Гори — це спокій.

A0 — це коли при вільному лазінні підтягуються за свої точки для проходження важкої ділянки.

— Страховка готова.
— Як-то тут складно, вихід на терті.
— Якщо зірвешся — ми обидва помремо.
— Як?!
— Ти станцію хреновую зробила — ці гаки давно згнили.
— Чому ти не сказав?!!
— Це видно, я думав ти усвідомлюєш ризик (шатаю пальцями гак).
— Я ж тепер лізти не зможу! Я боюся!!!
(Зміцнюю станцію трьома гарними точками).
— Ось тепер ми точно будемо жити, йди давай.

План був амбітний — реалізувати давнє бажання, пролізти довжелезний гребеневої маршрут навколо Москего Ока (Morskie Oko). П’ять з половиною кілометрів I-III c одночасною страховкою по ножеподобному гребеню, з одним місцем IV (камін ~15-20 м). З обох сторін — порожнеча, в кілометрі під ногами озеро, ефектно до тремтіння в колінах. Коротше, хотілося відкрити щось нове. Але плани зіпсував Фен, по-місцевому — Хальни, задмухавши стійко 50, а в регулярних поривах більше 100 км/ч. Зрозуміло, на гребені в таких умовах дихати важко, не те, що лізти, так і від холоду можна дуба дати. Відмовилися. Мало того, маршрути з виходом на вершини головного хребта теж зникали.

Зліва стіна Казальницы, найближчим озеро — Чарни Ставши над Морським Окем, далеке озеро Морське Око

Тим не менш, лізти в черговий раз на Замарлу Турню, здоров’я костелец або Мних не хотілося, хоча там і залишилися цікаві складні маршрути. Вибір нового був не великий. В Моку (так коротко називає район Морскего Ока) є стіни, геоморфологічна формація яких англійська називається headwall (ściana czołowa, pl.) — бастіон, що підноситься над льодовиком. Лобова стіна? Не знаю терміна. Льодовиків в Татрах немає, але сліди їх роботи представлені в повній мірі. Вибір припав на лобові стіни Копи Спадовой (ściana czołowa Kopy Spadowej) над Чорним Озером (Czarny Staw nad Morskim Okiem) і Менгушовецкого піку, в альпіністському побуті — «Czołówka MSW», яка виходить майже з Морскего Ока. Правильна назва останньої — ściana czołowa filara Mięguszowieckiego szczytu Wielkiego ніхто не використовує з очевидних причин.

Дубак був знатний, вітер скидав зі станцій, а софтшел я забув

В результаті гримучого поєднання не зрозумій чого трапилися пригоди. Ніколи не лазив (1) з таким мокрим і (2) таким зруйнованим скель, (3) на такому вітрі, (4) з новим напарником. А тут відразу всі разом в одному флаконі, плюс легка прохолода (~ +10). VI+ по мокрому — будь ласка, нависає VI ллється по воді — без проблем, V+ по вертикальному болоту — запросто, пориви вітру, скидають з полиці — за милу душу! Просто свято якесь, фестиваль А0 і польотів 😀 Але жодна тварина не постраждала!

Отже, по-порядку. Приїхали в п’ятницю пізно, було тихо, але до ранку вітер розігнався не на жарт. Фен (Хальни) дув вже кілька днів, почав затихати до прийнятних 45 км/год, але все одно в поривах на головному хребті було більше сотні.

Вранці мляво зібралися і пішли до стіни Копи Спадовой. Копа Спадова — вершина в бічному хребті, поблизу від Рыс. Лобова стіна — 200 метрів, західна експозиція. Вище за неї 300 метрів трави і короткий бастіон перед вершиною. Лазять тільки саму лобову стіну, після чого дюльферяют за маршрутом. Поруч була Казальница, зростаюча прямо з води. У той час, коли ми підійшли під початок маршруту на Копі Спадовой, наші товариші вже лізли першу мотузку на Казальнице. Ми їх споглядали весь день — вони долезли до ключа, але не заИТОшили, а три години намацували розклад рухів на здоровенном стелі (приблизно 7с, 5-7 метрів).

У нас були плани скромніше — маршрут Склодовского (Skłodowski), 6 мотузок: I+ (подлаз), V, VI, V, V+, III. В описі ключ VI-, але думаю не правильно. Важке місце коротке, але зле, тягне скоріше на 6b, ніж на 5с. Тягнути за зачіпки можна було тільки на двох мотузках — після ключа і до останньої. Але там, де можна було зачіпки тягнути, все було мокре. Перші три мотузки до скелі не можна було взагалі торкатися із зусиллям.

До четвертої мотузці так задубіли, що пальці гнулися з працею, вітер продував до кісток. Коли підходили, думали ще мультіпітч пролізти (Pachniesz Brzoskwinią — Пахнеш Персиком — три мотузки 6b, решта простіше), але набралися на першому маршруті, так і страховка на мультипитче виявилася пригодницька.

