§ Щастя

Я — щасливий альпініст. За останні три тижні вдалося пролізти три масштабних маршруту, які планував кілька років, але щось не складалося: разлаз, напарники, погода, час… А тут, р-р-раз, і все вийшло!

Підстава стіни в погану погоду

Ми йшли вниз, повертаючись до сім’ями і роботі. Сніг повільно падав з важких хмар над лісом, колов особа — погода зіпсувалася. Але ми вже йшли вниз і щаслива посмішка не сходила з мого обличчя. Вийшло все, все вийшло добре. Планування, підготовка, тренування — все спрацювало на 100%. Я плив вниз з п’янким відчуттям маленького тріумфу, нестримної радості.

Підходимо, видно всю стіну

§ Холодна пітьма

Чотири ранку, темно, сигнал будильника повільно просочувався в моє тепле забуття, приправлене втомою останнього маршруту. Я з зусиллям виліз зі спальника, біля ніг лежав зібраний рюкзак і одяг. Тихо вийшов збиратися на кухню, напарники теж почали вилазити з спальників. Сьогодні ми йшли в трійці, попереду був довгий день, а може і ніч.

Початок маршруту — в кулуаре Крыговского (Żlebie Krygowskiego)

Перед світанком фізична активність омерзительна. Я намагався знайти компроміс між необхідністю вийти через годину і насильством над собою. Тиша, темрява, нічний холод. Під ногами було озеро, сніг рипів під черевиками. Déjà vu: пітна, болісна тропежка вгору. Тіло ще не прокинулося і чинила опір навантаження, через годину це пройде, а поки треба було потерпіти.

Над Грушка (Gruszka — скельний бастіон, що розділяє кулуар під снегосборником на дві частини)

Диреттиссима Менгушовецкого піку — маршрут не складний, але масштабний і умови на ньому були не кращі. Днем раніше дві зв’язки повернулися ні з чим. Перепад висоти 900 метрів, дві ключових мотузки у вершини, довгий, складний і трудомісткий спуск.

§ Припадок (przypadek — випадок)

Сонце запалило небо, помаранчевий диск ще не з’явився, але тепло вже розливалася по жилах. Вгорі зі страшною швидкістю тропил по крутому снігу Льоша, я — польсько-російський інтерфейс у зв’язці, ззаду ліз Себастьян. Зупинка, Льоша розлігся на схилі і чого-то засмикалася. Навіщо там лежати? Кричу… не відреагував і продовжував тремтіти. Я занепокоївся, закричав. Немає реакції, лежав і спазматично смикався. Мене пройняв холодний піт… белея особою, я погріб щосили вгору. Напад епілепсії?!! Як?!! Рятувати… Дзвонити… Добре не далеко! І тут Олексій встав і запитально подивився на мене. Пф-ф-ф-ф…. з моєї голови шумно виходив пар. Виявилося, що Льоша провалився в снігову порожнину у скелі і знайшов там місце під крапку. Лежачи фігачив молотком по гака в надрах снігової діри… або нори. Він не чув мене, а я не чув молотка 🙂

Перший микстовый уступ, мікст — під снігом

§ Ишачка

Ми швидко рухалися «ишачной» частини маршруту — крутому снігу і фирну. Перше технічне місце було покрито «патагонским» снігом. Ми з задоволенням пролізли його з одночасною страховкою, льодоруби входили в фірн зі смачним плямканням, фірн тримав добре.

На підході до першого ключа

Ми йшли на перегонки з сонцем. Майже встигли, але сто метрів довелося пролізти стрімко тяжелеющему снігу. Нарешті, ми зайшли в тінь, під ногами був льодо-фірн, життя знову налагоджувалося. До полудня з долини почали підійматись хмари. За прогнозом мала встановитися середня хмарність.

В кутку — перший ключ, М5

За нашими слідами нас наздоганяла інша зв’язка, але потім кудись зникла. Пізніше виявилось, що вони злякалися хмарності і повернулися.

Льоша лізе приємну мотузку М5

§ Ключі

О пів на другу ми подлезли під перший ключ — мотузку М5 по внутрішньому куті. Відмінна страховка, хороші зачіпки, пролізли на ура.

