Як полегшити собі життя на довгому альпіністському маршруті. З часом набираєш досвід і знаходиш свої шляхи, але деякі вже перевірені і варто спробувати. Не обов’язково вони кращі, але працюють. Тут опишу те, до чого я дійшов.

Вода

Тільки у вигляді ізотонічного напою. Гірська вода знесолену, не втамовує спрагу і порушує сольовий баланс організму, від цього падає продуктивність організму. Изотоник продається у вигляді порошків, зручно носити в гори. На день (маршрут і вечір) вистачає 40-45 р. Це цукор (70-80%) і набір з декількох солей: натрій, калій і магній, іноді вітаміни. Ось вже рік інших напоїв в гори я не беру, крім кави на ранок — не можу відмовитися. Кава розчинна з вершками, він менше зневоднює, ніж натуральний і легше готується.

Влітку зручно користуватися кемелбеком — регулярно пити по ковтку не відволікаючись від страховки. У спеку на кілька днів краще мати ПЕТ пляшки і шланг з соском — якщо пляшка запліснявіє, то не шкода викинути.

Взимку беру термос 0.7 і заливаю окропом міцний розчин ізотоніка. Замість того, щоб давитися хвилину окропом, кришку термоса набираю сніг і заливаю гарячим міцним ізотоніком. Виходить изотоник правильній концентрації та температури, а бонусом — пів літра води, яку не несеш з собою!

Якщо немає потрібної намети, але дуже хочеться, то підійде будь-яка

Їжа

Чим більше навантаження і вище температура, тим менше організм здатний перетравлювати їжу. На пару годин з коротким підходом можна не брати ні їжі ні води. На одноденний маршрут (до доби) потрібно брати їжу. Якщо темп високий або жарко, то їжа під час руху на маршруті повинна бути рідкою. Спортивні гелі йдуть відмінно, але чим довше — тим гірше. На добу добре компроміс — на перші 4 години — гелі, через 6-8 годин після виходу — мюслі-батончики і бутерброди з куркою. Потім знову спочатку. Якщо маршрут з ночівлею, потрібна гаряча їжа. Найбільш зручна і легка (менше несеш, довше відпочиваєш на біваку) — сублімати.

Одяг

Повинна бути синтетична. Для спеки — світла. Кращі шкарпетки для спеки з тканини кулмакс (не менше 60%). Краще термобілизна для холоду — Брынье з сітки. Софтшел — завжди, поки це можливо. Хардшел — тільки якщо можливі рідкі опади. Хардшел (і будь-яка дощова мембрана) гарантує комфорт тільки якщо це Gore-Tex або eVent.

Сапи і кішки

Для складного міксту та льоду повинні бути гострими. Що робити з ними, якщо мікст перемежовується з класичним лазаньем? Є кілька варіантів. Можна повісити на плече, але небезпечно, не зручно якщо за спиною рюкзак. Мені подобається мати на альтанці два каритула і чіпляти туди одну або обидві сапи, якщо не потрібні.

Вага рюкзака

Брати на маршрут влітку або взимку треба не те, що треба, а те, без чого не можеш обійтися. Це золоте правило.

Бівак

Готування — джетбойл і йому подібні системи, тільки газ, якщо немає серйозних причин готувати на бензині (низька температура). Намет, якщо потрібна — одношарова з мембрани eVent.

Чим простіше — тим краще

Вибираючи спорядження і техніку бажано прагнути до простоти. Чим простіше — тим менше шанс зробити помилку. Стоппери надійніше камов, самостраховка з основи і стремечка надійніше і безпечніше дейзі чейна або петельок, карабіни з автоматичною муфтою гірше карабінів із звичайною різьбовою муфтою. І так далі.

Продовження слідує…