Осінь — час підбиття підсумків. Ось вже і новий зимовий сезон наближається, а резюмувати минулий зимовий сезон забув. А є що.

У зимових маршрутах великий прогрес — довжина, складність, залучення. Після разлаза, всю зиму дивився на диретиссиму Менгуша по північній стіні, не склалося. Влітку заліз на Мних, подивився стіну в профіль… добре що поліз її взимку. Це буде викликом для наступного сезону.

Минулий зимовий сезон для мене — перехід до якісно новими маршрутами: довгим і з ділянками IV. Взимку за враженнями це як літній 6b, тільки страховка рідкісна і на тобі десять кіло спорядження та одягу.

Простий, але ефектний скельний гребінь. З кожного боку вид на 500 метрів вниз

Почав з новим зимовим напарником Петром Клосовичем (Петро-«залізна ікра»). Він успішний ультрамарафонец, що внесло велику специфіку (і я цього не знав!). «Для скаженої собаки сім верст — не гак» — це про нього! Жахливий запас сил і позитиву в ньому мирно вживався з легким ступенем топографічного кретинізму. На підходах він забирав мотузки на додаток до половині снаряги і тропил по-стегно в снігу вгору по схилу, стрімко ховаючись з виду. Такий розклад серйозно похитнув мої уявлення про фізпідготовки альпіністів.

До того я не ходив взимку першим серйозних маршрутів, це був мій третій зимовий сезон. Вибір цілей залишив Петру. Поїхали в притулок Попрадське плесо у Словаччині. Це виявилася просто Мекка зимового альпінізму! Такої кількості таких маршрутів, з таким підходом і таким спуском в Польщі і присниться не може! Треба ловити умови на стінах і заїжджати туди на два тижні. Це фантастичне місце!

1. Puškášove rebro (ребро Пушкаша), Tupá, північно-західна стіна, словацькі Високі Татри. ~600 метрів. 5 метрів IV, 3-4 мотузки III, решта простіше. Йдеться в основному з одночасною страховкою. У нас зайняло 8 годин (3 години на словацькому описі — це, напевно, солирование без страховки влітку).

Маршрути (з 20-го) починаються в півгодини підходу від притулку, їх видно з вікна їдальні! Спуск «жопосъездом» з перевалу під Остервой — п’ять хвилин. Зазвичай там вже є «жопожелоб». Не забудьте зняти систему, щоб не лохматить 🙂

Наш маршрут номер 12 — саме здорове, центральне ребро, що виводить прямо на вершину. Чорт, люблю такі маршрути, на які дивишся і хочеться залізти!

Петро на троечном вылазе

Маршрут кльовий, гаряче рекомендую.

2. Droga Ślimaka, IV, ~400 метрів, одна мотузка IV, дві III, решта простіше. Новий (~2004 р. польський маршрут в словацьких Татрах. Після закінчення траверсировали по гребеню ~500 метрів до Остервы: 0/I, 20 метрів I, 5 метрів II — виконували соло без страховки.

Маршрут починається поступово. У певний момент розумієш, що пора дістати один льодоруб, потім розумієш, що пора одягнути кішки і дістати другий. Так і лізли. Схил ставав дедалі крутішим, поки не перейшов у традиційний двійковий.

Класичний двійковий рельєф в Татрах: дуже рідкісна і ненадійна страховка, пучки трави і морозиво конгломерат, крутизна 60 градусів

Потім порівнював з топо: третину маршруту (пологу частину) виконували соло, вона банальна — 0/I. В хороших снігових умовах (бетон) там ходять з одночасною страховкою «одна точка на повну мотузку».

Після маршруту стало питання, що робити далі. Був варіант спуститися по південному кулуару, але він виразно пах нехорошими пригодами — лавиною і/або багатогодинний тропежкой по-пояс в присипаній снігом альпійської сосни. Цей варіант був явно не для наших умов (потрібен бетонний фірн). Другий варіант — 500-метровий траверс хребта до вершини Остервы і легкий і безпечний спуск. Вибрали його.

Ділянка гребеня Остервы без труднощі, краса невимовна! Шкода, не було зерлкалки з шіріком — можна було б зробити приголомшливі фото, чарівний світ був. Попереду — козячі сліди

Ділянка 0, швидко переходить в II. Петро шукає простий вихід назад на гребінь

Виліз без страховки ділянка II, зверху не вражає, а як дух захоплювало! Кулуар — альтернативний шлях спуску, але в наших умовах був небезпечний і болісний. Нам треба до синього лісі

Виїзд вдався, всі задоволені.

«Розігнаний» сильними напарниками, Мацеком Островським і Петром Клосовичем на складних маршрутах я відчув у собі сили розсунути межі.

3. Północny Filar Świnicy (північний контрфорс Свиницы), 350 м перепаду, кілька місць по 5-10 метрів IV. Близько 8 повних мотузок. З Мартіном Йонссоном, Мартін йшов другим.

На кордоні світла і тіні — північний контфорс

Умови були не погані, але і не хороші. Четверочные місця полоскотали нерви. На підході налетіла низька хмарність, годину чекали вікна в тумані, щоб знайти початок маршруту (поки не прояслинлось). Початок було малоснежное, довелося здорово напрясься.

