Північно-східне ребро Менгушовецкого піку (по-польськи коротко — «Филар Менгуша») — це відмінний класичний зимовий маршрут для технічно і фізично підготовлених зв’язок. А так же самий естетичний маршрут на головний Менгушовецкий пік з півночі, від озера Морське Око (Морське Око). Рекорд на маршруті від старту до вершини — 5 годин 30 хвилин, у звичайних зв’язок час в районі 12 годин.

У порівнянні з контрфорсом Ганка, цей маршрут пропонують дуже комфортний і дешевий нічліг у притулку, швидкий і легкий підхід, більш важкий і технічне лазіння і зубодробильний по своїй складності спуск. Тому для розминки корисно сходити найпростіший маршрут по стіні і спуститися завидна (це не просто, тому що стіна майже кілометрова) або сходити з шляху спуску. На спуск до Долини за Мнихом необхідно 3 години в хороших умовах і при нормальній видимості.

Приблизно цей маршрут можна оцінити як TD- (~5А/5Б) III M5+ P3, 880 м/~1250 м (1540 м/ 2433м). Першопроходження — Zbigniew Korosadowicz, Wawrzyniec J. Żuławski, 1935.

Термінологія: Менгушовецкий Пік, Головний Менгушовецкий Пік, Менгуш; Mięguszowiecki Szczyt, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, MSW — це одне і те ж.

 

Ні зручної, ні помітної стежки з Хиньчового перевалу немає! На траверсі з ребра Цубрыны з косою терасі і узвозі в Мниховый кулуар можна цеглини в штани відкладати, а на нестабільному снігу легко вбитися (що траплялося). Спуск в менш ніж ідеальних умовах — це гребінь до Цубрыны, траверс її і два дюльфера в Задню Цубрынскую Галерею

Особливості маршруту

Північно-східне ребро Головного Менгушовецкого Піку «альпійський день» (підхід до світанку, старт, весь день на маршруті і ключовий ділянка спуску перед заходом) може пролізти тільки швидка зв’язка в ідеальних умовах. Всі інші встряють на маршруті або складному узвозі (або і там і там). Необхідний впевнений онсайт М5 і здатність зв’язки лізти II-III з одночасною страховкою. В середині маршруту є досить протяжний пологий пішохідний ділянку. Тому ходити маршрут краще тільки при хороших снігових умовах (щільний фірн або мало снігу) на початку зими або навесні, коли світловий день найдовший. На маршруті можливий бівак районі сідла під вершинним бастіоном. Спуск складний і може бути лавинонебезпечний.

Підхід

З притулку в Морським Оці через середину озера 30-40 хвилин або по червоній стежці, обходячи озеро зліва, якщо не замерзло. Орієнтир — лівий край бастіону Лобової Стіни Менгушовецкого піку (хэдвола). Маршрут стартує з правого боку від кулуару М’ясорубка за вираженого кулуаро-каміна. М’ясорубка збирає в свою вузьку щілину сніг з величезного Менгушовецкого котла (Бандзеха), тому краще триматися поза траєкторії вильоту снігу на підході.

Опис

Маршрут складається з трьох великих частин: складного початку і фінішу, і пологою середньої частини. Старт — 200 метрів технічного лазіння по Великому Каміна зліва від хэдвола Менгуша, найбільш крута частина маршруту. Далі, по пологому і простому ребру під верховий бастіон, де знову 200 метрів складного лазіння.

1. Старт по внутрішньому куті з поганою страховкою (вище трапляються стаціонарні крюки) вилізти на велику полицю з сосною (M5, 50 м). Станція на анкерах з кільцем в глибині полиці.

2. З полиці лізти вправо в великий камін. Шляхом найменшого опору по каміну вгору по хорошій траві, M4+.

3. Далі по каміну (М4+) до верхньої частини з заклиненным каменем біля порога каміна. Не доходячи до каменю перейти на ліву стінку каміна, обходячи поріг каміна. М4, 40 м.

Далі йти вправо по снігу до трав’янистих плит над хэдволом (близько 50 м), звідки вгору по легкому рельєфу (I-III) кілька мотузок до вираженого порогу Першої Башти. Вежу обходити з правого боку і з широким сніжних полях йти до Другої Башти. В ребрі між виходом з Великого Каміна і початком вершинного бастіону є кілька жандармів, які мають власні імена. Але називають їх в різних джерелах по різному, що злегка дратує.

4. По скельній депресії в середині стіни на легку рамку, що виводить на вістрі ребра, М4+, 50 м .

