У горах випав сніг, осінь пізня, навряд чи потеплішає, час підклеїти скельники і підвести підсумки гірничого сезону.

Навесні шукав напарника в гори на сезон на форумі клубу. Домовився з одноклубником Міхалом Семенюком. Ми полазили на скеледромі і спорт на скелях, все було ОК. Але ось перший виїзд не склався — він не зміг, і другий… Коротше, я зметикував, що до чого (пропустити погодне вікно в Татрах — це сильно!), але продовжував наполегливо домовлятися. Тому, що Михайло працював для мене талісманом. Кожного разу у нього був форс-мажор і він не їхав. Кожен раз легко знаходилися нові вдалі напарники. І сезон вдався! Я проліз темряву маршрутів з чотирма новими (!) хорошими напарниками, і ще на двох «не вистачило погоди», домовився на зиму і весну. Фантастика! А може час таке: набираєш досвід, з якогось моменту більше людей хоче з тобою полазити.

З Міхалом ми в горах так нічого і не пролізли 🙂 Я б і не проти, в будь-якому випадку я в плюсі — знову стане талісманом 😀

Хелленталь (Höllental)

Отже, середина липня, домовився з Міхалом їхати в Хелленталь, але поїхав з Марціном Килищем — «старим новим товаришем. Роки три тому їздили разом на скелі, оновили знайомство.

Їхали вшістьох в Опель Зафіри (там 7 місць). Шість мужиків на п’ять днів лазити не з косметичками їздять, упаковались щільно, не для клаустрафобов. Хелленталь знаходиться в Австрії, 120 км на південний захід від Відня. Доїхали з Варшави за 12 годин, в день приїзду відразу ж вирушили на простий маршрут.

Там скрізь щось росте!

Хелленталь був єдиним місцем у радіусі 1000 км від Польщі, де не було дощів на свята, тому можна було сміливо до всіх звертатися по-польськи 🙂

Там ми з Мацеком пролізли чотири маршруту за п’ять днів — один день йшов дощ. Мацек вразив мене своєю технічною грамотністю, ніби не один сезон в горах отлазил а 2-3.

1. Bruderherz (Брудерхерц) на стіні Stadеlwand (Штадельванд), 350 метрів, ключ — 5 метрів VII- (6b, важкий для онсайта). 9 або 10 мотузок (можна з’єднувати): IV, V, III, V, VI+/VII- (ключ), IV, VI, VI, V, VI, з Мацеком Килищем, ключ ліз Мацек.

Перша половина маршруту — труха з рідкісними шлямбурами, близько IV+. Головна трудність — нічого не упустити і не заблукати. Початок (буе-е-е) і останню мотузку ліз я. Найкрасивіша мотузка, яку коли-небудь лазив у вапняку — просто фантастика! Труднощі близько 6а, доповів чотири точки (трикамы), тому що петлі гнилі були. Заради однієї цієї мотузки варто було пролізти попередні 280 метрів! Першу половину варто пролізти з одночасною страховкою, щоб швидше.

Під самими довгими маршрутами в районі — близько 650 метрів. Стіна Штадельванд (Stadelwand)

На наступний день з ранку з перервами йшов дощ, ми посиділи до полудня на рюкзаках, після чого поїхали за м’ясом для гриля, т. к. знову заполонив. Після пригодницької ночі (потім напишу — жах!) було саме час для подвигів.

2. Durststrecke (Дурштштрекке) на стіні Stadеlwand (Штадельванд), 630 метрів, два ключа — тягунки VII- (6b), обидва ліз Мацек. Перші 100 метрів близько II c місцями V+ по руїні (жах-жах) пролізли одночасно. Шість мотузок VI, одна VI+, дві VII-, решта не простіше V-. Гарний маршрут.

Свого не доповідали. Бороли довго. Мацек полетів на технічній VI+, сдергивал мотузку, перелазил. Потім я заблукав на простий мотузці, бо там було два проміжних шлямбура на 30 метрів V, улез не туди, повертався лазіння по зруйнованим скель з 20-метровим виходом над останнім шлямбуром. Потім я не зміг пролізти свою VII-знову сдергивали мотузку, щоб пролізти чисто. Власні досягнення — проліз котушки 6a із звичайною для котушок страховкою — один шлямбур на 7-10 метрів (коли до станції можеш долетіти, будучи від неї метрах в двадцяти. Було холодно.

