хоча б ковдру зверху. Пух подмокает, якщо з погодою погано складеться.

Килимок. Я брав надувний NeoAir. Не підвів — було тепло, комфортно, витримав знущання (а дно намету — ні). Займає багато часу надути-здути. Вага 550 р — прийнятний, пінка зовні рюкзака заважає лізти, мені здається. Буду брати і далі, мені він подобається.

Одяг

Тут майже все було добре. Промазав з шкарпетками і, можливо, черевики мені не дуже підходять по нозі.

Шкарпетки — вовняні, помірної товщини, 2 пари на сходження. Брав лижні — мало не відморозив пальці: здавлюють ікру, сповільнює циркуляцію крові.

Черевики. В тих умовах, в яких ми лазили не потрібні черевики з двома рантами. Той мікст, що я ліз по гребеню можна пролізти в будь-яких кішках (~M4). Без переднього ранта зручніше лазити і знос носка не позначається на стабільності кішок.

Снігу не було, бахіли не знадобилися.

На дюльферы добре мати легкі будівельні рукавички, щоб не вбити лазательные.

Лазательных потрібно дві пари — одні шкіряні без утеплення для лазіння та страховки, другі — з утепленням і мембраною. Я ліз в BD Glissade, коли було холодно, мені вони подобаються. (Виявляється, у мене була стара модель до 2010 року, яку вже не випускають. Нова «змінила профіль» лізти в ній важко булет — тепер це тепла і пухкенька рукавичка на -17 з тонкою і не міцною тканиною — раніше була на -7, шкіра і дубова тканина).

Альпснаряга

Скелі дуже прості, страховка рідкісна. У нас було сім 60 і три 120-см петлі з карабінами, пара 120-см петель з карабінами на станції. Краще взяти десяток 120-см петель з карабінами і пару 240-см петель на станції — вийде велика економія часу.

Мотузку краще брати нову з хорошою просоченням (сертифікованої UIAA). Наша мотузка намокав і нагорі замерзала, було незручно. Тонка мотузка вб’ється за два великих сходження — така їх ціна.

Інструменти-льодоруби. Я брав один Nomic і один Petzl Aztarex з молотком. Поєднання хороше, єдине, Aztarex дратував своїм держаком. На кінці немає шпори, замість цього — держак спиляно під кутом. На схилі вбити ручку ефективно тільки в одному положенні, коли спіл древка перпендикулярний схилу. Але цьому положенні дзьоб дивиться назад. Якщо йдеш вгору — небудь страхуешься держаком або подлазишь по крутому фирну, забиваючи дзьоб, перейти з одного на інший в процесі лазіння небезпечно. Усі недоліки усунені в Sum’tec — я б купив такий льодоруб, хороша річ, теж з молотком.

Поганий льодоруб Aztarex

Хороший льодоруб Sum’tec

Самострахування інструментів — у мене на гумках в стропі, стропи дві. В основному потрібен був один інструмент, другу стропу довелося накручувати на карабін — незручно. Є варіант роздільних самостраховок, наприклад, Boa Leash.

Правильні самострахування для інструментів

Бури. Брали два на першу спробу використав. На другий раз не брали, тому що сильно тануло і більше нікуди було крутити. Були ирбисы і BD Express. На льодопадів спробували крутити ирбисы і більше їх нікуди не брали.

Рюкзак BD Speed 40, останньої моделі — він ідеальний, але не зносостійкий. Рухаються лямки трохи разражали, але потім звикаєш. Помістилося все на 6 днів разом зі спорядженням, нести було непогано. Думаю, влітку вистачить на 10 днів на подібні маршрути, тобто на будь-які, де треба лізти з рюкзаком. Взимку буде відрізнятися тільки об’єм спальника.

У напарника BD Cyborg страшно подлипали на снежнике, Petzl Lynx чистити не доводилося взагалі.

Щоб отримувати задоволення від лазіння на складному обом, потрібно витягати рюкзак на репшнуре (видатковому). Для цього знадобиться микротрекшн.

Їжа

Їжа на маршруті не відновить витрачену енергію, але повинна тримати баланс прийнятним. Ми знайшли оптимум по сніданку та вечері: вівсяні пластівці із згущеним молоком на сніданок, ввечері легкі каші — кус-кус, заварні рис або гречка з м’ясом по-Лебедєву. До цього не завадить ковбаси, сиру, сала, шоколад, халва.

Вдень добре б мати цукерки типу «скляних карамельок». Думаю, добре б взяти 1-2 енергетичних батончика на людину на день. У них на той самий вага більше калорій, ніж у снікерсах.

Хімія: брали спортивні вітаміни з мінералами, BCAA, изотоник. Наступного разу візьму ще спортивне харчування (гелі тощо). Здорово допомагає, коли працюєш на межі. Коли є изотоник, то чай не йде. Каву краще не брати — зневоднює.

Їжа повинна бути смачною і різної, в ідеалі — не повторюватися. Від заварних каш (крім кус-кус) на третій день нудило. М’ясо по Андрію Лебедєву радувало всю дорогу, єдина їжа, яка не набридла.

Треба щось придумати з порційній упаковкою м’яса. З фольги витекло багато жиру при упаковці. М’ясо не псувалося, але вийшло надто пісним.

Брати сало, горіхи.

Сподобалася каша з кус-кус. Швидко готується — пару хвилин варіння на висоті, смачна, легка.

Треба брати багато солодкого, карамельки, шоколад, халва, варення (лимон перетертий з цукром, смородина).

Щось хлібне — житні сухарі з сіллю і перцем.

Потрібно багато різних спецій в зручній упаковці.

Добре б мати точні електронні ваги, щоб упакувати порційно їжу. Поділ «на око» приводить до помилки в кілограм на тиждень.

Мабуть, взяти 100-200 мл спирту — хороша ідея.

Гігієна та медицина

Беріть крем для рук, краще — скелелазний віск. Шкіра на пальцях ранится, тріскається і страшно болить потім.

Лейкопластир в рулоні — витратний матеріал. Лейкопластир повинен бути скелелазний, тому що медичний погано тримається і не еластичний — погано тримається.

Потрібен лейкопластир в рулоні від мозолів.

Кошти від обморожень.

В якості туалетного паперу брали одноразові серветки в пачках по 10 штук. Відмінна ідея.

Побут

Взяти плеєр з колонкою на батарейках — це чудова ідея. Наступного разу візьму на сходження.