Це логічне продовження попередньої статті на цю тему, минуло кілька років і я реалізував свої ідеї на практиці.

Нагадаю, льодові інструменти необхідно якось пристраховать на довгих маршрутах до тіла, щоб випадково не виявитися посередині стіни без сапок, або у підстави стіни з сапками, вбитими в лід біля станції десь далеко вгорі.

Мої вимоги до пристраховке інструменту:

1. Легка (до 100 м з карабінами).

Я щиро переконаний, що елемент спорядження, який можна замінити шматком ріпа вагою 50 грамів), не повинен важити 150. Якщо здається, що 50-70 грам — це дрібниці, прочитайте ці три статті: перша, друга, третя.

2. Дві окремі гілки, які можна використовувати незалежно.

Тому що часто підхід/узвіз/частина маршруту вимагають одного льодоруба, а другий заважає. Подвійна пристраховка з одним льодорубом — незручно.

3. Петлі на обох кінцях, їх розмір достатній для ввязывания в льодоруб і страхувальну петлю альтанки без карабінів.

На простому льоду немає необхідності міняти руки на інструментах, можна взагалі обійтися без карабінів.

4. Довжина в розтягнутому стані дозволяє зависнути на льодовому інструменті і дістати до ручки після цього.

200 кг достатньо, щоб в критичній ситуації можна було навантажити інструменти своєю вагою. Після цього бажано продовжити лізти. Якщо після навантаження сапи залишаться двома метрами вище, то це, м’яко кажучи, не дуже добра ситуація.

5. Рватися при навантаженні 200-300 кг

При зриві інструменти можуть зачепитися за рельєф. Краще якщо вони самостраховки порвуться, чим повиснути на статичних шнурках після метрів польоту.

Є декілька популярних варіантів вирішення цієї задачі (не рахуючи ігнорування):

 • Black Diamond Spinner Leash — красиво, дорого, карабіни розгинаються самостійно, а в розтягнутому стані під вагою альпініста довжина ~2.5 м.
 • Grivel Double Spring Leash — зшиті дві петлі, незручно. У Гривеля є одинарна пристраховка, але до неї пришитий карабін.
 • Безліч дрібних виробників, які пропонують свої варіанти, ідеально — Blue Ice Boa Leash.
 • Саморобка: репшнур. Пекельно незручно і трохи небезпечно — є шанс наступити кішкою. Дешево, працює.
 • Саморобні пристраховки з трубчастої стропи і гумки. Нормальний варіант, але важко. Для ідеалу потрібно швейна машинка, прямі руки, доступ до матеріалів і можливість протестувати на розрив результат (див. прямі руки).
 • Минулої весни таки купив Blue Ice Boa Leash. Враження, очікувано, позитивні — у цій пристраховке є все, що мені треба і немає нічого, чого мені не треба. Більше нічого хотіти від цього елемента спорядження!

  На вершині Тетнульда в серпні 2017 року — акліматизаційні особи 🙂

  Виявилося, що різнокольорові пристраховки — це дуже зручно, було не очевидно, поки не почав лазити складний мікст.

  Використовував без вертлюжка, з карабіном в альтанці або з карабінами для інструментів (але без карабіна в альтанці). Лазив прості (I-III), середні (M4) і пристойні (M5-M5+) маршрути. Без вертлюжка — не зовсім зручно, але швидко звикаєш і закручується не сильно. Помічаєш, що закрутив завдяки квітам пристраховок. Якщо лазіння важче, то закручування навколо себе пристраховки будуть сильніше. Я б використав з Grivel Rotor і без карабінів у інструментів.

  Помірно легкий рельєф на східній стіні Ломніци — Економіки з карабинчиками, пристраховки вплуталися в альтанку

  У інструментів з штычком на кінці держака карабін норовить з нього выстегнуться в десять разів охочіше, ніж з нейлонової петельки. В такому випадку я би прив’язував пристраховку безпосередньо до штычку.