Мацек на терті з ручканом. Я-то до того ручкану метнувся, як до спасіння, а він позує 🙂

3. Маршрут з простою назвою Blechmauernverschneidung (Блехмауерн-вершнайдунг), стіна Blechmauer. Суперклассика району. 220 м. Шість мотузок: V, V, VI+, V+, IV, IV+, другу мотузку ліз Мацек, решту я.

Вид з другої мотузки — траверс під стелею і вгору по внутрішньому куті

Щось середнє між мультипитчем і традом. Спочатку пробито, на ключовий мотузці і далі треба багато розповідати. Маршрут кльовий, потрібно 4 середніх кама і 1-2 120-см петель для страховки додатково до оттяжкам. Ключ ефектний, але легкий. Там шлябмурные війни, тому краще поцікавитися станом маршруту перед виїздом. Проблеми будуть після ключа — довгий слизький камін VI, з якого весь час виїжджаєш, а пробивання символічна.

4. Якийсь короткий маршрут на стіні Vordere Stadelwand (Вордере Штандельванд), 120 метрів. Чотири мотузки — V, VI, VI, V+. Лідирували навпіл з Мацеком.

Дюльферяли з пригодами, два рази клинило мотузку, насилу сдергивали, сипало камінням.

Про наші пригоди в Хелентале можна почитати тут: 1, 2, 3. Про нічне життя кемпінгу і логістики ще належить написати (вірніше, закінчити). Прогрес: котушки 6а, гладкі щілини до 5b, камін 6а.

Початок сезону в Татрах

Літо в Європейських горах видалося виключно дощовим. Якимось дивом вдалося потрапити на кілька відносно сухих викендов.

На початку авгутса домовився з Міхалом, а поїхав з Трояндою Пашковської на здоров’я костелец відкривати сезон в Татрах. Я взимку зазивав Троянду на микстовые маршрути, але не склалося. Пролізли два маршрути на Костельце, на другий день пішли на Замарлу і зловили там пригоди. Зробив багато висновків, в основному про «рулювання» в зв’язці 🙂

5. Gąsienicki, Kościelec: чотири мотузки, III, IV+, V, V+. Ключ простий, складність на развалюшной другий мотузці. З Трояндою Пашковської.

Маршрут гарний на разлаз. Але як тільки входиш у смак, він закінчується.

6. Leszek (lewy) Dziędzieliewicz, Kościelec: III, V+,V, VI-, V. З Трояндою Пашковської.

III — щось незрозуміле, спочатку по траві, потім пару рухів V. Краще облізти по VI. На підході буде видно куди треба лізти, виглядає вражаюче, потрібні великі точки (синій камалот). Для варіанта VI потрібно бути розігрітим і розладнаним (другим маршрутом за день лізти) — там без пільг, заруба з перших рухів і до кінця.

Друга мотузка — нависає крупноблочная сипуха, було страшно розвалити стіну. В кінці мотузки видно пучок петель. Станції там немає і закластися нікуди. Потрібен молоток і якоря. Можливо, станцію можна зробити нижче, але там достатку хороших місце під страховку немає, а місце логічне.

Далі два варіанти: ліворуч у внутрішній кут, траверсувати його під карнизом. Або вправо на «кінескоп» V, погана страховка. Кут після дощів довго мокрий, тече.

Роза залізла в мокрий кут і почала скаржитися. Умовив її спуститися і облізти за сухої плити, яку я пригледів зі станції. Злізла, плита була V з поганою страховкою, але суха і зручна. На останній мотузці нас вмило дощем, але зате було красиво.

Є ще значно більш популярний Правий Дзенделевич (це інший автор, однофамілець). Складніше, оригінально-авантюрний: є траверс на руках з ногами в повітрі і лазіння вниз.

