Мультитопливным пальників Primus Omnifuel багато років, про них багато написано і це добре. Наприклад, тут, або там, або тут. Пальник хороша, такі живуть десятиліттями при регулярному технічному обслуговуванні і не зловживанні поганим або тяжким (дизель) паливом.

В рамках підготовки до виїзду з готуванням на поганому паливі я зібрав всі можливі проблеми, з якими можна зіткнутися, а так само їх рішення, щоб уникнути несподіванок.

Пальник Примус Омнифьюел (попередня модель, про неї мова). Всі описувані проблеми, крім довговічності прокладки для прогріву випарника актуальні і для нової версії.

Хочу почати з самого головного і повторити це чотири рази.

 • Уважно прочитайте і зрозумійте інструкцію перед використанням пальника.
 • Уважно прочитайте і зрозумійте інструкцію перед використанням пальника.
 • Уважно прочитайте і зрозумійте інструкцію перед використанням пальника.
 • Уважно прочитайте і зрозумійте інструкцію перед використанням пальника.
 • Без цього — нікуди. Більше половини всіх проблем з пальником, які описують мережі — від того, що люди не прочитали або не зрозуміли інструкцію. Апофеоз — це аматорські демонстраційні відео на ютюбі. Немає жодного правильног запуску на бензині або дизелі. Швидше за все, повторення призведе до швидкої зупинки пальника, до того, як встигнете щось приготувати. У відео виробника пальник запускають на чистому і легкому паливі, що не коптить і легко випаровується (потрібно менше прогріву).

  Як правильно розпалити Primus Omnifuel на важкому рідкому паливі:

 • Налити паливо в пляшку, не вище мітки.
 • Вкрутити потрібний жиклер в пальник: хороший бензин — 0.35/0.37 мм, дизель або поганий бензин — 0.28 мм Загальне правило — чим важче випарувати паливо, тим менше повинна бути дірка в жиклере.
 • Закрутити паливні крани, вкрутити насос.
 • Якщо залили палива під мітку на пляшці — 10 качків вистачить. Якщо половина пляшки — 10-20 качків. Повітря всередині потрібен, щоб виштовхувати бензин з пляшки в пальник. Отвір жиклера маленьке, різниці в полум’ї між 10 і 20 качками можна і не помітити, а підтікати з-під який-небудь прокладки може почати.
 • Покласти пляшку на бік подалі від пальника, «ON» на насосі вгору. Витерти пляшку, якщо вона в паливі.
 • Поставити вітрозахист навколо пальника. На демонстрації її не показують, тому що розпалюють пальник в зручних місцях.
 • Відкрити кран на пляшці, відкрити кран на пальнику на три секунди. Не на мить, а так, щоб паливо рясно просочило прокладку під теплообмінником. Закрити вентиль.
 • Важке паливо не загориться від іскри, використовуйте для розпалювання відкрите полум’я: сірники, запальничку (з кремінним підпал).
 • Підпалити пальник :), буде пів метра буйного полум’я, не робіть цього будинку або в наметі. Не чіпайте вентиль на пальнику, він повинен бути закритий.
 • Для важкого палива прогрів пальника повинен зайняти близько хвилини. Або більше. Зачекайте поки паливо вигорить майже повністю, полум’я почне гаснути. Тоді можна плавно відкрити вентиль.
 • Якщо полум’я за 10-15 секунд не стало синім, потрібно зменшити або збільшити подачу палива. Пальник може працювати стабільно в якомусь певному діапазоні.
 • Якщо регулювання не допомогло, вимкніть пальник і повторити процедуру прогріву. Врахуйте, вона вже гаряча і паливо з прокладки буде швидко випаруються.
 • Якщо паливо все одно горить жовтогарячим полум’ям і коптить, зупиніть пальник, почекайте, поки охолоне і вкрутіть менший або більший жиклер (0.28 або 0.37).
 • Як правильно вимкнути Primus Omnifuel:

