Всі речі Montano я купив за свої гроші.
Ніхто мені нічого не дарував і не платив.
Я пишу це, бо мені ці речі подобаються.

Всі фото — небудь мої небудь з сайту Монтано.

У Польщі є маленька фірма, шьющая одяг для альпіністів зі смішним для нашого вуха назвою Montano (хто пам’ятає такі годинники). Господар, генератор ідей і головний тестер фірми — Тадек.

Tadek на Замарлей Турне

Тадек живе на Подхалє — в передгір’ях Татр, в nowy Targ і в горах лазить більшу частину життя. Він робить багато цікавих речей по колірному принципом Генрі Форда :). Правда, останнім часом стало різноманітнішим 😀 Дівчатам пощастило більше — колірна гамма значно ширше і веселіше. Речі не дешеві, але для альпінізму максимально зручні, вдалі — надзвичайно довговічні. Тадек пишається тим, що одягає половину польських альпіністів.

Суперхіти Монтано — це стретчевый фліс, зимовий софтшел і куртки з синтетичним утеплювачем. У середовищі альпіністів Тадек серйозно посунув всі світові бренди в Польщі. Однак, його одяг не має того блиску і глянцю, що у конкурентів з великих фірм.

Приємною особливістю речей Монтано, задуманою чи випадковою, є те, що вони легко поєднуються шарами. Термобілизна + стретч + тонкий прималофт (60 г/м) + софтшел + товстий прималофт/або пухівка = можна нормально страхувати при -20. Мені в такому наборі з прималофтовой страхувальної курткою було жарко страхувати 30-40 хвилин при -12 на шостому годині на маршруті. Якщо зняти страхувальну куртку — нормально лізти мікст -20.

Стретч сідає на тіло і зникає: гріє, але її як би немає. Зовні він щільний, всередині — «начіс». Капюшен можна одягати і під і на каску. Взимку я його замість шапки одягаю під каску.

Вся скроєний одяг на спортивну фігуру, тобто на легкоатлетически складеного людини нормальних пропорцій, враховуючи специфіку застосування. Це значить — подовжені рукави і торс, капюшон на каску, мінімум регулювань у курток (одна — регулює все що потрібно, так, як хочеться), добре закрите горло, кишені вище пояса альтанки. При примірці в магазині софтшел буде виглядати як «батькова сорочка», але як тільки приймеш робочу позицію — піднімеш руки вгору, почнеш робити розмашисті рухи, піднімати коліна — відразу все стане на свої місця. Що б було зрозуміло: якщо рукави і торс одягу нормальної довжини, коли руки опущені, то коли полізете, рукави задерутся і оголять зап’ястя, а низ вилізе з-під системи — взимку це катастрофа!

Стретч Cortina з капюшоном, 308 г в розмірі L (на зріст 175-180 см)

На Замарлой Турне (Zamarla Turnia) після ключа 6b, свіжо

Єдиний недолік теплого софтшела для зимового повзання до недавнього часу був його чорний колір. Сліди зносу при найжорстокішому використанні з тертям об граніт насилу помітні через п’ять років використання.

Теплий софтшел з водостійкої мембраною Bugabos II, 630 г в розмірі L (178-185 см)

У такому софтшеле мені комфортно лізти до -5 у термобілизна, і до -12 (холодніше не лазив) на термобілизну + тонкий стретчевый фліс. Так само, цей мембранний софтшел дуже хороший для їзди на велосипеді до -5 градусів на термобілизну і до -7..-10 градусів термобілизна + тонкий фліс.

Подовжені рукава з дірками під пальці — це кайф. Коли міняєш рукавички на станції не турбуєшся про те, що рукави поїдуть вгору. Потім, якщо пробуєш куртки без такої штуки — задирання рукавів жахливо дратує. На складних рухах, коли потрібно скручуватися, рукава теж на місці. Додатковий бонус — шнурок для самостраховки цінної речі в кишені. У мене така цінна річ — компаткная камера, це дозволяє робити фотографії в будь-яких умовах без трати часу.

При температурі вище +7..+10 градусів лізти в ньому жарко. Є вентиляція на блискавці, але це слабо допомагає — куртка тепла. Тобто тільки для зими в Татрах або льодовикових гір. Софтшел досить важкий — 630 р. Тканина з водостійкої мембраною. Тримає легкий дощ, не продувається вітром, тягнеться.

Думаю, більшість прималофтовых курток, які одягають польські альпіністи зробив він. До того я не бачив курток, у яких капюшон і горло зручно налаштовувалися б однієї регулюванням, а робити це легко в товстій рукавичці.

