Кава в ліжку з гірським краєвидом:

Гірський краєвид з видом на каву в ліжку:

Ліжко з видом на гори

На вихідних з’їздили з Гощей в Словаччину, пролізли приємний довгий маршрут, все склалося напрочуд добре, незважаючи на те, що затія «ненормальна».

Упаковка альпіністки

Виявляється, я — авантюрист. Потім Гоща сказала, що після вступу «до Словаччини, без машини, на одноденний маршрут, з биваком на вершині, автостопом з Закопане» інші напарники їхати відмовилися. Чому — зрозуміло: проїзд Закопане — Татранська Ломніца і тому на громадським транспортом займає два дні (хоча там 50 км в одну сторону). Але це для слабких духом. Якщо людина чогось дуже хоче і робить — його не зупинити!

Так склалося, що я хотів перевірити свій бівачний комплект біві-килимок-спальник. Перевірка пройшла результативно.

Разом: в суботу вранці були в Закопане, маршруткою доїхали до Лисої Галявини. Автостопом до 9 ранку доїхали до Кежмарської долини (Білої води Кежмарської). За дві години дійшли заледенілою дорогою до притулку, ще годину — під маршрут. Стартували близько полудня, залізли за сім годин з одночасною страховкою.

Дорога до притулку якісно заледенела, місцями без кішок не пройти.

Під маршрутом були опівдні (на сніжному плечі)

Пролізли ребро Гроша на Малі Кежмарски пік з долини Зеленого плеса в Скальнату долину. Ребро Гроша — довжелезний маршрут з рівномірними труднощами I-III. Масштаб альпійський: підхід від дороги 3 години, перепад висоти на маршруті 800 метрів, сам маршрут ~1300 м. Складність залежить від наявності снігу і його стану (багато фірну = легко, немає снігу = важко, багато незв’язаного = виснажливо). До нашого приїзду сніг розтанув, у нас вийшло дві мотузки драйтула IV (при бажанні можна було облізти повз маршруту по снігу). Активно використовували тиблоки для страховки першого від зриву другого (з собою було три штуки).

Гоща приймає зміну

Лізли з одночасною страховкою на подвійний 30-ке (здвоєною 8.5 жилі 60 м). Для такого спорту ідеально було б мати одинарну 30-ку, але немає. Сдвоили мотузку, щоб не тягнути другого підлогу бухти.

Вийшли на верховий гребінь на заході. Думали, що вже на місці, а виявилося ще метрів сто.

Барви заходу

Маршрут пролізли за «п’ять мотузок» за 250 метрів і 30 метрів поперемінно — не через труднощі, а з-за ламаної лінії.

Бівак на вершині. Добре, але спальник б тепліше, а килимок тонший

У суботу сонце жарило нещадно, всі теплі речі і софтшел були в рюкзаку, після маршруту ми були сухі, як вобли. В неділю було ще тепліше.

«Винайшов» економне використання води на маршруті: заливаєш окріп в термос з міцним ізотоніком. На маршруті набираєш в кришку термоса сніг і заливаєш гарячим міцним ізотоніком. Виходить нормальна концентрація і температура напою. Півлітра води на порожньому місці і не витрачаєш хвилину на поглинання окропу!

Північно-західна стіна Кежмарського піку

Спускаємося до Кежмарского перевалу: справа — пішохідний спуск з Кежмаского піку, ліворуч — його продовження до Хунцовскому перевалу (і пику за ним, який насправді пупырь а не пік).

Зліва — Хунцовский перевал і пік (пупырь). «Річка» внизу — це лижний схил

З перевалу можна спускатися вліво в Хунцовску долину або вправо — в Скальнату. У Хунцовску не дуже зручно, тому що далеко йти до інфраструктури, а влітку там паршива трав’яниста осип. Кулуар в Скальнату до 10 ранку в тіні навіть влітку і крут. Мені не хотілося спускатися по твердому крутому фирну в жолобі довжиною пів кілометра. На дупі не з’їдеш, йти втомлює, летіти далеко. Вирішив йти прямо — розвідати спуск через Хунцовский пік, за відгуками, він м’якше.

На піку Хунцовском

Все правда, спуск по снігу через Хунцовский пік приємніше. Стежка петляє по снігу з північного сходу (принаймні — у сніжне час), труднощів немає. Не зовсім очевидний момент: після спуску з Хунцовского перевалу в будь-яку долину довелося брести по коліна в мокрому снігу по плоскому дну долини під палючим сонцем.

Фото показове, але лінії маршрутів намальовані недбало (плюс-мінус 100 м). Наш маршрут № 1. Фото звідси, по виду — осіннє.

По-хорошому, цей маршрут лазится за день без біваку з притулку в притулок (Зелене плесо). Якщо лізти з одним легким рюкзаком, маршрут займе на 2-3 години менше часу (вгору).

Оргвисновки:

 • Точно відміряти їжу (щоб нічого не залишилося).
 • Ретельно вибирати одяг (щоб нічого зайвого). Тягнув вгору і вниз зайвий кілограм їжі і речей 🙁
 • Переосмислити «мильно-рыльное» у бік зменшення ваги.
 • Для околонолевых температур підходять рукавички DB Torque.
 • Зробити намотування на ручках номиков тонше.
 • Энергогели — відмінно, краще такі, які не хочеться запивати. На маршруті з’їв три штуки, запивав ізотоніком — вистачило.
 • Брати на вечерю сублимат + сосиски, на сніданок — кава з молоком (2х), молочний шоколад, батончики мюслі.
 • Джетбойл на вітрі працює паршиво, зробити з пивної банки вітрозахист.
 • Не розслаблятися на біваку відразу. Зробити петельку і повісити на неї снарягу акуратно, щоб вранці не розплутувати.
 • Не тупити і швидко залазити в спальник і біві, щоб не остигати. Їсти і пити сидячи в спальнику, руки в рукави біві.
 • Брати нічну пляшку 0.5-0.7 з широким горлишком.
 • Сидіти в біві з надувним килимком всередині неможливо. На серйозні маршрути без місць для лежачого біваку потрібна пінка.
 • Мій пуховий спальник (450 г пуху 860 cuin) потребує конденсатнике і не тягне на комфорт після «робочого дня» при нічній температурі -5 на висоті 2500 м.
 • На маршрути з одночасною страховкою добре б мати тонку одинарну мотузку 30-50 м (і шматок репшнура на сдергивание).
 • Розвантаження потрібна тільки якщо снаряги багато.
 • Молоток на Номіки для епізодичного застосування хороший.
 • NeoAir всередині біві займає надто багато місця (а коврик повинен бути всередині), біві натягується і здавлює спальник. Треба брати пінку або килимок тонший.
 • Брати затички для вух для сну.
 • P. S. Три рази я їздив в Словацькі Татри на громадському транспорті з Закопане і три рази мені довелося добиратися туди, назад або в обидві сторони автостопом. Правило, однак.