 • Не чіпайте вентилі! Переверніть пляшку літерами OFF на насосі вгору. Патрубок насоса опиниться у повітрі всередині пляшки. Якщо плоского місця немає — переверніть пляшку догори дном і тримайте.
 • Дочекайтеся поки згасне полум’я (поки в повітря виштовхне весь бензин з шланга) — близько хвилини.
 • Дочекайтеся, поки вийде повітря з пляшки. Можна не чекати, але тоді в пляшці залишиться надлишковий тиск.
 • Закрийте вентилі. Палива у шлангу більше немає, можна відкрутити пляшку з насосом.
 • Хороша відео інструкція виробника, для легкого палива

  В деталях, краще відео, але теж для легкого палива

  Як веде себе пальник

  Нормально — це коли крім чищення пальника від сажі раз на 5 страв нічого робити не треба (а може і без чистки взагалі — залежить від якості бензину). Що-небудь з насосом відбувається дуже рідко. При засміченні фільтрів я чув один раз. Може подтравливать з’єднання шланга з балоном (не розбірна частина) — трапляється рідко, може подтравливать з-під регулятора полум’я на пальнику — рідко, забиваються сажею при використанні поганого палива — часто.

  Зауваження про нової версії (2012 року) цієї пальника: маса та ж, поліпшений конструктив: змінні жиклери угвинчуються в триногу (щоб не загубилися), розсікач полум’я з кріпленням до тринозі (щоб не загубився), покращено стан і кріплення разогревочной прокладки — тепер вона служить довше.

  Запасні частини є будь — комплект для обслуговування, розсікач полум’я, накопичувач палива для прогріву, жиклери, корпус, насос цілком, частини насоса, регулятор полум’я, ручка регулятора, коннектор пляшки з пальним. Все дорого, але є будь-які частини, які можуть зламатися, крім, мабуть, корпуса теплообмінника. Нижче я напишу які частини можна придбати в будівельному магазині, щоб не платити 10 євро за пружинку або прокладку з доставкою з-за кордону.

  Потенційні проблемні місця:

  Насос

  1. Текти повітря або бензину через прокладку клапана насоса (в корпус насоса і назовні через дірку для штока). Якщо тече повітря — смердить. Якщо бензин — сильно зношується шкіряна манжета поршня насоса, або виникає небезпека пожежі. В легкій формі іноді трапляється (потрібно підкачка частіше, ніж нормально).

  • Рішення — змастити силіконовою змазкою та/або замінити прокладку (силіконова = VMQ, розміром ~5.2 х 1.5 мм, зовнішній діаметр х товщина). Силіконова змазка змиється паливом, але щось між корпусом насоса і прокладкою залишиться.

  Витік повітря з балона через синій ущільнювач. Фото звідси

  2. Текти повітря або бензину з ущільнення клапана-коннектора насоса та шланга. В легкій формі іноді трапляється (не заважає готувати). У старшій версії пальника цей елемент, схоже, не розбірний. Скоба тримається за рахунок своєї жорсткості, але на замикаючої її шпильці в пластиці. Шпильку не видно, вона за крутилкой коннектора. Якщо скобу тягнути вгору, шпилька виламує шматок корпусу насоса і відлетить.

  • Рішення: змінити та/або змастити ущільнення консистентним силіконовою змазкою або накачувати до меншого тиску.

  Фото звідси, доповнення мої. На фото новий насос з фіксуючим скобу шурупом — сильно полегшує завдання. На старих шурупа немає.

  Моя пальник мала такий недолік.

  Труїть повітря (або бензин) між алюмінієвою гільзою насоса і пластиковим корпусом

  Проблема заслуговує окремого номера у списку 🙂 Рішення обговорено в коментарях, Михайло дав посилання на розумне відео ремонту (англійською):

  Ремонт полягає в ущільненні місця епоксидним клеєм з або без витягуванням гільзи насоса з пластикового корпусу.

