Погода в Татрах цієї зими не балувала, а перед довгим виїздом захворів. Залишився здоровий альпіністський голод. Здоров’я і погода налагодилися, погодне вікно поїхав з черговим новим напарником «викреслювати маршрути зі списку» в Словаччину. Швидше вдалося, чим ні 🙂

Вигляд з південного гребеня Ломніци на захід

Першим номером був маршрут Станіслава Мотики на східній стіні Ломніци. Гарна стіна, але «техногенна»: зустрічаються залишки кабелів від канатної дороги, а на вершині — бетонна коробка верхньої станції. Маршрут старий, веде логічною системою кулуарів по шляху найменшого опору. Тим не менш, є два ключі з 10 метрів WI3 і M5. Класичний маршрут традиційно рясніє зруйнований скелею, але зараз все якісно залито льодом — біса приємно лізти!

В розриві шару хмар здалася стіна

Тут не можна ночувати дикуном, притулку в потрібній долині немає, а пролізти що-небудь серйозне без ночівлі неподалік від нього не можна. Дилема вирішується нічлігом під стінами станції канатної дороги. Альпіністи роблять вигляд, що їх там немає, а охорона робить вигляд, що не бачить. Так триває багато років. Якщо дотримуватися ряд неписаних правил, то проблем не виникає. Але за прогнозом ніч була дуже вітряна і я взяв штурмову намет. Намет на станції розуміння персоналу б не знайшла, тому ми пішли за моренний вал і сховалися у сніговій норі.

Схід сонця над Словаччиною

Я так давно подорожую в горах і лажу в усі сезони, що управління багатьма діями перейшло з головного мозку в спинний. Обтрусити з себе сніг перед входом у намет, не ставити працює пальник на вітрі, ховати в спальнику воду, щоб не замерзла, і т. п. Урок, перевертає мій світ: цього треба вчити 🙂

Зі сходом сонця підійшли до старту і почали лізти. Однак, я трохи прорахувався. Поганий сон, вологі черевики, -10 і відсутність акліматизації призвели до того, що пальці на ногах підмерзли і не хотіли розігріватися. Ще годину в такому дусі і відвалилися б… не добре.

Старт маршруту та напрямні тролейбусні дроти»

Тим часом, міцні пориви західного вітру здували свіжий пух зі стіни і навітряного схилу, за маршрутом періодично сходили вражаючого розміру пилові лавини. Пилові лавини, залишають лавинні виноси у підстави стіни. Надто свіжа пам’ять, як воно всередині маленьких пилових лавин, а в ці потоки могли понести.

Кожні п’ять хвилин пролітало щось велике і легке

При такому розкладі лізти я не хотів. Альпінізм — це енергійний відпочинок, але бажано залишатися живим і здоровим. Після короткого обговорення вирішили таки сходити на вершину по маршруту спуску. Траверсировали підстава стіни вліво і зайшли за східним кулуару і південному гребеню.

Вийшли на гребінь з кулуару

Під вершиною метрів сто крутого снігу і ділянку скель з ланцюгами, мотузку ми не діставали. Нагорі — добре: бар-ресторан і засмаглі туристки.

Гребінь Віл — цікавий гребеневої маршрут з Ломніци на Кежмарський пік

Ми хотіли «козирно» спуститися на канатній дорозі, але виявилося, що квитки розпродані на три дні вперед і вгору і вниз.

Море каміння та снігу

Ногами так ногами. Супроводжуються записом відео на смартфони, ми перелізли через огорожу і за півтори години спустилися назад у долину.

Дірка в гребені

Не гаючи часу, ми в той же день ми переїхали в Менгушовецкую долину. Тут я давно хотів пролізти маршрут того ж Мотики на східній стіні Високою. Чотириста вертикальних метрів, два коротких ключа WI3/M4, простіше Ломніци. З притулку в притулок 1100 вертикальних метрів. Підхід виснажливий, близько трьох годин. За прогнозом була 100% хмарність на висоті старту і до полудня короткий прояснення. Я побоювався не знайти старт маршруту. Пощастило, нижній край хмар був на третій мотузці. Далі маршрут читався по рельєфу в будь-яких умовах. Перед нами вийшла трійка словаків, туди ж, протоптали нам підхід. Пруха!

Вид з східної стіни Високою: хмари на пів години порідшали

Ми дійшли за 2:20 і вперлися в них на старті. Я розраховував побачити на 2-3 мотузки вище. Поки ми підійшли, вони болісно довго готувались лізти. Запахло заходом сонця в середині маршруту 🙂 Але словаки запропонували нам їх обігнати «по головах», ніж ми з задоволенням скористалися. Дві мотузки з переходом на одночасну страховку ми їх обганяли по вузькому льодовому кулуару 😀 Зате ми їм протоптали виснажливу верхню частину маршруту і спуск.

Патагонский сніг біля вершини Високої

Спуск був по здоровому південному кулуару, 50-градусний верх був сморожен, 30-градусний низ початок відпускати. Пройшли близько на кордоні безпечного — трохи менше хмар і довелося б чекати заходу, щоб схил смерзся. Внизу подлип кішок був жахливий, але як зайшли в тінь від сусіднього гребеня, відразу покращало.

Бадьорить крутизна схилу на початку спуску з Високою

З напарником ми домовлялися на чотири дні, і погода співала, і під наступний маршрут було протоптано, і разлазились, але йому зателефонувала дружина і сказала щоб повертався негайно. Він сів і поїхав! Я впустив щелепу на підлогу… Добре іноді освіжити враження, здійснюючи сходження з новими людьми 🙂