Трапилося мені лізти традовый маршрут, в той день він був сімнадцятий. 20-метровий тягунок 5с і четверочный довгий долаз, всього метрів сорок. Я був втомлений і зневоднений. Стіна була південна, прогріта, маршрут полірований, лізти було вже важко. На мені було 10 камов, розклав все. У стаціонарній станції на мені залишилися відтяжки, одна коротка петля і особисте — три муфтованных особистих карабіна, реверсо, один короткий прусик. За півтора метра до станції мотузка заклинила наглухо. В голові була духовка і спрага води. Що робити?

Поруч виліз сусід, взяв у нього довгу петлю, розв’язався, просунув петлю на станцію, а мотузку ввязал в петлю (без карабінів). Поїхав вниз розбиратися. Виявляється, мотузка заклинила двічі. Звільнив, зібрав спорядження, залишив напрямну точку (щоб не заклинило знову), піднявся на реверсо в автоблоке і прусике.

Які висновки?

Подовжувати точки, використовувати не тільки довгі відтяжки, але і традовые (з 60-см петель), 120-см петлі. Взагалі, наявність петель дає більше свободи. Наступний крок — використовувати подвійну мотузку. Але це все одно не гарантує від заклинювання. Мені потім сказали, що цей маршрут славен заклинювання мотузки.

Що тоді?

Все одно залишається ризик того, що мотузка заклинить. Потрібно мати спорядження, щоб швидко вирішити проблему. Будь у мене два прусика і 120-см петля, я б вирішив проблему в три рази швидше. Одна 120-см петля у мене була, але я витратив її на страховку на початку маршруту.

Отже, мінімум

Є якийсь безпечний мінімум спорядження на будь-якому маршруті. Спортивний або традовый, одно — або многоверевочный — не важливо. На спортивному маршруті не потрібен екстрактор.

1) Реверсо або подібне страхувальне (самоблокирующееся для другого).

Вісімки, звичайні кошики-стакани сильно обмежують. На реверсо можна підніматися в автоблоке (він не є самостраховкою!), під час страховки другого можна їсти (відволікатися), якщо лізуть одночасно два друге, робота з мотузкою сильно спрощена в порівнянні з будь-яким іншим запобіжним пристроєм.

2) Три карабіни з муфтою.

1 — самостраховка (мотузки), 2 — страховка другого або 1+1 — дюльфер з самостраховкою самосхватом.

3) Два шматки ріпа, приблизно 1.5 і 2 метри (є інша думка про довжині), 6 або 7 мм.

Практично будь-які (само)рятувальні дії передбачають підйом або спуск по мотузці. Для цього прусиков повинно бути два. Довгий реп потрібен, щоб зробити «педаль» для ноги і з’єднати його з альтанкою. Менше 6 мм не підходить, тому що рано чи пізно реп буде єдиним, що пов’язує вас і мотузку і це навантаження може бути динамічним. Так само, він може стати частиною станції. Пов’язувати грейпвайном реп не треба, це не універсально. Так само, довгий реп потрібен для проходження вузла при опусканні потерпілого, на дюльфере і в багатьох інших випадках т. п. Реп — це найбільш універсальний елемент спорядження після основної мотузки.

4) Екстрактор (на спортивних маршрутах не потрібен).

Крім свого прямого призначення може допомогти при діставанні глибоко закладених камов і заклиненні в тріщинах мотузках.

Інші речі, які важко назвати зайвими:

5) Наявність витратного карабіни з муфтою, наприклад — Maillon Rapide.

Для себе я б використовував овальний, від 6 мм (35 г, робоча навантаження 400 кг, руйнування — 2000 кг). Є китайські підробки, які не витримують таке навантаження, треба звертати увагу на написи. Дозволяє швидко втекти з маршруту, якщо припре.

6) Особиста 120-см дайнемовая петля.

При дюльфере потрібна самострахування, що не є зв’язковою мотузкою, а спусковий зручно подовжувати. При русі вгору іноді додаткова петля може припасти до речі. Дайнемовая самостраховка повинна бути завжди натягнута.

P. S. при активному використанні, репшнур потрібно міняти раз в рік (за 2 роки втрата міцності ~30%). У мене це відбувається природним чином — він залишається на зміцненні дюльферных станцій в горах.