Вересень 2018
Ліхтарем (H600w Mk II) задоволений, міняти поки не збираюся. Актуальна модель H600 Mk IV в залежності від температури світла діода дає до 1616 люмен і працює в цьому режимі до 2.8 годин.

Грудень 2016

Зебра випустила нову версію свого потужного ліхтаря, тепер 1300 люмен в максимальному режимі. Кілька товаришів замінили свої ліхтарі (1090 на 1300).

Листопад 2015

За збігом обставин довелося купити новий ліхтар. А раз новий, значить краще — той самий Zebralight SC600w Mk II.
— Zebralight SC600w Mk II, neutral white, 1090 люмен максимум (у RXP було 160 максимум).
— 4 батарейки Panasonic NCR18650B 3400 mAh, дві з захистом і без дві (в ліхтарі є захист від перерозряду, зарядку — від перезаряду).
— Гарну зарядку для батарей (XTAR VC4), т. к. попередня хороша не вміла заряджати літієві акумулятори.

  • Вага ліхтаря з акумулятором — 125 г
  • Вага одного акумулятора — 45 г

По батареям:

Виявилося, що батарейки з захистом з ліхтариком не працюють — в максимальному режимі світіння спрацьовує захист акумуляторів і гасне ліхтар. Захист можна зняти, це небезпечно: якщо пошкодите заряджений акумулятор, він вибухне чи загориться. Спочатку потрібно розрядити (але там все одно залишиться значний заряд). Зняття захисту не складний, досить ножа для паперу і шматочка дрібної наждачного паперу або плоского надфіля. Батарейки з захистом довше звичайних на ~5 мм і товщі на ~1 мм. В ліхтарику поміщаються.

У полі ще не тестував, але за минулі з моменту останнього оновлення два роки ліхтарик протестували в хвіст і гриву маса товаришів і всі задоволені. Яскраве підтвердження:

Першопрохід на незайманий 6-тисячник, Китай, провінція Сичюань. Маршрут Hard Camping, ED2, M7, WI5, R, ~1600 м. Кожен з трійки вибрав саме цей ліхтар. Фото звідси

В якості аварійного ліхтарика для сходжень товариш презентував Petzl E-lite. Поки що найчастіше використовую його на верчерних пробіжках взимку.

Важить близько 30 грам (без коробочки), дуже компактний, живлення — 2 батарейки CR 2032. Є регулювання потужності і червоний діод — зручно в притулку вставати вночі, щоб не будити/зліпити людей і в інших місцях, де не треба привертати увагу. Як повноцінне джерело світла в горах не підходить, але щоб було видно, куди ногу ставити, готувати їсти або читати книжку, цілком годиться.

Жовтень 2013:

Перше ж нічну пригоду в горах, коли світ був потрібен з 20:00 до 21:00 вгору до вершини і при спуску до світанку не залишили жодного сумніву в правильності вибору більш потужного ліхтаря. Більш того, зручний дифузор (опускається і піднімається одним сліпим рухом) — це мега-річ! Ось ти світиш на всю міць вузьким пучком світла на 100 метрів, вибираючи напрямок спуску на складному рельєфі, а через секунду, світиш широченним рівномірним м’яким світлом під ноги і навколо, спускаючись лазанием. Myo RXP дуже сподобалося функціоналом і сьогодні йому в цьому плані конкурентів немає, не дивлячись на вельми посередню яскравість світла.

Виявився несподіваний недолік: кнопки MyoRXP дрібні, жорсткі і тверді. На третій день скелелазіння шкіра на пальцях тріскається і користуватися цими кнопками боляче і чим далі — тим гірше.

Дуже важливий момент взимку — легкість зміни батарей. Яскравий приклад: у недавньому зимовому сходженні на 8-тисячник, при спуску з якого загинула половина штурмової команди, у вижив зміна батарей в Тикке (модель не пам’ятаю) зайняла близько 45 хвилин. Нюанс в тому, що на вітрі при -50 градусах, якщо зняти товсті рукавиці на пару хвилин, пальці будуть відморожені по лікті. Хто міняв батарейки в Тикке — відразу зрозуміє.

