Обговорили в клубі «трилогію Високих Татр» за аналогією з зимової трилогією Альп і зібрали список найбільш знакових зимових маршрутів. Кандидатура північно-східного контрфорси Ганка була запропонована всіма і не викликала суперечок. Критеріями вибору були масштаб, естетика, необхідність високої самовіддачі для успішного проходження — висока залучення (поєднання довжини маршруту, труднощі лазіння, складності підходу і спуску, труднощі відступу), віддаленість від цивілізації, і історична цінність. Це класичний зимовий маршрут номер один, масштабний і з багатою історією. Є маршрути важче або більш естетичні, але мало який поєднує в собі всі потрібні якості в такій мірі.

Верхня частина контрфорси Ганка і верховий бастіон, вид з вершини Галереї Ганка. Фото — Даміан Грановски

Коротше — це велике зимове пригода на великій стіні, тривалістю від 24 до 48 годин (включаючи логістику). Рекорд швидкості на маршруті (зі страховкою) — 6.5 годин (без знання маршруту, в трійці, без урахування підходу, спуску і повернення). Маршрут вимагає хороших умов. Першопроходження відбулося 15 липня 1930 року, Wincenty Birkenmajer, Kazimierz Kupczyk. Биркенмайер загинув у 1933 році, намагаючись здійснити перше зимове повторення від фізичного виснаження на тлі погіршення погоди. Тоді кішки ще не були в ходу і вони цілий день лізли перші 100 метрів по льоду. Перше зимове повторення відбулося 13-15 грудня 1948, Janusz Vogel і Paweł Vogel. Краще всього ходити або на початку зими, коли мало снігу і довгий день, або в кінці зими, коли день знову довгий, а сніг сфирновавшийся. При короткому дні біля ключа буде темно, а там складне орієнтування і складне лазіння.

Особливості маршруту

 • Перепад висоти від основи до вершини: 750 метрів (70 м — жолоб Биркенмайера, 680 м — контрфорс Ганка), довжина маршруту близько 930 м.
 • Труднощі ключовий мотузки взимку: IV+/VI- (залежить від обраного варіанту вершинного бастіону). Верховий бастіон (останні 4 мотузки) важкий для орієнтування, зруйновані скелі на останніх мотузках. Жолоб Биркенмайера збирає в себе все, що летить по двом величезним кулуарами — опади і різкі потепління небезпечні.
 • Характер лазіння: сніг, лід, замерзлий торф, плити, кути, каміни, траверси, спуск лазанием гострим гребенем (I).
 • Протяжні труднощі: II-III, ділянки IV.
 • Спуск з вершини: лазаньем по гребеню ~200 м, лазіння/пішки вниз у Руманову долину.
 • Час проходження: ~10-24 години (до вершини), час спуску c вершини — 5 годин (на південну сторону), спуск на північ — близько 10 годин (потрібні свої станції на ~15 дюльферов).

Зимовий проходження я б оцінив як TD- (~5A), III, M4, P4, 750/930 м (перепад/довжина), 1712/2462 м. В залежності від умов на маршруті і рівня зв’язки, підхід-маршрут-спуск займе від 20 годин (ідеальні умови, швидка зв’язка) до неможливості пройти. У короткий 8-годинний зимовий день — це дводенний маршрут з ночівлею для більшості зв’язок, тому що ключ на останніх мотузках

Підхід

 • З півночі: від Лисої Галявини, близько 4 ходових годин в хороших снігових умовах (фірн чи ні снігу). У початку підходу можна запаркувати машину (платно).
 • З півдня: близько 2.5 години від притулку Попрадське плесо до перевалу Західні Залізні Ворота, два дюльфера в кулуар і пів години під основу стіни, час залежить від снігових умов, може бути лавинонебезпечно. Перевага підходу з півдня в тому, що можна залишити у притулку речі, а машину на паркінгу біля притулку або внизу долини. В разі успіху — відразу все є. У разі невдачі — можливо відступ через Галерею, а звідти все одно взимку спуск на південь.

Два варіанти підходу: з півночі, через Беловодскую і Качью долину та з півдня — через Зломискову долину і перевал Західні Залізні Ворота

Підхід під маршрут з півдня (короткий)

З притулку — близько 2:30 до перевалу Західні Залізні Ворота в хороших снігових умовах. Якщо треба тропить, то від проходження маршруту краще відмовитися, тому що на стіні буде жах-жах.

Верхів’я долини Зломиск, перевали, вершини головного хребта Татр, фото звідси

Верхів’я долини Зломиск, перевали, вершини головного хребта Татр, фото звідси

Верхів’я долини Зломиск (праворуч — північна сторона стіни Коньчистой)

Підхід під перевал лавиноопасен. Перевальний зліт — саме лавиноопасное місце.

Східні і Західні Залізні Ворота, вид з Залізного Котла. Підйом лавинонебезпечний

На фото видно лавинний винос, там загинув чоловік (гід, спускався з клієнтом у другій половині дня). Перевал треба пройти до того, як сніг освітить сонце. Це південна сторона, зимою — до 9 ранку. Від місця на фотографії до перевалу підйом займає близько години. Враховуючи масштаб маршруту, на перевалі треба бути не пізніше чотирьох ранку.

