У першій статті я поставив мету, описав нюанси, прикинув в якому порядку полегшувати спорядження і почав це робити (бівачні, рюкзаки). У другій (цій) — взуття, кішки, бахіли, страхувальна куртка і карабіни. У третій — мотузка, петлі, молоток, термос, система, каска і т. д.

Сьогодні (друга стаття) про продовження черевиках, кішках, гамашах/ліхтариках, страхувальної куртці і карабіни.

Черевики

Класичні одинарні гірські черевики шкіряні з двома рантами, Scarpa Mont Blanc GTX розміру 45 (європейський, наш тобто) важать 2385 р. Приблизно стільки ж важать La Sportiva Nepal Evo і тому подібні (нові — cube — легше і холодніше). Мої Скарпи вже витримали три зимових сезону з мінімальним зносом в режимі «тиждень міксту в горах + тиждень на драйтуле», але по камінню я в них багато не ходив — в основному підходи по снігу, а на стіні в кішках.

Шкіряні одинарні гірські черевики важкі, але для початку гарні, тому що незламні. В них комфортно приблизно до -12 (увага! я використовував їх на висоті 2000-2500 м, але при високій вологості, на 4 тис. буде інакше). При більш низьких температурах я не лазив, але за відгуками старших товаришів, може бути холодно. Думаю, мені до -15 в Татрах буде добре, якщо вести себе адекватно, а саме: вибирати маршрут по силам, не стояти по годині на станціях, сон-їжа-питво перед маршрутом нормальні, їжа і гаряче питво на маршруті вчасно, танці/махи кінцівками на станції не коли вже задуб, а коли перестало бути жарко, тобто хвилин через 10-15 після відходу першого, адекватна одяг.

Тепліше і легше шкіряних — утеплені черевики з синтетичного матеріалу, з вбудованим бахилом — Scarpa Phantom Guide, La Sportiva Batura, Zamberlan 4000 Eiger і т. п.

La Sportiva Batura 2.0, 1930 р — 45 розмір

Вони дорожче (хоча можна знайти розпродаж і буде так само) і зношуються швидше. Вельми невтішний відгук тут.

Якщо грошей мало, а дуже хочеться теплі черевики для льодолазіння і міксту при -20, є Scarpa Omega — одні з найбільш легких пластикових черевиків (якщо не найлегші). У пластиків свої особливості, запитуйте у старших товаришів.

Scarpa Omega, 2500 г (пластик — 2220 м)- розмір 45

Якщо проблеми вибору «одних черевик на весь альпінізм» не варто, можна купити дуже легкі черевики для одноденних микстовых (комбінованих) маршрутів влітку в льодовикових горах або взимку в Татрах при помірних негативних температурах. Чим хороші — легкі, нормальний вбудований бахіл. Крім того, вони більше «по нозі», тобто, лазити складне буде легше. Лайт & фаст у всій красі: ти, як акула — живий поки в русі, зупинився — потонув :). Немає запасу міцності на холодну ночівлю, перевтома, обезводнення. Зате на 740 г легше ніж класичні шкіряні черевики в тому ж розмірі. Зняти 740 г з ніг — це фантастика.

Scarpa Rebel Ultra: 1420 р (розмір 42), 1644 г (розмір 45) порівняння з іншими

Головне при виборі взуття, після її зручності на нозі, добре сидять кішки. До Скарпі і Ласпортиве добре підходить Гривель (не дивно). Докладно обговорена тема тут.

Раціонально поміняти після кількох сезонів шкіряні черевики на більш легкі, але теплі. Якщо змінити на Батуру 2, то економія 455 г (45 розмір).

Шкарпетки

Тут нічого полегшувати, але тема важлива і їй приділяють мало уваги. Я перепробував кілька варіантів — «тонкі термошкарпетки + в’язаний шерстяний носок», «товсті синтетичні термошкарпетки», «лижні шкарпетки до коліна — 80% мериноса» — гладка зовнішня сторона, внутрішня «з начосом». Останні виявилися набагато тепліше і приємніше (нічого не натер), ніж всі інші варіанти. Рекомендую. Думаю, що чисто вовняні шкарпетки машинної в’язки (меринос тощо) товстіший теж будуть відмінними. Шкарпетки повинні бути вище верхнього краю черевика і не повинні здавлювати голеностоп! Якщо будуть заважати кровообігу, навіть черевики для восьмитисячника вас не зігріють.

Бахіли/ліхтарики

Ліхтарики — це те, на чому намерзає лід і холодить ногу, так само це по 150 грам ваги на кожній нозі. Як окремий елемент спорядження я їх не використовую. Замість окремого елемента ліхтарики вбудовані в мембранні (софтшел) штани. Це виглядає, як снегозащита в лижних штанях, але з зачепом для шнурків попереду і петлею під стопу з боків — як у всіх гамашах/ліхтариках. На гомілках штани повинні ідеально сидіти, нічого нікуди не стирчить), інакше зачепите кішкою і вб’єтесь.

