Ми думали, що сильно порозумнішали після Barre Noire. До південного ребру Barre des Ecrins, головній вершині району, готувалися грунтовно. Сходили до початку, розвідали підхід, перелаз з льодовика на скелю, оглянули мутний хід початку маршруту. Лягли спати раніше, встали в підлогу другого, швидко поснідали. На підхід вийшли з розрахунком бути на старті перед світанком — так і вийшло.

Перед закритою частиною льодовика нас наздогнала зв’язка, ми сильно нервували, що нас будуть пригощати камінням. Виявилося, що це гід з клієнтом, попустило. Місцеві гіди лазять дуже швидко і добре знають гору, вони встигли «показати» нам оптимальний перелаз з льодовика на скелю і початок маршруту.

Перелазить з льодовика на скелю, світає

Ми спритно підійшли по льодовику. Гід з клієнтом перелізли в іншому місці, більш зручному (як потім виявилося), ніж ми розвідали, ми цим скористалися. Перелаз був досить далеко від «книжкового» старту — там льодовик так протанув, що потикатися в утворену безодню не було ніякого сенсу. Трохи вище старту було величезне кам’яне поле, по якому можна було легко підійти під будь-яку ділянку стіни. В описі маршрутів на camptocamp фотографія стіни з лініями маршрутів обрізана так, що ‘початку цього і не видно.

Після льодовика маршрут читався, ми лізли на 30-му мотузці з одночасною страховкою в черевиках. Рельєф був такий жвавий, що прокинулися відразу. Прямо скажу — неприємний рельєф: тече вода, гладкий камін на терті, бадьорий-бадьорий. Потім розібрався, виявляється пролізли три мотузки 4b, 5с і 5а. Після важкого ніде було закластися, я проліз 15-20 метрів 5а без крапок і тут знизу пролунали мати. Де-то заклинило мотузку, Мацек сказав, що треба посмикати. Я стояв, як корова в бомболюке — розчепірившись у вертикальному каміні на терті, під ногами порожнеча. Ну, смикай, че. Мацек міцно посмикав мотузку, допомогло. Вилізли на полі.

Чим вище піднімалися, тим більше зачіпок і страховки, але розруха була скрізь страшна. Навчився лазити, нічого не вивалюючи, хиталося все, не те що гуло.

На початку маршрут петляє, обходячи вертикальні бастіони

Але лазіння досить просте.

Нескінченне море скель, видно весь підхід

Гід з клієнтом трохи посипали на нас камінням з вылаза на ребро. Камені шипіли в повітрі по-Ушбински, знайома сухість в горлі, коли прискорюєшся. У бастіону були в шість вечора, ясно було, що на вершину до темна не встигнемо. Бастіон — 5 мотузок, перша і остання 5а, решта простіше. Потім ще «долаз» — 300 метрів перепаду, важким для орієнтування і не простіше «основний» частини маршруту. А потім спуск — 300 метрів лазіння по ребру (III). Тверезо оцінюючи наші сили — повний день лазіння.

Ніч в середині бастіону була жахлива. Я витрачав всі сили на те, щоб не заснути на страховці, Мацек ліз свою зміну від початку бастіону до полиці. Полку не хотіла перебувати.

— Мотузка!

— Підійди!

— %?*№%?!!!

Я подмерзал, тому перевзувся у взуття, хоча рельєф був важкуватим. Я не знав в який момент одночасне лазіння стало поперемінним, але тримався за скелю міцно-міцно. Ліз у рукавичках, які довелося на невеликому нависання зняти. Нарешті, полку знайшлася, навіть кілька. Вибрали там, де не дме. Вище повинні були бути майданчика, але я готовий був спати стоячи, тому зробили станцію і розташувалися тут. Напівсидячи на косий полиці. Під ранок Мацек спустив у прірву з полиці великий чемодан, який повільно зник у тиші.

Наша бивачная полку, ранок

Поки ми розминали кістки, навколо були приголомшливі пейзажі.

Види вранці — відвал голови

Вище нашої полиці знайшлася ще одна. Там ночувала трійка франзузів, добре, що ми туди не полізли.