Kaczy żleb (Качиний кулуар), позначений район станції для другого дюльфера. Крутизна і масштаб стін Качего масиву виробляють глибоке враження

З перевалу два дюльфера (~120 м), станції на поганих крючьях, потрібен свій репшнур. Перша станцію з правого боку перевалу, знайти просто, перевал шириною метрів п’ять. На першому дюльфере відразу триматися правої сторони (спускаючись обличчям до схилу), їхати 60 метрів. Станція в гороловине кулуару на правій стінці (обличчям до схилу) на двох крючьях. Знайти місце для своєї станції проблематично із-за якості породи. Після дюльферов 500-метровий лавинонебезпечний спуск по кулуару (краще з одночасною страховкою). Підкладка схилу — дрібна сипуха, маршрут №8 на фото нижче.

Характер снігу на північному і південному схилі найчастіше відрізняється радикально. У нас на півдні був «бетонний фірн», а на півночі — «незв’язаний цукор».

Kaczy Mur (Качи [качиний] масив ) — одна з наймасштабніших стін в Татрах, багата довгими і важкими лініями. Спуск під Ганек з півдня — №8, с-контрфорс — №18 (варіант старту по плиті). Фото звідси, там розшифровка номерів. Обережно — оцінки і лінії там дуже умовні!

Опис

Контрфорс Ганка. На задньому плані — північна стіна Високою. Фото Даміна Грановського звідси, домальовував інформацію я. Станції не збігаються з описом. Першу і другу вежі я не зміг знайти на цій фотографії. Білим позначені можливі зимові шляхи відступу з tatry.nfo.sk

Північно-східний контрфорс Ганка, Галерея Ганка. Фото Даміана Грановського.

Починати маршрут до початку контрфорси можна різними варіантами. Взимку найзручніше по жолобу Биркенмайера.

Топо Артура Пашчака, звідси, верх намальований альтернативний (важкий)

Схема маршруту Даміана Грановського, у квадратних дужках зимові татранські категорії

Опис окремих мотузок (мій переклад опису Даміана)

Даміан описав багатослівно, як розповідь про сходження, я адаптував, щоб можна було простіше читати на маршруті. Номери станцій не збігаються зі схемою. Всі визначення «забираючи вправо, трохи, злегка» — на совісті автора опису :). Я постарався виділити виразні орієнтири на схемі і в описі, щоб було легше прив’язати опис до схеми. Стаціонарних станцій і заліза на маршруті практично немає, не варто на це розраховувати. Тому в різних описах кількість мотузок і місця станцій не збігаються. На маршруті легко втупитися в мікст М7 R/X, якщо погано читати рельєф або помилитися з вибором лінії. Навіть якщо це вдасться пролізти, займе багато дорогоцінного часу. Рідко який маршрут відбиває стільки спроб проходження, як цей 🙂

1. По жолобу Биркенмайера, характерна формація, легко знайти старт. Лід, фірн, або скелі під снігом. Станція зліва, після виходу з вузької частини. Лід 75 градусів або мікст IV, 50 м.

2. Вгору по жолобу, станція по лівій стороні, є стаціонарні гаки (стан невідомо), 30 м.

3. Другу мотузку можна продовжити з одночасною страховкою і пройти ще 60-70 м до широкого сніжно-льодового поля у з’єднання кулуарів Станіславського і Свіжа. Тут починається з-контрфорс Ганка (~1860 м). Станцію можна зробити у підстави контрфорси, але краще пройти вище по кулуару Свіжа близько 30 метрів і зробити станцію на скельній стінці (перед траверсом між 3 і 4 станцією на схемі Артура Пашчака).

4. По маленькій трав’янистої рампі (II) йти трохи вліво-вгору. Далі з потрісканою плиті (IV) вгору, в скрутному місці два гака. Після плити по трав’янистому схилу вгору, станція на першому скельному зубі. 40-50 м.

5. Ліворуч від станції вгору по скельно-трав’яному жолобу (I), в кінці жолоба йти взяти трохи вліво (плита II). 40-50 м.

6. Без труднощі по снігу до прямокутних каменів. У каменів триматися лівого боку до трав, вище них станція. 50-60 м. Даміан йшов від каменів вгору (II) і робив станцію під вершиною Першої Башти.

7. Легке лазіння (II). Станція перед характерним сніговим гребенем (Нижній Ганковый Перехід). 30-40 м.

8. Після Нижнього Ганкового Переходу (гарний сніжний гребінь) лізти на контрфорс з правого боку, тут станція. 30-40 м.

9. По правій стороні контрфорси з неприємним плитах вгору, потім по сніжному полю. Станція біля основи Другої Башти. 60-70 м.

