Кінець історії — мій варіант теплообмінника.

З Джетбойлом є три проблеми, з якими стикаються більшість альпіністів.

 • Не працює на вітрі (вода ніколи не закипить).
 • З часом зменшується потужність полум’я (з місяцями-роками).
 • На холоді погано працює через замерзання газу (а буває і просто не працює).
 • Огидний регулятор полум’я (погано регулюючий), трескающийся склянку (багато років вже на изоленте тримається), ламається п’єзо-підпал (ніколи не працює на маршрутах — не велика біда) і спадає кришка не в рахунок. Уф, якби я таке прочитав, то ніколи б не купив 😀

  Тим не менш, Джетбойл в момент своєї появи був величезним проривом, з ніг на голову перевернула ринок пальників і змінила життя альпіністів на стінах в кращу сторону. З його появою, розлитих на спальники і килимки супів стало значно менше. Ніколи раніше не було такої зручної пальника. Навіть дивно чому раніше не придумали. Зараз конкуренти піднатиснули, особливо MSR і Джетбойлу пора б подумати про якість і функціонал.

  Перша проблема вирішується просто: або готувати в наметі, або купити 500-мл банку пива. Ні, не для того, щоб сьорбнути і махнути рукою «А н-н-ну його!». Банку спорожнити і вирізати алюмінієву стінку. Фольга чудово тримається сама на каструльці і закриває пальник. Пакується всередину каструльки разом з пальником — добре поміщається між стінкою і пальником. Повністю дно каструльки і пальник закривати не можна — починає працювати нестабільно.

  Вітрозахисний екран для джетбойла

  Друга проблема викликана корозією. Пальник подорожує в каструлі, а в звичайних умови використання дуже важко висушити каструльку після використання. Тому набір залишається мокрим після кожного використання. Кородує все, що може поржавіти, в тому числі сопло латунного жиклера. Діаметр отвору маленький, а оксид міді — пухкий. З часом діаметр отвору зменшується за рахунок утворення оксидної плівки на його стінках.

  Пальник Джетбойла можна розбирати: у Jetboil PCS розсікач на різьбі, відкручується проти годинникової стрілки, у Flash — на хитрому фіксаторі, треба добре придавити і провернути на чверть обороту проти годинникової стрілки — конструкція дуже квола і може зламатися при першому ж розборі. На жаль, я не фотографував, коли чистив свій, тому фотографії чужі.

  Кріплення патрубка розсікача Джетбойла Flash, фото originaloutdoors.co.uk

  У розібраному вигляді, мій виглядав гірше. Фото originaloutdoors.co.uk

  Відкрутити жиклер у мене не вийшло, хоча він повинен бути на різьбі. Ризикувати не став, почистив на місці. Потрібна вольфрамова дріт діаметром ~0.25 мм (тверда). Після чищення став працювати як ракета.

  Третя проблема вимагає творчого підходу. На відміну від звичайної пальника Джетбойл має пластикову частину, яка може розплавиться і бляшане кріплення каструлі. У деяких моделях дірки в цих частинах співвісні, але в PCS і Flash дірки в кріпленні і пластику не співвісні і заважають доступу до полум’я.

  Обігрів балона, простий випадок

  Викрійка теплообмінника

  Дивна форма викрійки теплообмінника обумовлена необхідністю пластину пропустити через дві дірки в корпусі не допускаючи контакту з пластиком. Думаю, можна зробити трохи краще, перенісши вліво частина, що стикається з балоном.

  Для теплообмінника купив лист мідної фольги 200 х 100 х 0.5 мм.

  Кріплення теплообмінника на балоні можна зробити легше і простіше, ніж залізний хомут. Підійде липучка і шматок поліетиленової каністри. Поліетилен потрібен, щоб не проплавити липучку.

  Захист липучки поліетиленом

  Зовсім вже хитрий варіант, з расклепанной трубки під один розмір балона

  Я бачу лише один яскравий недолік такої конструкції: якщо з якоїсь причини теплообмінник відвалиться, то він пролетить крізь спальник, килимок дно намету, а може і поставити на користувача клеймо 🙂 Так що — все на свій страх і ризик.

  Кінець історії — мій варіант теплообмінника.

  Моя стаття про мультипаливного пальнику.