— річ очевидна, але є нюанси.

Стежок там безліч, але їх протоптали бики (там пасуться тільки бики): вся долина — пасовище. Вони ходять щодня туди, де трава зеленіша, на воді і назад в стійло. Тому більшість стежок ведуть у тупики, з яких неприємно вибиратися, а питна вода на дорозі є лише в одному місці. Крім того, якщо йти по дорозі, то доведеться переходити річку, а цього можна уникнути. Ми ходили туди і назад два рази і тільки на узвозі в останній раз вийшло оптимально. Заблукати там неможливо, але походити без потреби по траві заввишки у ріст і трав’яним схилах градусів тридцять — запросто. Отже.

1 Залишки села Гулі

З Местіа в Мазери (23 км) веде асфальтова дорога (місцями — щебінь), будь-яка машина доїде. У нас в 2015 році просили 120 ларі в одну сторону за двох з рюкзаками, за 100 можна було сторгуватися.

З Мазери (1585 м) можна йти вгору долини пішки, а можна під’їхати на джипі по грунтовій дорозі до покинутого села Гулі (~2030 м), це заощадить до години підходу. Село є на генштабівських картах, але відсутній на сучасної грузинської. Машина повинна бути джипом, тому що по дорозі є півметровий брід (N43 04.694 E42 38.268). На підході є три важливих моменти: (i) уникнути броду, якщо йдеш пішки, (ii) не заблукати в коров’ячих стежках вище корівника і (iii) пройти через джерело, щоб напитися. Решта буде очевидно.

Наш GPS трек і точки, записані на маршруті: файл тут. Трек склеєний з двох частин, довелося трохи повозитися, щоб вийшло оптимально. Початок записано на підйомі, решта на узвозі (інвертований трек спуску), тому в середині розрив 6 днів між двома точками.

Дорога йде вздовж річки по її лівому орографическому березі, потім спускається до річки і мосту (N43 04.475 E42 37.856). Якщо йти по дорозі і перейти на правий берег, то потім доведеться переходити брід назад на лівий. Але вздовж річки біля самої води з лівого берега є погана стежка. Якщо водій відмовляється їхати до села Гулі (напевно краще назвати точку — каплиця Мтаварангелози), краще вийти у закінчення сіла біля першого мосту.

2 Обхід броду по стежці на лівому березі орографічному

Стежка виведе на приємні луки — колишні пасовища і городи Гулі. Далі дорога перетворюється в широку стежку і йде через руїни будинків і каплицю. Цікавий факт: каплиця — «Мтаварангелози Микиели» (Архангела Михаїла), а він покровитель розбійників і викрадачів стад. Будете проходити — придивіться хто там несамовито молиться і скільки їх. За каплицею стежка набирає висоту і вгорі йде по краю криволісся (зліва по ходу руху).

3 Корівник по дорозі

Потрібно триматися правої сторони, не спускатися вниз до річки і не йти прямо вгору. Вниз веде широка приваблива стежка — по ній корови ходять на водопій, вгору — до перевалу Гуль. Вийдете до корівника, стежка прямо через нього. Далі — перетнути здорове поле без набору висоти, з іншого боку буде добре вытоптанный биками крутий спуск (див. фото 6). Потрібна стежка йде в цьому місці траверсом без набору, а дно долини підвищується. Так вийдете до річки в районі джерела.

4 Даремний вказівник на стежці біля корівника (N43 05.152 E42 39.025)

За корівником є вказівник, але однозначної стежки до льодовика немає: ой, є! Не, немає. Ааа, є… чортове пасовище! Буде як-то так. Кожен знайде свою добру стежку, головне не сильно захоплюватися набором висоти і не спуститися вниз раніше, ніж закінчиться криволісся біля берега річки і окремі дерева.

Бики паскудять навколо стежок і струмків, набрати питної води можна тільки в джерелі. У річці вище по дорозі вода з сильним і різким неприємними смаком, я б її не пив. Джерело біля стежки близько до річки, N43 05.610 E42 39.261.

5 Джерело біля стежки. Наступна хороша вода витікає з льодовика

Далі буде очевидно куди йти. Стежка буде не чітка, іноді губитися і знову перебувати. Вгору не особливо важко знайти стежку. На зворотному шляху легко проскочити зручну стежку і вийти траверсом на крутий трав’яний схил, звідки доведеться спускатися навпростець з льодорубом. Потрібний поворот стежки вниз до річки в точці N43 06.022 E42 39.781.

6 Вигляд зверху на підхід і початок морени льодовика Гуль

Поряд з биваком біля меморіального каменя немає води. Найближчий джерело (N43 06.065 E42 39.817) витікає прямо з землі і затоптаний худобою. Краще набирати воду на льодовику.

7 Моренний вал льодовика — небезпечний крутий конгломерат

Спуск по моренному валу бажано розвідати і розмітити турами — можна знайти якийсь прийнятний зигзаг. Підхід буде в темряві, а перші п’ять-десять метрів там дуже круто. Вал складається з глини і каміння, якщо намокне, то краще одягнути кішки і дістати два льодоруба — там нема за що зачепитися.

Загальна: підхід довжиною близько 9 км з набором 1400 м (старт ~1600 м, фініш ~3000 м), займає ~6-7 годин «брудного» часу (з відпочинком та водопою) при наявності деякої акліматизації. Ночівлі біля меморіального каменя без води.