Куртка Shivling II з утеплювачем Primaloft One 100 г/м2 (750 г в розмірі L)

На голові у мене тонка балаклава і шапка — прохолодно. Головний хребет Західних Татр в грудні

Саме у цій моделі тканина виглядає не дуже, в іншому все супер.

Куртка Rostrum з утеплювачем Primaloft Sport 60 г/м2, 450 г у розмірі L

Я ходжу в цій куртці в місті при температурі до нуля градусів (на тонкий фліс або вовняний светр), використовую, як страхувальну на скелях навесні.

11.2016

Купив штани і куртку з гідрофільної (не пористої) тягнеться мембрани. Тканина сильно тягнеться, як софтшел, на дотик товста, враження клейонки не виробляє. Дихає? Тадек в цьому, мабуть, переконаний, не зробив вентиляцію. Верх — 290 г в розмірі L (на ~178-183 см), низ — 190 р. На штанях бічні блискавки до середини стегна.

Latok Minimalist, матеріал Singtex 10 000 stretch

Яка саме мембрана я не зрозумів, можливо ця. Комплект мембрани куртка-штани важить менше 500 м і поміщається в касці.

Мембранний комплект — жахливий 🙂 Я його вбив за два сходження повністю. До стіни страшно притулитися. Дихає посередньо, холодить. Від конденсату всередині або дощу зовні розтягується на розмір і бовтається, як «батькова сорочка» :D. Так що хочеш, щоб працювало — Gore-Tex або eVent. Мембранні штани повинні бути самоскиди, т. к. з рознімної блискавкою по боках на поясі.

Тадек робить кілька рюкзаків. Конструкції без клапана. У двох моделях верх закривається на липучку, скручується і застібається.

Рюкзак Extreme, 35+15 л, в залежності від того, на скільки згорнути верх

У цьому рюкзаку дійсно чесні 50 літрів, але такий набитий рюкзак цієї конструкції носити дуже незручно. Важить 800 г, тканина дубова, водостійка. Хороший рюкзак на зимові або комбіновані літні маршрути. Блискавка на пузі — це дуже зручно! Страхувальну дістати куртку на станції, а потім заховати — який момент. В спині — килимок, можна легко замінити на інший.

11.2016

Є полегшена версія цього рюкзака, 560 р. Я вважав її невдалою, тому що у мене зносився за сезон. Але після обростання іншими рюкзаками, помітив, що все одно беру його, тому що він… найлегший. А нові дірки вже не кидаються в очі :D. Єдиний недолік — не вистачає кишені для документів і дрібних речей. В клапані — незручний.

Extreme Light 35+15, 560 г, вдала модель, вимагає акуратності (камін не переживе), добре сидить на спині при зростанні до 185-190 см

Третій рюкзак — Torre, 25 літрів, 370 грам, лазив з ним, дуже сподобався: влазить дві пари кросівок, дві куртки від дощу, два ліхтаря, пляшка води, кілька снікерсів, аптечка, документи. Самий зручний рюкзак, з яким коли-небудь лазив — зливається з тілом, не відкидає назад, не заважає голові і ліктях — просто зникає на спині.

Torre Light, 25 л, 400 р, є більш міцна модель на 70 г важче. Добре сидить на спині при зростанні 155-180 см

Комбінація рюкзака і бивви. Вважаю, невдала ідея, злива не витримає, а своє важить, але цікаво:

Аварійний бивакзак з комбінації рюкзака і мембранної труби. Рюкзак не дихає — ноги потіють, спальник може замокати

Верхня, червона, мембранна частина — 280 г, з’єднується липучкою з рюкзаком по всьому периметру. Тадеку ідея подобається, але на мій погляд, для незапланованої ночівлі краще мати щось таке або аналог з ультратонкої мембранної тканини.

Легкий рюкзак тієї ж конструкції я вважав вкрай невдалим. Зносив його за сезон. Але

Тонке термобілизна з суміші вовни мериноса і волокна Прималофт 50/50. Тканина унікальна — дуже тонка, але дивно тепла, сохне помітно швидше звичайного синтетичного термобілизни, але виглядає як дешеве х. б. і викрійка вийшла з горбом на шиї.

Незважаючи на окремі проколи, в більшості речі відмінні. Може відлякувати деяка «не модність» і відтінок аматорства у шитті — ні «блиску» речей великих фірм. Але одяг дуже переконливо показують себе на стіні. Рекомендую.

12.2016

В цьому році Тадек зробив штурмову намет. Друзі стверджують, що не погана. Я без тесту остерігаюся купувати його мембрани, крім того, вважаю, що штурмова намет повинна бути довше — 200 см, все-таки, занадто мало для зросту 180 — ноги і голова упруться в стінку, буде холодити/замокати спальник. Свої думки про штурмової наметі написав тут.