Напарник Василь направив мене на правильну дорогу. Його ідеї не зовсім збігаються з моїми і подобається йому не зовсім те, але я творчо інтерпретував його ідеї і зробив свої висновки про Високих Татрх. «Якого чорта, подумав я, треба лізти найсмачніші стіни по найбільш значущим маршрутах у гірській системі». Якщо, звичайно, по силам 🙂

Кадр з динамічного відео одноклубника, Томаша Климчака, про сходження по північній стіні Кривани (Kriváň), The Perfect Trip

Дивлячись на зимові Високі Татри я виявив відсутність шаблонів. Наприклад, в Альпах є зимова трилогія північних стін (зараз це вже чотири стіни), пролізти яку вважається показником класу, пролізти через рік, якщо не живеш в Альпах і не гід — престижною. Це північні стіни Маттерхона, Гран Жораса, ле Друа і Ейгера. Будь-який маршрут, що йде по центру цих північних стін — дуже складний, навіть самий «легкий». Так от в Татрах такого усталеного списку немає. Причин тому багато. Майже всі великі стіни розташовані в Словаччині, а словаки не особливо приділяють увагу символізму, вони просто ходять важкі маршрути, екстремальні першопрохідців і отримують задоволення. Поляки, з іншої сторони (в обох сенсах), на мій погляд, не схильні надавати видатне символічне значення горах в словацькій частині Високих Татр. З масштабних об’єктів у польських Високих Татрах є тільки Казальница, Менгушовецкий Пік (обидві стіни поруч з притулком і людними стежками), так заборонений гігантський масив Гевонт (будь він не ладен).

Я вирішив допомогти всім, використовуючи свій космополітизм, і скласти лаконічний список північних стін і маршрутів на них у польських і словацьких Високих Татрах, ідеологічно близький трилогії північних стін Альп.

Критерії:

  • Масштабність і логічність лінії маршруту.
  • Висока ступінь залучення (необхідної ступеня самовіддачі та рівня фізичних кондицій альпініста).
  • Істотні технічні труднощі як за ступенем так і за тривалістю.
  • Багата історія і велике символічне значення для альпінізму в Татрах.

Без належної підготовки такий список скласти важко і він буде неповноцінним. Тому я вивчаю літературу, раджуся зі знаючими людьми і обговорюю ідею з місцевими альпіністами. В результаті обговорення виник список стін і маршрутів, які, з одного боку — красиві, довгі і логічні, з багатою історією, що дають усамітнення, а з іншого — представляють серйозний виклик для сучасного альпініста з хорошим рівнем онсайта в комбінованому лазінні.

Такі публікації — опису обраних маршрутів на обраних стінах зі складеного списку.

Євген Зразків