На наступний день, на свою голову, погодився йти в сусідню долину на Замарлу Турню.

7. Почали лізти Prawy Pilch, Zamarla Turnia, варіантом VI.

Пролізли половину маршруту, ключову мотузку. Поруч почало гриміти, швидко ретирувалися. Як зірвали мотузку, пішла гроза з градом.

Через п’ять хвилин після сдергивания мотузки

Довго чекали поки кінець світу закінчиться — речі в сусідній долині. Не закінчувалося, замерзли. Поверталися за речами через Лису Галявину і Закопане, щоб не ризикувати отримати удар блискавки, перевал часто б’є. Ледь ноги не стерли (10 кілометрів вниз, 1200 метрів скидання висоти, час доїзду, 5 кілометрів вгору, 600 метрів набору).

Випадкова зустріч на Мнихе

Потім знову серед дощів видалися сухі вихідні. Нічого не встигала висохнути, тому збирався на Мних. Напарники не змогли, приєднався до двійці товаришів з клубу. У наметовому містечку PZA зустрів хлопців з Рівного. Познайомилися. Вони дізналися, що я — це я, автор цього сайту (сміялися). Полазив з Васею Веретюшкиным, добре вийшло. На першій станції я дізнався, що Вася — це Вася (я читав його пригоди на Ризик). Знову сміялися. Полазили вкрай позитивно, тільки подвійної мотузки не вистачало — так би ще один маршрут встигли.

8. Międzymiastowa, Mnich, північно-східна стіна, польські Високі Татри, 4 мотузки: V, VI, VI, IV. З Васею Веретюшкиным, ключ ліз Вася.

Відмінний маршрут — монолітна скеля з відмінною страховкою і приємним лазіння.

9. Kant Klasyczny, Mnich, північна стіна, , польські Високі Татри, 3 мотузки: IV (якщо правильно лізти, а якщо не правильно, то V+), VI-, V.

На другий мотузці кожен рух — екстаз. Найкрасивіша, яку лазив в граніті.

10. Sprzężyna, Mnich, східна стіна, що , польські Високі Татри, 5 мотузок: VI, VII-, V+, V, VI. З Васею Веретюшкиным, ключ ліз Вася.

Маршрут кльовий. Треба напружуватися. Для першої мотузки можливі різні варіанти. Ми пролізли прямим, пробитим шлямбурами, він самий складний. Старт в середині стіни, до нього — ефектний траверс по довгій вузькій полиці. Зі старту можна дюльфернуть на 50 метрів і додати ще одну мотузку VI.

Почитати можна тут. Васины пригоди в Татрах тут. Поруч лазили 3-4 знайомі зв’язки. Ось фото Мацека Островського.

Нові горизонти

Домовився з Трояндою, коли виїхав, Троянда подзвонила і сказала, що я не проти, щоб з нею її хлопець поїхав 🙂 Ну, гаразд, зате з Тадеком познайомився — він цікавий і корисний людина 🙂 Полізли втрьох, потім складний маршрут у двійці з Трояндою.

11. Lewy Heinrich, IV, Zamarła Turnia, польські Високі Татри, 3 мотузки: IV, IV, IV. 09.08.2013, c Трояндою Пашковської і Тадкем.

Вже ходив цей маршрут раніше. Все як завжди — мокро, страшнувато, зруйновано, проблеми зі страховкою.

12. Prawy Генріх VII-, Zamarła Turnia, південна стіна, польські Високі Татри, 5 мотузок: IV, V, VII-, VI+/VII- (2 метри), IV. 09.08.2013, c Трояндою Пашковської.

На першій мотузці

Мій новий максимум онсайта в горах — тягунок VII- (6b). Своя страховка, пара поганих гаків, пара шлямбуров. На наступній мотузці було коротке місце 6b, лізла Троянда. Роза теж хотіла спробувати цю мотузку, але ось-ось міг початися дощ і запороти маршрут ми не хотіли, тому пішли далі.

Троянда

13. Леві Wrześniacy V, Zamarła Turnia, південна стіна, польські Високі Татри, 3-4 мотузки: III, IV, IV, V, c Трояндою Пашковської і Тадкем, я ліз другим в кросівках.