Цікаві пташки прилетіли дивитися де що погано лежить

На маршруті не було особливо вираженою ключовий мотузки, так і опис було мутне. Тому останню мотузку 5а ми проскочили непомітно. Тут нас нагнали гіди з клієнтами та пронеслися повз нас, як табун коней. Було вісім ранку. Значить вони пройшли той же вдвічі швидше. Але гіди з клієнтами ходять специфічно. Якщо що, то все. Клієнти, правда, на таких маршрутах самі повинні бути альпіністами з досвідом.

Вилазь з бастіону

Ми очікували, що бастіон буде довгим, але вийшло, що половину ми пролізли вночі в пошуках полиці, а вранці він закінчився за півтори мотузки. Так що залишився «долаз». Долаз виявився не слабкіше бастіону, в три рази довше і не дуже простий в плані орієнтування.

Гребінь біля вершини

На вершині були пізно. З вершини було ще ого-го гребти по троечному гребеню до дюльфера на перевал.

Фото на вершині — все в очах

Далеко парковка і половина підходу, 2300 м нижче

Однак, скеля гребеня була хорошою, нарешті. До перевалу я не долез, тому що побачив дюльферную петлю по дорозі. Доповіли свою. З неї доїхали якраз на стежку через бергшрунд. Далі пішки. Вниз веслування з останніх сил. Дійшли до притулку і такий тупняк напав, що 15 хвилин не могли знайти вхід.

Найвища точка — вершина Бар дес Экрин, спуск на право до вузького перевалу (туди дюльфер), потім по льодовику

Від виходу на підхід (3 години) до спуску в притулок (4 години) 45 годин. З світанку до півночі ми лізли: по темряві з ліхтарем, «традиційно» крутяк. Потім п’ять годин мерзли, потім тупили. Довго. Маршрут довгий, 1300 метрів набору висоти на технічній частині, де треба страхуватися. Щоб залізти його за один день треба весь лізти з одночасною страховкою, за сильно зруйнованому рельєфу.

Глобально ми помилилися в самому початку — взяли подвійну мотузку. Вона була не потрібна, навпаки — заважала. Довелося шість (!) раз перев’язуватися: льодовик, одночасна, поперемінна, знову одночасна, знову льодовик і раз, щоб розплутати. Одинарна 60-ка була б в самий раз: укоротити-подовжити, все швидко і без перев’язки. Другий не пітнів б з додатковими 3.5 кг в рюкзаку. Іноді 30 м для одночасної страховки було забагато, 25 — в самий раз.

Кінець льодовика Білий

Энергогели… я якось призабув озвучені веломарафонщиками (Боярка 24) скарги на те, як організм реагує на харчування энергогелями. Добу на энергогелях (40 г/110 ккал) — це нищівний удар по кишечнику. Потім тиждень в себе приходиш… і додаткове обезводнення. Після 3-4 гелів потрібен бутерброд/банани тощо. Батончики не підходять. Ще у мене були «погані гелі» — концентрований фруктовий сік (120 г/90 ккал), я їх брав на маршрути по-простіше, тому що важкі. Так ось від них ніяких неприємних наслідків не було.

Зневоднення. Так, напевно, ніколи ще не висихав. На підхід був літр (кілометровий набір), на маршрут — півтора. До вечора вода закінчилася. Вранці набрав снігу в пляшку, закинув изотоник, топилася на сонці в рюкзаку, з півлітра вийшло. Близько полудня набрав літр води в льодовиковому струмку. Все одно, так висох, що говорити не міг. У притулку два літри води випив і не помітив. Через зневоднення і дефіциту калорій страшно тупили і повільно лізли.

На наступний день (третій), обіцяли опади. Сніговий купол пішло мало людей і ще не встигли спуститися. Притулок був порожній. Ми спускалися вниз разом з однією-двома зв’язками, які пройшли той же маршрут напередодні.

Під льодовиком вгору по стежці карабкалось багато туристів, чому вони ігнорують прогноз погоди. Що ж, отримали свою частку пригод в сильнішому зливі.

Вважаю, обидва наших сходження TD — жестяком. Але повчальним. На першому ми навчилися серйозному відношенню до маршрутами і виходу так, щоб просту частина пролізти до світанку. Все-таки, за добу +1900/-1900 м (Barre Noire) і +2250/-2250 м (Barre des Ecrins) — це багато . На другому — не брати подвійну мотузку на маршрути, які немає зворотного ходу, і ще багато чого. Бажаний Peuterey Інтеграли заграв іншими фарбами, ці уроки були необхідні.