  Паливні фільтри

  У пальнику їх два — у патрубку насоса і в патрубку теплообмінника пальника перед ручкою регулювання.

  3. Паливні фільтри можуть забитися. Практично трапляється рідко — треба вже зовсім бридку жижу палити — це фільтри механічної очистки, від піску, тобто. Фільтри представляють собою спресовані гранули, схоже — скляні. Трапляється рідко, при використанні палива дуже низької якості (пісок в паливі) або недбалого зберігання пляшки для палива).

  • Рішення: фільтри можна чистити, замінити або видалити. Без фільтрів використовувати не рекомендую, т. к. дрібна піщинка в клапані балона з бензином або між пальцем регулятора і корпусом може заблокувати регулювання подачі палива в одному положенні. Добре, якщо у відкритому, погано, якщо в закритому.

  Зняття фільтра в патрубку насоса:

  Це дуже стара модель, але фільтр в сучасній виглядає ідентично. Фільтр на кінці патрубка насоса в бронзовій трубочці. Фото звідси

  Конструктив трохи відрізняється в різних версіях однієї й теж моделі насоса. Фото звідси

  Фільтр сидить міцно, на терті, різьблення ні, знімається обертальними рухами плоскогубцями із зусиллям, так одягається.

  Фільтр в патрубку теплообмінника:

  Фото звідси

  Фото звідси

  Фото звідси

  Паливний шланг

  Не розбірний. Офіційно його несправність вирішується заміною паливного шланга, не офіційно — ремонтується. Трапляється рідко (знайшов три описані випадки в російсько — та англомовних сегментах інтернету).

  4. Потекти через зношену прокладку з боку балона. Трапляється рідко (знайшов два описаних випадку в англомовному сегменті інтернету).

  • Рішення: замінити шланг з вентилем (будинку), герметизувати ізолентою, розібрати (вирвати) запресованих шланг з вентиля, поміняти прокладку і запресувати знову. На фото нижче запрессовано руками з допомогою мідної обплетення від п’ятої (ля) гітарної струни.

  Фото звідси.

  Фото звідси, там же опис ремонту

  Механічні поломки конструкції

  Накопичувачі палива для прогріву пальника:

  Накопичувач палива для прогріву — схоже на пресовану склотканина

  5. Ця прокладка легко мнеться, вимагає періодичної заміни (раз в пару років при активному використанні).

  • Рішення: підкласти під нього жорстку сталеву сітку. Або змінювати в міру необхідності.

  Фото звідси. Сітка сталева, вирізана з риболовного грузила

  6. Поломка кріплення випарника

  Сама епічна поломка, яку знайшов — відвалилася частина теплообмінника з різьбленням для кріплення корпусу (ніг) пальники. Зауважу, що все одно продовжує працювати. Знайшов один такий випадок, описаний у польсько-язычном сегменті інтернету.

  • Рішення: примотати випарник до тринозі дротом.

  Фото звідси, там же опис. Це єдиний відомий мені випадок

  7. Поломка триноги

  Поломка кріплення ніг триноги. Вони кріпляться на приварених елементах. Знайшов два згадки у туристів в російськомовному сегменті інтернету до 2005 року. Швидше за все це сталося при готуванні на велику групу у великому і важкому котлі.

  • Рішення: примотати ногу до корпусу дротом.

  Чищення пальника від сажі

  При використанні поганого палива або недостатнього прогрівання або невідповідного жиклера, в пальнику може утворюватися сажа, блокує канал для палива. У цій пальнику потрібно чистити отвір жиклера, простір під ним, палець вентиля і отвір в теплообміннику між ними. З легким і чистим паливом сажі не утворюється взагалі — п’ять днів готування не залишили ніяких слідів. З дизелем може знадобиться чистка після кожної готування.

  Палець вентиля — на кінці утворюється сажа. Фото звідси.