Коротко — розслабон.

Тадек

На болдерах познайомився (рік вітався, а потім запитав, як звати) з потенційною напарницею в гори — Кащей Шчещняк (для стислості — Руда, Ruda, шиплячі важко кричати на скелях). Напарниками не розкидаються 🙂 Перевірив на скеледромі, потім на скелях — все ОК, крім погоди в Татрах. Врешті-решт, поїхали, коли вже сезон йшов до зими. Пригод мали масу, але позитив. Вирішив випробувати нові стіни, сьорбнули по повній 😀 Ах, так! З Міхалом того разу теж домовлявся, але за день він захворів.

Вертикальне водоплавание

14. Skłodowski, VI, ściana czołowa Kopy Spadowej, західна, Високі Татри, 5 (6) мотузок: I+ (подлаз), V, VI, V, V+, III з Кащей Шчещняк. Ключ лізла Кащя. Мокро, холодно, Хальни. 1хА0, не перелазили.

Було так холодно і вітряно. Нас так продуло, що коли прийшли в притулок і зігрілися, пляшка пива звалила нас з ніг. Стіна дуже зруйнована, а лазіння складне. Погано висить всього багато, небезпечно. Пізніше дізнався, що один із знайомих інструкторів там полетів з «телевізором» на мотузці 6с. Чому стіна популярна не зрозумів.

15. Szare Zacięcie, VI+, Czołówka MSW, північна стіна, Високі Татри, 6 мотузок: VI+, VI+, V+, 0, V, VI.

Це мені наука не сунутися на зимові маршрути влітку. Руда, напевно, не зрозуміла 🙂 Перша мотузка — моя: два рази А0 (мокро), друга мотузка — політ Рудою (не перелазили мотузку, було сухо, але складно), третя — знову 1 х A0 в слизком куті V+, мотузка була повністю мокра. Потім ще на шестерочном нависання, де в рукави затікало з зачіпок. Самий мокрий маршрут, який коли-небудь лазив. До того ж не простий. Набоялись.

Перехід з мокрого у слизкое

На цьому гірськими маршрутами все.

Спортивних маршрутів на скелях в цьому році майже не лазив. На 7а не набрав форму, навесні проліз 6с+ у вапняку у другій спробі і восени пробував 7а, але було далеченько.

Один раз їздили в Кельце з Рудою лазити трад в піщанику. Їх цікавого — онсайтом 6а+ і 6b, який вже лазив. Добре пішло.

В кінці вересня їздили на вихідні в Рудаву. Вірніше думали, що їдемо в Рудаву лазити трад. У той час в Соколиках проводили скелелазний марафон. Нас вмовили брати участь. Було пригода і азарт. Пролізли в два-три рази більше, ніж пролізли б в звичайному режимі.

В кемпінгу під Кривою (Tabor pod Krzywą)

Перший день разлаживались. Пролізли маршрут Куртыки, VI+. Куртика на скелях був нестримний і видивлявся такі лінії, щоб нащадкам було нудно! Кожен його маршрут — це аперкот вашим скалолазным можливостям! Якщо це 6а+, то це буде саме технічне і складне 6а+, яке ви коли-небудь пролезете. Це відвал голови. Будете в тому районі (Góry Sokole і Rudawy Janowickie) — пролезьте всі маршрути його авторства.

У другій — 18 маршрутів від IV до VI, в основному трад, трохи гринпоинта (трад з пробитим маршрутами) і пару спортивних маршрутів. Максимум VI R — важкий рух на перших трьох метрів, з поганою страховкою, яку важко організувати. У підсумку — п’яті з 13 команд (поділу на чоловічі і змішані не було). У перерахунку на метри вийшло 270 без урахування повторів (кілька маршрутів сходилися в одну лінію). Хороший разлаз для граніту вийшов після перерви на дощі.

Ситуація з цього поста взята саме з змагань 🙂 Але ми б не посунулися вгору в табличці, навіть якщо б два маршрути додатково пролізли — суперники були сильні.