Багато разів чув, що деякі речі в альпінізмі робити не слід. Наприклад, бігати в кішках, брати в гори нерегульовану систему, брати для самостраховки технічний льодовий інструмент і т. п. Вирішив все перевірити на практиці (перевірив більше, ніж хотів) і проліз з апологетом ультралегкого і швидкого альпінізму складний маршрут на Цубрыну в масиві Менгушовецкого піку.

Перепад 550 м, ключ ~15 метрів М6 з поганенької страховкою, 30 м мотузка М5, кілька ділянок льоду 50 градусів, багато коротких ділянок М3-4 (5-10 м), дуже багато снігу/трави/торфу 50-60 градусів. Маршрут різноманітний. Попався навіть ділянку вертикальної (!) трави і вертикальна стінка з альпійською сосною (жерепом). Фотографії пізніше будуть.

Міхал на М5, здалеку кут виглядав троечным, на перевірку виявився не так вже простий

Взяв Пецл Хирундос, повісив молоток (500-грамовий) на каритуле, взяли дуже тонку одинарну мотузку 50 м — Маммут Сереніті (8.7 мм), два тиблока для підстрахування від падіння другого. Пролізли всі одночасно за винятком 50-м мотузки М4 і мотузки М6. По такій техніці застосування тиблока є розумні думки, як небудь потім опишу.

Під кінець був забійний спуск — по світлому, з гарною видимістю, в хороших снігових умовах і було нервах лоскотно, потрібно було лізти вниз по крутому снігу (~45-50 градусів), під ногами весь час видно Морське Око в півкілометра, страховки не передбачено, сніг різний :). Тепер я розумію, чому там регулярно ловлять холодні — як туман або ніч, так все, приїхали… А це лише третина технічно складного спуску з Менгушовецкого піку! В кінці так замотався (12 годин туди-сюди), що в безпечній ділянці зачепився перед останнім крутим схилом кішкою за кішку і рибкою пурхнув вперед. Номик був надійно вбито дзьобом в схил ще коли ноги були в повітрі і ззаду. У фирне нормально працює, навіть зручно, як з’ясувалося.

  • Те, що нерегульована ультралегкий система не підходить для гір — не так або не зовсім правда (якщо немає висячих станцій — ок). Відмінно підходить, навіть з молотком і спорядженням на розташуванні. На собі було 10 дрібно-середніх стоперів, 6 камов, 4 трикама, петлі і відтяжки, гаки: три якоря, один ніж, два величезних 3D якірних гака для страховки в торфі. Ками, трикамы і закладки були на розвантажувальної петлі.
  • Тиблоки на довгій петлі з легким карабіном працюють нормально, другий не сдергивает першого.
  • Одинарна тонка мотузка — ок. Потрібно розуміти, що з короткою одинарної мотузкою тільки вперед, втекти, як з подвійною 60-кою не вийде, зриватися не бажано. Але лізти з одночасною страховкою складне дуже приємно.
  • З Номиком дуже зручно лізти схили середньої крутизни по-Улі Штековски: переставляти одночасно протилежні ногу і руку, тримаючи інструмент за держак у головки (працює і вгору і вниз). Це швидко, надійно і тепло (рукавички не контактують зі снігом і пальці не мерзнуть), але можливе тільки на хорошому фирне. Під льоду інструмент не встромляється дзьобом без маху, а в пухкому снігу не тримає досить надійно. При поганому і в крутих місцях трьома кінцівками краще триматися.
  • Щоб «улиштекить» з Номиками, дзьоби повинні бути гострі, а ручка обмотана самовулканизирующейся стрічкою до головки. Тупі дзьоби можуть прослизнути, якщо попадеться лід. Сам інструмент може провернутися в руці, якщо без гумової обмотки.
  • Щоб лізти ділянку глибокого снігу/снігу з тонкою льодовою кіркою, Номик краще взяти за середину і упиратися їм навзнаки в схил.
  • Номиком зарубаться нормально 🙂