  Для розуміння того, де і що чистити — фото розрізаною пальника:

  Фото звідси

  Увага! Кінчик пальця вентиля — тонкий. Якщо пальник не чистити від сажі та довести до заклинювання вентиля, то кінчик пальця може відламатися при силовому відкручування і заткнути дірку для надходження палива у випарник — пальник необоротно вийде з ладу (або потребує складного ремонту, неможливого в польових умовах).

  Так само, я помітив, що в холодному стані повітря з балона проходить не тільки через дірку жиклера, але і через різьбу. Думаю, ця проблема зникає при розігріві через розширення матеріалів.

  Комплект примусолога, може бути частиною ремнабіру

  • Інструкція до пальника, корисні коментарі знавців.
  • Ключ з комплекту до пальника.
  • Тонка сталева гітарна струна для прочищення жиклерів і патрубка теплообмінника від сажі.
  • Маленькі плоскогубці/мультитул.
  • Ізолента.
  • Голка.
  • Булавка-гачок для травматичної зняття гумових ущільнювачів.
  • Шматочок м’якої губки для чищення регулятора полум’я від сажі (пальця вентиля патрубка теплообмінника) і трохи зубної пасти.
  • М’яка сталевий дріт, мідний дріт.
  • Запасна пружинка, кулька від підшипника підходящий замість клапана насоса.
  • Запасна вбирає паливо прокладка-накопичувач для прогріву — Priming pad for OmniFuel-3289, Art no 731780. Продаються парами (~6 євро).
  • Консистентне силіконова змазка в маленькому тюбику. Якщо немає в комплекті, можна купити тюбик 2.5 м (для компресорів акваріумів тощо), коштує близько 0.5 євро.
  • Запасний розсікач полум’я, можна вирізати із сталевого листа.
  • Гумові прокладки круглого перерізу.
  • 2-мл одноразовий шприц з голкою — для промивання очищених деталей пальника зручно.

  Для обслуговування пальника можна купити сервісний набір та інші деталі. Цінники кінські, підривають мозок і навряд чи всі деталі можна знайти в магазині де-небудь крім деяких європейських країн.

  25 євро + доставка (думаю ціни в магазинах вселяють більше), прокладка для з’єднання насоса з пляшкою для палива коштує 20 євро, пружинка для клапана насоса — 14 євро. Є всі інші деталі з не менш вражаючими цінами. Фото з сайту виробника

  Гумові прокладки круглого перерізу. Перелічу все, що є в пальнику, зеленим — ймовірність зносу мала, помаранчевим — знос ймовірний протягом декількох років, червоним — знос можливий за 2-3 роки активного використання. Я купив на ринку копійчані прокладки і силіконову змазку за ~1% ціни ремкомплекту Примуса і паливні прокладки для прогріву пальника за 6 євро.

 • Вентиль регулювання полум’я в патрубку теплообмінника (на пальці): 1 шт, силіконова/VMQ, ~3.5 x 1.4 мм (внутрішній діаметр х товщина). Близький стандартний розмір — 3,68 x 1,78 мм.
 • Вентиль паливного шланга, на пальці: 1 шт, Viton/FPM, ~3.8 x 1.2 mm. Близький стандартний розмір — 3,5 x 1,5 мм.
 • Патрубок клапана-коннектора насоса, на патрубку: 1 шт, силіконова/VMQ, дуже м’яка, ~6 x 2 мм. Близький стандартний розмір — 6,0 х 2,0 мм — не підходить, підійшла 3.68 х 1.78 мм.
 • На кінці паливного шланга у насоса (не розбірний елемент). Viton/FPM ~2.75 x 1.6 мм. Цей — стандартний, схожий так само 2,57 х 1,78 мм.
 • З’єднання вентиля шланга з балонами: 1 шт, Viton/FPM, ~6.6 x 2.2 мм. Близький стандартний розмір — 6,3 x 2,4 мм. Замала товщина, краще ~2.8 мм.
 • Клапан насоса: 1 шт, силіконова/VMQ, ~2.2 х 1.5 мм. Близький стандартний розмір — 2,0 х 1,5 мм. Замала товщина, краще 1.75 мм.
 • З’єднання пляшка-насос: 1 шт, Viton/FPM, ~26.7 x 3.4 мм. Близький стандартний розмір — 27,0 x 3,5 мм
 • Пара слів про те, як треба і як не треба використовувати цю пальник

