Це був кінець минулого сезону, руки не дійшли дописати. Новий сезон ось-ось почнеться, гарні фото і цікаве опис — для затравки.

Нарешті, у мене вийшло полазити з моїм напарником-талісманом, ми йшли до цього два роки 😀 Вийшло не погано, але його дратувала моя швидкість — він дуже-дуже швидкий. Я трохи побоювався, що талісман перестане працювати, але подальші виїзди повністю спростували мої побоювання. Кожен раз, коли я його запрошував їхати, він не міг, але перебували ідеальні напарники.

Краси зі стіни спостерігалися невимовні: Морське Око і притулок на його березі, тінь від Менгушовецкого масиву і висхідний в Словаччині слонце

Ходили під кінець минулого зимового сезону в кінці січня в районі Морського Ока. Район характерний тим, що там небезпечно повертатися з маршрутів, якщо лавинна обстановка погана (2 і вище) і взагалі, маршрути всі дорослі — довгі, зі складним і довгим спуском. Ми потрапили на хороші умови на кордоні з поганими: лід, мало снігу, тепло (трохи нижче нуля).

Морське Око, вище — Чорне озеро Під Рысами визирає з-за північно-східного ребра Менгушовецкого піку

Сьогодні розповім про довгому і більш цікавому маршруті — лівий контрфорс Цубрыны (lewy filar Cubryny). Цубрына — це невеликий пік в стіні Менгушовецкого масиву. Маршрут починається майже з озера. Насправді там годину топтати сніг до стіни, але від притулку масштаб підходу скрадається з-за великого розміру стіни. Перепад висоти н маршруті 550 м, ключі — перша мотузка M4, друга M6- (10 m) і M5 (5 м), третя — M5 (30 м), багато коротких ділянок М2-3 (5-10 м), трава-торф-лід 50-60 градусів. Є ділянка трави ~75 градусів — такі собі вертикальні городи. Ділянки трави-торфу-льоду — з дуже поганий і рідкісної страховкою, але на такому не прийнято зриватися 🙂

Маршрут №15, фото звідси

У маршруту був страшний підхід і спуск, а лізти було легко і приємно 🙂 Вийшли затемна, підхід був через озеро по льоду. Лід за останні тижні сильно підтанув і був тонковат. Зізнаюся, у мене холодний піт проступив: йдеш такий по озеру і тут, хрясь! Лід просів під ногами і в усі боки тріщини біжать, а навколо — темрява. Уфф… Кожен крок — як ковток кави. Зате прокинувся швидко.

Друга мотузка вийшла ключовий випадково. На ній я перевірив якість своєї станції. Страхую Міхала, він лізе прямо наді мною, вертикальний гол з виходом за перегин. Але якось дуже вже напружено лізе. Точок він не заклав, вийшов за перегин і раптом пролунав панічний скрегіт кішок. Моя реакція була миттєвою. Діватися було нікуди, якщо б він звалиться, то на мене, порвав би кішками мене на клапті. Я стрибнув зі станції в прірву (на самостраховці). На щастя Міхал ліз надійно, а станцію на трьох своїх точках я зробив хорошу 🙂

Міхал на М5

Слідом за першим ключем був довгий внутрішній кут, який здалеку виглядав троечным. Швидше за все він такий і є влітку, але взимку кішки на терті не тримають і довелося трохи попотіти. Зачіпки — в кутку, якийсь рельєф на одній стіні, друга не балує. Загалом, все вийшло, було цікаво.

Кут, після якого все стало значно простіше

Після перших п’яти мотузок рельєф сильно спростився. Ми відхилилися вліво від оригінального ходу маршруту, тому що без снігу він непрохідний — там зарості жерепу. Зате у нас вийшло значно цікавіше і складніше.

Вихід на плато під вершинним бастіоном

Далі був не крутий (близько 20-45 градусів) схил, перемежовується скельними стінками.

Погляд назад, вечірні барви

Час підходило до завершення.

Міхал, попереду — верховий бастіон Цубрыны

Кінець маршруту, шоколадка, копчені сосиски

На вершину вирішили не ходити (100 м II, спуск по іншому ребру), час підтискав, а попереду був ризикований спуск. Рампа ~45-55 градусів (100 м), потім траверс 30-градусного схилу (300 м).

Крутизна схилу на фото не видно. А ще не видно, що нижче — півкілометровий скидання

Спуск через Малу Галерею Цубрыны переплюнув підхід по тонкому льоду за кількістю адреналіну на метр руху. Мабуть, страшніше я ще не спускався. Схил ~45 градусів, підкладка — трава, сніг в цілому стабільний, але не «бетон». Через 100 метрів схил переходив в обрив і під ногами при кожному кроці було видно притулок. Страховки немає, просто «улиштекишь» вниз з двома сапками.

Пригоди закінчені. Мниховый кулуар (праворуч), вихід на Задню галерею Цубрыны (прямо)

Мниховый кулуар — швидкий і небезпечний спуск (500 метровий крутий кулуар), крім того, спочатку в нього потрібно злізти по стіні (50 м I-II). Швидко — тому що не потрібно обходити долину за Мнихом. Але лізти без страховки по вертикальній стіні над полкилометровым крутим сніжно-льодовим жолобом… Я сказав: «№%?*@! я такі спуски!!!» і ми пішли довгою дорогою.

Захід пофарбував горизонт, якраз вчасно — ми дійшли до стежки

Здавалося, все вже позаду, але на останньому крутому ділянці при спуску в долину за Мнихом я зачепився за кішку кішкою і рибкою пурхнув вперед. Номик був надійно вбито дзьобом в схил, коли моє тіло ще не торкнулося землі. Зарубаться Номиком можна, навіть зручно, а мої рефлекси в нормі 🙂 А більше пригод не було. Встигли на вечерю і пиво в притулку.