Через кілька мотузок (CS) — на цій ділянці є кілька зручних місць для біваку. З сідловини BS йти по снігу вправо (на фото з С-В це видно на фото з С — немає) під середину вершинного бастіону, де в короткому внутрішньому куті над сніговим полем є станція з стаціонарних гаків.

5. Зі станції кілька десятків метрів лізти по сніжному полю під характерну гладку плиту. По плиті вгору, а потім злегка вправо до депресії — DK до більш пологому і легкому (M4) рельєфу, M5+, 50 м.

6. Далі по шляху найменшого опору вгору, M3-M4.

7. …дві мотузки до вершинного гребеня, M3-M4.

8. І близькою до вершини по гребеню.

Менгушовецкий масив, вид зі сходів притулку біля озера Морське Око

Відмінний вигляд з на маршрут в анфас (з північного сходу), який мені вдалося під час божевільної спроби пролізти гребінь Морського Ока 😀

Вид на північно-східне ребро Менгушовецкого піку в профіль (зі сходу), Великий Камін правіше і нижче

Спуск

Спуск в ідеальних умовах займає три години. З вершини потрібно спускатися по західному гребеню в напрямку Цубрыны. Приблизно через 70 метрів перейти на південну сторону гребеня і продовжити спускатися траверсом нижче Менгошовецкой Башточки до Хиньчового перевалу.

Південна сторона вершинного гребеня Менгуша недалеко від вершини. Фото звідси

З Хиньчового перевалу спуститися на Велику Цубрынскую Галерею. Більшість описів направляє потім у Малу Цубрынскую Галерею, однак це дуже небезпечний варіант при поганих умовах (були смертельні випадки). Я там спускався — згадую з жахом. Тому краще продовжувати спуск по гребеню Зворниковой Вежі (I-II) до з’єднання з вершиною. Далі дюльфер по кулуару Шулакевича, та ще один у Мниховый кулуар. Мниховый Кулуар — швидкий, але теж не самий безпечний спуск (500-метровий бобслейний жолоб). Більш комфортний і пологий — через долину за Мнихом. На фінальній частині треба дістатися до жовтої стежки з Шпиглясового перевалу. На жаль, з масиву Менгушовецкого піку не існує безпечних у лавинном щодо спусків навіть при мінімально-істотною лавинної небезпеки (2). На жовту стежку іноді сходять лавини з Мідних Верхів (Miedziane).

Небезпечний спуск через Малу Цубрынскую Галерею. При кожному кроці видно притулок між ногами 🙂 Детальніше тут

УВАГА: спуск з Менгушовецкого піку, особливо взимку, є одним з найбільш складних для орієнтування в Татрах. При поганих снігових умовах він дуже небезпечний. Там регулярно трапляються холодні ночівлі у місцевих альпіністів, і практично кожна зв’язка має на узвозі пригоди. Рекомендую лазити маршрути на Менгуш тільки при ідеальних умовах: лавинна небезпека «1», «бетонний» фірн, при добрій видимості і гарному прогнозі погоди на добу.

Спуск опишу додатково в окремій статті. Дуже вже він міцний, навіть якщо перед ним не було стіни і 12-годинного важкого дня. Постараюся злазить з GPSом. У мене є хороший трек спуску через Малу Цубрынскую Галерею, але другий раз я і сам би туди не хотів іти без крайньої потреби.

Особливості спорядження для маршруту

Стандартний набір спорядження, микрокамы, молоток-крюки, 4-6 морквин (є кілька мотузок, де немає іншої страховки).

Де знайти описи

О-О-о-о! Це один з нечисленних добре описаних маршрутів. Але все по-польськи.

  • Гарне фототопо: Master Topo #8: Mięguszowieckie i Cubryna wprost od Morskiego Moka. Продається в гірських книжкових магазинах, ~17 злотих.
  • Mięguszowieckie szczyty. Tatry przewodnik szczegółowy, Tom 10, Władysław Cywiński. Відмінне словесне опис всього масиву від краю Казальницы. Фотографій немає, але схеми хороші, ~40 злотих. Читати-не перечитати, описаний кожен камінь, хто на нього перший ступив, і як спуститися трьома варіантами.

  • У Мацека Островського.
  • Мотивуючі фотографії

    Не так вже легко знайти — все рубаються з усіх сил, не до фотографій.

  • 2.5-денний сходження, фото.
  • Менгушовецкий пік з Хиньчового перевалу (сходження по маршруту спуску з вершини до Хиньчового перевалу) — багато відмінних фото.
  • Відео мого одноклубника — бррр!! На відео — стартовий камін і верховий бастіон, самі-самі місця. Момент в потоках пилових лавин на вертикальній стінці — це вершинний бастіон. Сидячи на стільці відчуваю як на щоках колючий сніг тане від пилової лавини!