Чому стіна популярна для мене залишилося загадкою. Замшіла мокра руїна з нетривіальним лазанием. Довго шукав ключ — сунувся туди, там телевізори на волосині тримаються, сюди пхався — там незрозуміло що веде незрозуміло куди. Нарешті розібрався. Але на виході з ключа здувся, повернувся на станцію, запропонував пролізти Рудою. Руда полізла, але здулася перед ключем (а сам ключ їй легко пішов — подлаз чоловічий, ключ — жіночий).

Казальница — сувора 500-метрова стіна з поганою страховкою. В середині карниз, 7с. Хлопці працювали над ним три години

У притулку зустріли хлопців, які лізли на Казальницу. Стеля зазвичай ИТОшат (перестежка з гаками), але вони хотіли пролізти чисто. Вони висіли на ключі три години. Не вийшло, сдюльферяли. На одній зі станцій скинули мотузку для дюльфера, а вона не впала 🙂 Мотузка витягнулася горизонтально на всю довжину і повільно попливла вгору, звиваючись, як змія! Так, вітер у цей день був такий, що мене пару раз чуть зі станції не скидало.

На другий день, скуйовджене вітром, ми пішли на лобову стіну Менгуша. Менгуш величезний, стіна в його ребрі виглядає маленькою на тлі масиву, але в ній 220 вертикальних метрів.

Найближчий великий скельний бастіон — лобова стіна конрфорса головного Менгушовецкого піку (Czolówka MSW)

Планували пролізти Сірий Кут. За описом було шість мотузок: VI+, VI+, V+, 0, III, II. Але за фактом виявилося, що простого закінчення немає. Замість III і II було розбурхують мотузки V і VI. Ще залишалася мотузка троечного долаза, але ми «наїлися» і час підтискав — я проліз пригодницький траверс до дюльферной станції (V+).

А наїлися ось чому: ні одна з мотузок, м’яко кажучи, не була сухою. Жодну з шестерочных мотузок не пролізли чисто. Спочатку я витягнув себе з нависання в мокрий кут за кам: пальці не тримали тонку мокру тріщину. Потім Руда (напарниця) юркнула на своїй мотузці. Потім я проліз саму моторошну за останні три роки мотузку: 30-метровий внутрішній кут, з якого ллється вода — все зачіпки, уся страховка — все у воді. Внутрішній кут ставав крутіший і під стелею був вертикальним. Потрібно було траверсувати п’ять метрів вліво. Плита покрита рівномірним шаром слизу. Зачепів немає, щілин під страховку немає, молоток я «розсудливо» залишив у рюкзаку на станції.

Стою, думаю про життя, траверсувати треба 5 метрів вліво, стіна в густого слизу з водоростей, страховки на траверсі немає

Перед носом висів пучок доісторичних петель на таких же крючьях і якомусь алюмінієвому куточку, вірніше, куточок висів на петлях — випав з щілини. Один з гаків був ще живий. Встегнул туди відтяжку, посмикав — тримає. Глибокий вдих. Поставив ноги на слизкі микрозацепы. Танець маленьких лебедів. Стою як зірка! У сенсі — в широкій розтяжці, ніби лежачи у воді. Хм… чому ніби… Переступаю з одних слизьких микроступенек на інші. Все, відтяжку треба відпускати. Ще один глибокий вдих і залишаюся один на один зі слизом. Ще один крок, пальці вичавлюють з маленького активника щось незрозуміле, як слимака розчавив. Не дихаючи тягну ногу в ліво і в широкому шпагаті дістаю до хорошої сходинки, сухий. Повільно переношу вагу тіла на «суху ногу», рука дотяглася до сухої зачіпки, фух врятований! Тепер той же номер належить напарниці. Їй страшніше, але безпечніше — потенційний 5-метровий маятник не в стіну, а в порожнечу.

Далі був пішохідний траверс через пів стіни (0). Старт наступної мотузки технічний. Діалог на станції перед стартом — в епіграфі. Після рішучого старту на терті нудно то ж не було. Вище був короткий вилазь з нависає пятерочному каміна, складеного із живих «холодильників». Руда медитувала перед ним якийсь час. Пролізла, «холодильники» встояли. Коли ліз там другим, у мене теж серце йокало — недобре місце.

Внизу — Морське Око

Час підтискав. Вирішив траверснути до видимої в 20 метрах дюльферной станції. Спочатку траверс був легким, потім важким, потім страховки не було, потім мокро, стіна нависає і відкидає… вирішив не робити на останній точці «сонечко», повернувся назад. Замість моторошного траверса поліз вгору. Там було трохи краще — є страховка. Нависає, по зачіпки тече. Коротше, у потоках води за ручканам вигріб на полицю, перевів дух. Далі — той же траверс, але вже за лежачою плиті. V+, мокро, але їстівне.

Морське Око і притулок

Три 50-метрових дюльфера пройшли без пригод. Бігом вниз — хлопці вже чекають.

Дюльферяем

Один з найбільш пригодницьких виїздів вийшов, давно не лазив в таких ризикових умовах… ніколи не лазив, взагалі-то 🙂

P. S. Ах так! Сірий Кут — це найпопулярніший зимовий маршрут, М7/М7+. Першопрохід був влітку, його влітку ходять і зараз, але популярний більше взимку. Це була наука — не варто лізти популярні зимові маршрути влітку.