  Читайте інструкцію. Проконсультуйтеся з походником-примусологом. Хороший приклад відео правильного використання бензинового пальника знайти важко, за винятком відео-інструкції виробника. Всі чайники світу зібралися на ютюбі і люто коксують пальника без прогріву, або магазинні експерти показують, як крута пальник, заливаючи в неї найчистіше паливо (де його взяти-то у чорта на рогах?).

  Відмінний приклад того, як правильно використовувати пальник. Не робіть так, читайте інструкцію!

  На дизелі в кращому випадку буде ось так. Горить стабільно, але паливо не догорає: помаранчеві сполохи — це горіння важких складових фракції дизеля, які не встигають випаруватися в випарнику, виходять з сопла рідкими і не догорають до кінця. Виділяється чадний газ і багато кіптяви.

  Робота на 100% біодизелі (демонстрація, що не працює). B100 — це «дизельне паливо повністю приготований з рослинної сировини (рослинні олії), там немає нафтопродуктів. Схоже на соняшникову олію 🙂

  P. S. 1

  1. У цій статті описується якась інша пальник і стан справ до 2005 року. Швидше за все говорять про Multifuel на 3 модельні ряди старше, ніж ті, що зараз роблять. У Omnifuel немає троса в трубці, в сучасній Multifuel — теж. Мало того, трубки, що проходить через полум’я, в сучасній Multifuel теж немає. Була у попередньої моделі — мідна. А з нержавійки — ще раніше. Напевно мова йде про такий пальнику. Порівняйте з тим, що зараз продається…

  2. Порівняння цієї пальника з полегшеною версією останньої моделі Omnifuel (менша продуктивність, ніж у нормальної версії). Конструкція нових пальників краще.

  3. Витрата палива пальники можна регулювати з допомогою заміни жиклерів. У комплект цього пальника входять три. Для газу — самою великою діркою, але може працювати з кожним. Інші види палива — по різному. Для нових полегшених пальників є жиклери з трохи меншими отворами, зменшують потужність пальника. Для економії палива, наприклад, якщо треба готувати на двох а не на чотирьох, можна використати зменшений жиклер від іншої пальника (скажімо, 0.32 замість 0.37 для бензину).

  4. Ця пальник добре працює на рідкому паливі будучи гарячої або дуже гарячої.

  5. Регуляція полум’я пальника в порівнянні з газовими — відсутня 🙂 Але в порівнянні з іншими бензиновими — відмінна :D.

  6. Поради виробника з обслуговування пальника.

  8. Поради з економічною готуванні на пальнику — в силі.

  9. Розбирайте пальник в наметі або на футпринте, щоб не шукати в траві полетіла пружинку або клапан насоса без яких пальник працювати не буде.

  10. Поради щодо купівлі та транспортування бензину для пальника в поході. Залік.

  P. S. 2

  Є інші хороші мультипаливні або бензинові пальники. Ця лише одна з кращих, вибір був зроблений з-за ціни. Якби вибирав зараз, купив би Primus OmniLite Ti і самий маленький балон (300 мл). Вона не така потужна, але більш продумана, легше і компактніше. Я люблю Primus за збереження внутрішніх стандартів. Насос від пальника 40-річної давності підходить до самої сучасної, полегшена пляшка для самої останньої пальника підходить до виробленої в минулому столітті і навпаки. Як байонет Никона 🙂