Кулуар над Заходом Янчевського (Zachód Janczewskiego)

Вилізли на північно-східне ребро Менгуша. Тут знову крутий сніг, підійшли до вершинних бастіону, але програма дала збій. В описі була не точність, а видимість в хмарі було метрів тридцять. Ми залізли не туди, зрозуміли це і сдюльферяли. Втратили дві години, але часу до темна ще було достатньо.

Кінець важкою частини Жолоба Ваврытки

Полізли «туди», неприємний Жолоб Ваврытки (Rynna Wawrytki): 50 метрів незручних заглаженных скель під тонким льодовим ламінатом і рідкісна страховка, М4+. Вище — більше снігу і простіше.

Ноги — в одній долині, льодоруби — в інший

§ Глорія

У вершини ми були винагороджені за завзятість. Хмари закінчилися строго на гребені, що залишилися на північній стороні, над головою раптово виявилося синє небо, світило тепле сонце! Як же приємно вилізти з північної стіни на сонці! Вершина в тридцяти метрах по гребеню наповнювала нас радістю, а сонце — теплом! Хмари, сонце і завзятість подарували нам глорію.

Гребінь у вершини, я і Глорія

Зібралися на вершині гори за годину до заходу сонця росіянин, українець і поляк… Звучить, як початок анекдоту. Пораділи, сфотографувалися, перекусили і швидко пішли вниз. З Менгушовецкого піку веде один із самих карколомних спусків в Татрах, через раз там у всіх бувають пригоди. До притулку в ідеальних умовах можна спуститися за 3-4 ходових години.

Вершина

§ Внутрішній голос

На узвозі рулю я. Перший етап — спуск з траверсом по південній стіні Менгуша. Йшов по гребеню, побачив скельний блок і жирну дюльферную петлю. За описом треба було йти ще 40-50 метрів, але рельєф виглядав так, що всередині все закричало: «ДЮЛЬФЕРЯЙ ТУТ!». Дюльфернули на 55 м. Поки сдергивали мотузок, пішов на вільному кінці далі.

Глорія і наші тіні

У вічі одразу кинулася система полиць, але, здається, бачив її тільки я 😀 Всередині все знову закричало: «ІДИ ТУДИ, ТАМ ДОБРЕ!» І точно 😀 Рельєф був приємний, поліз далі. Вдалині було видно снігові поля, а перед ними — скельне місиво. Стемніло. Внутрішній голос прокричав: «ТОБІ ТУДИ, ЗА РОГОМ ДЮЛЬФЕР!». Кажу: «туди треба йти, там траверс по полицях і буде дюльфер». Полізли. Бац! Станція на чотирьох крючьях, п’ять метрів у будь-яку сторону і її було не видно.

Інтуїція на рельєфі в останні роки так працює, що немає сил чинити опір, навіть якщо внутрішній голос суперечить опису. Сдюльферяли на сніг, тут з гребеня в одну стежку сходилися ланцюжки слідів. Доходимо за ним до Хиньчового перевалу. Схоже, одним шляхом тут двічі не ходять.

Спуск лазіння по південній стіні Менгушовецкого піку

Біля перевалу ми перекусили і почали спуск на північ. Сніг у напрямку Галерей Цубрыны викликав усе більше занепокоєння з кожним кроком. До страховки «за приладами» залишалося сто метрів, тому я вирішив не ризикувати і спускатися по маршруту «Хиньчовый перевал в лоб» (Hińczowa wprost). Це практично лінія падіння води з самим простим кулуарах і сніжних полях. На ній є ділянка міксту до II, але вниз вела жирна стежка. Неймовірно щоб стільки народу залізла сюди чи на шляху щось важке. Так і вийшло, весь мікст був під снігом. Ми швидко скинули 750 метрів, широко крокуючи особою в долину по крутому снігу. До притулку повернулися після одинадцяти, виснажливі, але дуже задоволені.

Ми сиділи на березі озера й дивилися на гору, кожен думав про своє. Втома, задоволення, небажання рухатися, душевна гармонія, схильність до філософії, байдужість до всього… Я спіткнувся на тому, що такий коктейль почуттів частіше буває викликаний іншими причинами 🙂