10. До вершини Другої Вежі ведуть дві рампи. Йти по правій до з’єднання з кулуаром (ліворуч). Тут станція. 40-50 м

11. Вгору по кулуару, траверс снігових рамп до місця, в якому маршрут знову йде вгору. Станція. 30-40 м.

12. Зі станції вгору, неприємні плити (III), потім легко вправо. Перегин проходити зліва, в місці, де здається, що стіна нависає. Далі по хорошій траві йти до характерного внутрішнього кута (IV) у якого станція. 40-50 м.

Тут, ймовірно, найкраще місце для ночівлі на маршруті: можна витоптати майданчик на 2 людини (поміститься 4), є місця для страхувальних гаків, не дме.

13. По внутрішньому куті (IV) або обходом (2 метри праворуч до маленького кута). Після виходу на травник триматися лівої сторони, перетинаючи кулуари (місця I). Йти до сніговому перевалу з лівого боку. Відкриється вид на верховий бастіон. Станція десь з правого боку. 45-60 метрів.

14. Йти до Верхнього Ганковому Переходу, траверсувати його вліво, далі йти по жолобу в середині трапецієподібної стіни. Після стінки взяти праворуч, на снігову рампу, тут станція. 40-50 м.

15. Обхід стіни вершинного бастіону. Від станції по рампі вправо, потім по куту до великого каменя, який можна вбити V-подібний гачок. Далі йти вправо під карниз і за перегин. Лякаючий траверс на ногах (IV+). Знадобляться червоний і фіолетовий ками. Потрібно якісно подовжувати точки. Після траверса спуститися до снігової плями, далі по стінці вгору, забираючи вліво (II-III) до характерних камінів. Станцію можна зробити в першому в лівій стінці (хороша тріщина), станція незручна. 50 м.

16. Вгору по каміну, потім перейти вправо на снігові поля. За ним до великого внутрішнього кута. Зруйновані скелі. По куті вгору (IV) на снігову депресію. На ній краще зробити станцію, щоб уникнути перегину мотузки (на схемі Пашчака це на 18 мотузці між кутом IV і плитою III). 40-50 м.

17. Драйтул за зруйнованим скель. По плиті III вгору, злегка вліво, щоб обійти невелике ребро з широкою щілиною з лівої сторони (II місце). Йти депресії вгору, з лівої сторони стаціонарний гак, до великого каменя на полиці, поруч гарні тріщини під ками. Красиві види. 30 м.

18. Остання мотузка (за схемою Пашчака повинна бути ключовою, насправді на ній описаний важкий варіант). Зі станції вправо, потім два метри вгору і вправо на невелике ребро (III місце). Далі по рампі (скелі зі снігом) злегка вправо до траверса з полиці, за якої перегин (II). Після виходу за перегин йти по жолобу (II) на вершину. Станція на вершині, зліва є тріщина під стопер та заклиненный камінь.

За останньою мотузці є різночитання у різних описах, тому що можна лізти різними варіантами. Є II і V-. Схожа ситуація і з іншими мотузками: в залежності від умов і здібності читання стіни, складність окремих мотузок може відрізнятися на цифру.

Спуск

З вершини спускатися по гребеню на схід до Ганкового перевалу. Гребінь гострий, як ніж. З перевалу — пішки вниз, забираючи вправо по ходу руху (на схід). Коли почнуться скелі є два варіанти. Класичний узвіз — це траверс стіни з гігантського скельно-трав’янистому полю (Руманова лавка) на схід, близько 200-300 метрів до приємного на вигляд кулуару. Другий варіант — продовжити спускатися вниз, не траверсуючи стіну. Влітку можна спускатися по скелях лазанием по правому орографическому борту кулуару (I), взимку, думаю, краще зробити один дюльфер (10-20 метрів) через уступ і продовжити спуск по кулуару.

Вид з Зломисковой долини

Класичний варіант спуску

Ганковый перевал поблизу дна Румановой долини і варіанти спуску

Ось тут кути нахилу краще видно

Особливості спорядження для маршруту

 • Набір стоперів.
 • Ками до жовтого (BD Camalot №2 або DMM Dragon №4), можна продублювати дрібні.
 • Микрофренды.
 • Гаки і молоток.

Де знайти описи

 • Władysław Cywiński, Ganek, Том 16, маршрут №107 (немає фотографій).
 • Witold Henrych Paryski, Том 10, маршрут №1368 (сильно застаріле).
 • Журнал Góry, (квітень 2001) — схема Артура Пашчака і розповідь про проходження).
 • Arno Puškáš, Vysoké Tatry — Horolezecký sprievodca, monografia, Том 5, Братислава, 1972, 155-159 с. (Словесний опис з журналу Татерник 1933 року, перерахування авторів первопроходов маршруту і варіантів).
 • Коротше, краще цієї статті немає нічого ні російською, ні польською, ні по-словацьки. Описи Цивиньского у мене немає, коли куплю — доповню опис, якщо буде чим.

  Мотивуючі фотографії

 • Мацека Островського
 • Даміана Грановського
 • Фух. Позаду 54 редакції цієї статті…