Наступні два виїзду лазив з Борисом Мощчицким.

4. Patrzykont, Czuba nad Karbem, Kościelec, північно-східна стіна. III, п’ять мотузок. З Борисом Мощчицким.

За прогнозом погоди в другій половині дня мав бути вітер 100 км/год і 25 см снігу за 5 годин. Прогноз, м’яко кажучи, смертельно небезпечний. Але ж у другій половині дня. А в першу можна було встигнути щось залізти, а потім врятуватися. Взяли комплекти лавинного спорядження. Вибирали між тренувально-навчальних маршрутом на Чубу над Карбом і незвіданим і нехоженным маршрутом на здоров’я костелец. Полізли навчальний маршрут. Добре, що його вибрали, а то б дуже міцно встряли. Вітер бив по спині, як дошкою, іноді змінюючи напрямок! Спуск запам’ятався.

Льоду багато, товстий, але він дуже крихкий і слабо приліплений до землі — откалывался великими шматками

На наступний день на підходах і стінах було катастрофічно небезпечно (за день 25 см снігу при вітрі 100 км/год — куди не сунься, як в дуло дивишся). Думаю, навіть до стіни б не дійшли… Для самозаспокоєння підійшли, куди було безпечно, подивилися і повернулися. Влаштували лавинний тренінг недалеко від притулку.

5. Twierdza Grubasów (Фортеця Товстунів), Świnica, північно-західна стіна, VI+, близько 400 метрів. Одна повна мотузка VI+, півтори III+, решту ми спростили. З Борисом Мощчицким.

Маршрут авторства наших одноклубників — Артура і Алісії Пашчак. Йде паралельно контрфорсу Свиницы. Труднощі приблизно така ж. То ж з вомзможностью догляду на більш легкий рельєф і відступом.

Борис перед ключовою мотузкою IV+

Квітнева погода (хоч і холодний був квітень) підвела. Розігрітий на сонці сніг перестав триматися на плитах і стало дуже-дуже незатишно і важко + жахлива страховка. Там де в хороших умовах був біговій ділянка без необхідності страховки зараз була російська рулетка. Прийняв рішення шукати прості шляхи. Лізли зигзагом по маршруту, а над нашими головами літали здорові пласти снігу, соскальзывающие з котушок, які ми повинні були лізти! В кінці-кінців, я вперся в камін, виходить на спусковий ребро, виглядав цікаво, але… Читайте тут 🙂 Було здорово.

На вершині Свиницы

6. Проста класика на Костельце — сюрпризи, 400 метрів, нібито II.

На наступний день з’ясували причину, чому ніхто не ходить простий класичний маршрут на здоров’я костелец (а навколо все захожено!). Коротко — яйця у першопрохідців були сталевими. Більш розгорнуто тут. Часу було мало, великих пригод не хотілося, тому ретирувалися (один косою 50-метровий дюльфер і метрів 100 одночасно-поперемінним лазанием вниз).

Східна стіна Костельца з зразковими лініями зимових маршрутів

Маршрут номер 5, II, 1909 K. Drewnowski, W. Zakrzewski. Думаю, проходження та його оцінка були влітку, з мотузкою, але без страховки в ключових місцях. За сучасними мірками ключ там — нестрахуемый камін IV (літній, класичний гладкий камін — спина-ноги, на терті), 10-15 метрів. В каміні страховки не було — третя стіна губилася в глибині, який вилазь і чи є біля нього страховка — не видно. Перед нами зв’язка злазила його по стіні ~M5.

З гірськими выездани за минулий зимовий сезон.

Взимку у Варшаві на зерносховище, переробленому під драйтуловую стінку залили… стіну льодом. Це було щось! 20 метрів вертикального льоду з ділянками нависання в місті! Всього 25 метрів, але на останніх п’яти був драйтул.

Залита льодом стіна зерносховища

Вдалося провести там кілька днів. Перша проба закінчилася м’язовим відмовою через п’ять метрів 🙂 Вертикальний лід треба вміти лазити. У процесі самовдосконалення дійшов до того, що ліз тремтячу під моїм вагою 5-метрову крижану колону (50-сантиметрів діаметром) і решту 15 метрів без блоків. Дуже стрьомно — розумієш, що в будь-який момент колона може розвалитися. Лід — це квінтесенція лазіння по вертикалі. З одного боку — «зачіпки» скрізь, з іншого боку — кожну «зачіпку» потрібно відчути, оцінювати по звуку і відчуття. Приходить це, до речі, швидко. Важче з тим, щоб розслабитися і не забиватися.

Кілька разів їздив драйтулить. Нарешті заборол страх і проліз маршрут з нижньої. Ті маршрути, які в межах можливостей (M5) там вертикальні і небезпечні — ключ над полицею (і є поламані). Тому мій перший «спортивний» драйтуловый маршрут з нижньою страховкою був нависаючим, приблизно M6, після однієї проби з верхньою страховкою. Загалом, головне не забувати дихати і не боятися. Якщо змінити гірські черевики шкіряні і кішки на кошкоботы — відразу можна буде на дві цифри важче лазити.