Höllental (Хелленталь у вікіпедії, на саммитпост) — це долина в Австрійських передгір’ях Альп, в 120 км від Відня на південний захід. Компактно розташовані і пробиті мультипитчами «п’ять Кримов».

А ще це єдині гори від мене в радіусі 1000 кілометрів з хорошим прогнозом погоди на минулі свята — у Високих Татрах прогноз був «жах-жах».

Заїхали в Хелленталь на п’ять днів, пролізли чотири маршрути. Пригоди були як гірського, так і соціального характеру, відпочили добре. Подробиці — у трьох частинах 🙂

До сьомої ранку приїхали на кемпінг в середині долини. Кемпінг безкоштовний, тому дуже людно. Люди — чехи, словаки, поляки і угорці. У Польщі були вихідні, в Татрах погоди не було, тому до нашого приїзду кожен мешканець наметового містечка говорив по-польськи.

Чехи ще не приїхали, а намет вже нікуди поставити

Після ночі в дорозі залишався заряд ентузіазму на маршрут. Вірніше, заряд ентузіазму планувався ще вдома, а що я відчував на підході — це інша історія. Відпочивав на маршруті.

Специфіка місця — все на німецькому (ага, дивно). Назви маршрутів і стін повторити не можу. Та що там повторити, деякі і прочитати проблема. Родзинок додавало мальовані від руки топо (гайд). Втім, на альпіністському універсальною мовою, розібралися.

Час підходу по дну вузької долини і ми на місці. Лише на якому — не дуже зрозуміло.

Три Сосни… Немає! Їх же більше!

Спочатку стежка йшла по дну долини, потім ліворуч почала проглядатися стіна, назва не завчив. Маленька, коротше. Потім стала проглядатися громадина. Штадльванд (Stadlwand). Це єдина стіна, назва якої міг вимовити, не підглянувши в гайд.

Маршрут вибрали на 320 метрів, Bruderherz, з коротким ключем 6b.

Сикоси-накоси знайшли, де починається наш маршрут. Не просте заняття, за умови, що чітких орієнтирів немає і стіну можна оглянути здалеку. Прокричав зв’язці англійською, що вони за маршрут лізуть, відповіли по-російськи з польським акцентом 😀

Австрійська зв’язка. Хлопець мало не прибив свою напарницю скинутим «кавуном»

Треба сказати, що велика кількість підготовлених маршрутів приваблює чайників. Поки ми одягали системи, австрійців поруч заблукав, перейшов на наш маршрут, зробив станцію на полі каміння і почав люто їх сипати. Ми з траєкторії втекли, а його напарниця не могла. В один момент він скинув важкий кавун, який прошурхотів повітрям над її спиною і впав там, де вона стояла, поки дівчина втискалася в скелю. Добре хоч крикнув. Камінь я бачив, поки він летів, встиг всяке передумати… Фух, пронесло… Ми додатково мотивувалися і дуже швидко втекли від гріха подалі.

Два роки тому в Криму я двічі виступив «слоном з посудній лавці», до цих пір пам’ятаю. Треба сказати, після граніту вапняк вимагає звикання, щоб не сипати камінням. Що тоді, що зараз.

Наш маршрут йде вгору

Характерною особливістю місцевих скель є буйна рослинність. Зрозуміло, кого здивуєш після Криму сосною на скелі, але тут ростуть і листяні дерева. В найнесподіваніших місцях.

Життя пре з усіх дірок

Перша половина маршруту — четверочная скельна труха, що чергується з котушками до 6а. Мені за жеребом дісталася труха з котушками і остання мотузка. При розіграші мотузок я, пам’ятаючи Крим, запропонував напарнику такий розклад — щоб нікому не було образливо 🙂 В Криму останні мотузки маршрутів були приємні.

Ключ ліз Мацек, п’ять метрів заковыристого 6b. Проліз за ним з рюкзаком, але кректав голосно. Легке нависання по пасивним силовим вертикальним отщепам. Трохи не вискочили очі 😀

Предвершинные види

Остання мотузка мені все компенсував. Напевно, найкрасивіша у вапняку, яку коли-небудь проліз. Кожен рух — екстаз 🙂 Схоже на ключ Шамбали на Уарч-Кає, тільки вертикально і зачіпки для рук краще. Доповів три точки, в деяких місцях були петлі в пісочному годиннику, але вицвіли від старості.

Вид перед останньою мотузкою

На вершині була хатинка на курячих ніжках лісника. Від неї йшла крута лісова стежина.

Хатинка лісника

Час спуску і ми біля парковки. Забирати нас нікому. Поруч пошвидше хлопці, могли в машину забрати одного. Відправив напарника з рюкзаком і мотузками, а сам пішов до кемпінгу пішки. Дорога над гірською річкою, мальовнича — трелі птахів, форель в річці полює.

Продовження слід: друга частина.

Євген Зразків