Дуже швидко стає зрозуміло, що в «нічному альпінізмі» багато світла не буває, навіть якщо знаєш куди спускатися. Товариш лазить з іншим ліхтариком, який пригнічує Myo RXP міццю, як носоріг коника, при цьому важить значно менше. Зрозуміло, чудес не буває, і закон збереження енергії на місці: щоб живити чудовисько, потрібна жахлива енергія. Отже:

Zebralight SC600w Mk II

Позитив: 1020 люмен — близько 2 годин (довго працює тільки на морозі або вологому вітрі при низьких позитивних температурах з-за перегріву діода). 620 люмен — 2.5 години, 330 люмен — 3.9 годин, 150 люмен — 11 годин. 39 грам без батареї і кріплень. Тобто, коло 70 грам — як найпростіша Тікка. Потужність світу відкриває нові перспективи: можна вибиратися безпечно з дуже важких місць. Замінити батарею можна наосліп, прямо на касці, однією рукою в рукавиці!

Негатив: батарея — літієвий акумулятор стандарту 18650. Тобто — купити в глушині не можна, зарядити досить проблемно, дуже дорогі (20$ за 2 шт). Але літієві акумулятори легкі, можна взяти про запас. Погане кріплення до резинці, при різких рухах головою світло опускається вниз, відверто задовбує. Включається відразу на всю потужність, сліпить напарника і господаря, якщо він дивиться на карту. Myo RXP, приміром, програмується, можна встановити збільшення потужності в порядку збільшення кількості натискань кнопки включення.

Загалом, найкрутіший ліхтар для маршрутів до 2-3 днів.

Лютий 2012

П’ять років у мене був ідеальний ліхтарик… Все б добре, але немає нічого ідеального, є ідеальні речі для конкретної задачі. Мій ідеальний ліхтарик — Tikka Plus (перша версія — зараз продається її спадкоємиця) був ідеальним для пішохідного і гірського туризму. Легкий, простий, компактний, помірній вартості, довговічний.

Ліхтарик служить і зараз, я ним задоволений. Але…

Якщо влітку в горах ліхтарик використовується годину на підході до альпмаршруту, іноді ввечері, то взимку все зовсім інакше. Не тільки повернення з маршруту проходило з ліхтарем, але остання мотузка (або кілька) лазанья і спуск. Тобто, це не «на всяк випадок», а «без ліхтаря — ні кроку». Якщо ліхтар не буде працювати як треба, це може означати дуже неприємну ночівлю.

Ми з напарником дюльферяли з альпмаршрута у Високих Татрах при -7 градусів. Батарейки в моїй Тикке наказали ліхтарику світитися а не світити вже через годину. У напарника був ліхтар по-могутніше і батарейки в теплі. Різниця, коли я дивився в безодню в пошуках місця для наступної станції і коли він дивився, була дуже велика. Так і зі свіжими теплими батареями Тікка не сильно допомогла б розгледіти що в 60 метрами нижче. Це дратувало.

* Ось цікава байка Володимира Маркова про ліхтариках (Еволюція туристичного та альпіністського спорядження з кінця 70-их років до нашого часу не від Чарльза Дарвіна, а від Володимира Маркова. Частина 6).

Загалом, зрозуміло, потрібен ліхтар по-могутніше і щоб батарейний блок не на морозі був. Ідеальним, напевно був би ліхтар з батарейним блоком на проводі, але такий знайшовся рівно один — MYO XP Belt і не без вад.

Крім того, що він досить старий і світлодіод спочатку був дешевим у своєму класі, з акумуляторами його краще не використовувати (у великої партії в Америці були проблеми з оплавленням кабелю). Чому-то конкуренти не поспішають копіювати ідею, а сам Petzl вже не випускає таких ліхтарів. Десь повинен бути підступ 🙂 Але це вже історія.

Наступним номером йде Petzl MYO RXP.

Це друга версія цього ліхтаря. У першій був ненадійний кабель (відмітна риса старої версії — плоский кабель). Батарейний блок не знімається, але на морозі буде під капюшоном. Потужності достатньо, є все що потрібно. Програмовані режими (3 з 10 можливих), 3 батарейки АА. Так само можна використовувати з NiMH акумуляторами або літієвими батарейками.

Томэк з Myo RXP

Літієві батарейки на морозі легко можуть виявитися дешевше інших батарейок в перерахунку на вартість години світла.

P. S. У Black Diamond мені не подобається дизайн, хоча за якістю ліхтарів він, судячи з усього, наздогнав Petzl. Близька Petzl Myo RXP модель у BD — Icon.

P. P. S. безумовно, є більш дешеві ліхтарі і більш яскраві або більш міцні (більш зручних і симпатичних — ні), це всього лише мій вибір. Проблема в поєднанні — зручний (в контексті альпінізму), яскравий, міцний, дешевий — таких немає :).