Другий варіант — це черевики з вбудованим високим бахилом. Економія — вага бахіл, тобто 200-300 р.

Обидва варіанти не дуже хороші, якщо треба тропить по-пояс. Тобто якщо повертаєтеся з сходження бел лиж або снігоступів, а випало дуже багато снігу, боротьба за життя ускладниться.

Кішки

Головне при виборі кішок — щоб підходили до черевиків 🙂 Або навпаки — залежно від того, що з’явилося першим. Щоб уникнути складнощів, починати потрібно з купівлі черевик. Зручні кішки для важкого міксту в Татрах (від М4 і складніше, і не тільки в Татрах) — це монопоинт. Легкі монопоинты — з не змінними зубами, типу Petzl Dart, Grivel G20. Ці кішки продають без антиподлипа (у Гривеля є на п’яті). Антиподлип можна зробити його з армованого скотча.

Більш дешева у використанні (але купити дорожче) альтернатива — Petzl Lynx, BD Stinger і т. п.

Акцентую увагу — ці кішки для складного міксту або для льоду. Ходити в них маршрути, де не потрібно лізти з двома технічними льодорубами, тобто класичний альпінізм — як картоплю в Феррарі возити: дорого, незручно і не дуже безпечно. У кішок для складного лазіння зменшені неатакующие зуби, на пухкому фирне будуть працювати гірше, ніж класичні 12-зубые, налипання снігу теж буде сильніше позначатиметься.

Для класичного альпінізму зручно і раціонально використовувати щось інше, я б взяв кішки типу Grivel G12 або Air Tech. Air Tech — економія 100 грам на парі. Якщо використовувати Petzl Dart замість довільних кішок з двома вертикальними зубами — економія близько 150-250 р.

Загальна: полегшення ваги на ногах відчувається найсильніше. Якщо не вдаватися в крайнощі і замінити шкіряні черевики утеплені синтетичні з бахилом і використовувати легкі кішки (Dart/G20), вийде економія в сумі 955 р. Мінус півкіло з кожної ноги!

Чохол для кішок

Можна його не брати, але не всі люблять. Чохол для кішок Petzl важить 135 г (!). Є елегантне рішення полегшення. Чохол від системи Petzl Hirundos важить 60 г, у нього ідеально поміщається все, що ви клали в чохол для кішок. На рівному місці без витрат (якщо у вас є легка система, зважте той чохол, що є) заощадите 75 р.

Страхувальна куртка

Пухова або прималофтовая. Легкий і теплий пух — 850 cuin, прималофт — Primaloft One, товстіший (200 г/м2 — ідеально). Хороший пух — це дуже дорого (в 4 рази дорожче Прималофта), але через рік-два ви забудете скільки, а легка пухівка залишиться 😀

Синтетика програє пуху у всьому, крім стійкості до води. В Татрах взимку вологий і теплий щодо Альп клімат. Тому, багато хто воліє синтетику, пухова куртка — це ризик. Але якщо температура опускається нижче -10, то в страхувальної куртці з утепленням 100 г/м2 буде холодно на станції. Вага прималофтовой курстки з Primaloft One 100 г/м2 близько 600-700 г (L). Якщо використовувати її в якості четвертого шару на станціях, поверх теплого термобілизни, тонкого флісу і теплого мембранного софтшела, то до -10 страхувати комфортно, якщо перший не гальмує. Коротше, температура комфорту синтетичних курток для північних стін в Татрах — на межі. Пухова куртка дасть набагато більше тепла при тій же вазі, якщо не намокне. Тому краще, щоб у пуховки була легка мембранна тканина.

Якщо страхувальна куртка коротка (не закриває зад) до неї можна використовувати «спідницю» з прималофта, яка застібається на липучці. Це маленьке прямокутне одіяло з прималофта, що закриває зад і стегна: обертається навколо, застібається на липучку.

На блискавці страхувальної куртки повинно бути дві застібки, щоб було зручно страхувати. Тут Енді Кіркпатрік перемиває кісточки вимогам до страхувальної куртці для вологих, але не холодних умов.

Загалом, не буду тут про економію — кожен для себе вирішить.

Карабіни

Тут заощадити вагу легше і безпечніше, ніж на інших елементах спорядження (якщо не вдаватися в крайнощі). Крайнощі — це Camp Nano і Metolius Mini FS (23 р), влітку втрачаються в долоні, а взимку — між пальців рукавички.

Зимові микстовые маршрути — це випробування вміння страхуватися. Мотузки взимку часто — до упору, всю доступну довжину, часто з продовженням з одночасною страховкою. На собі тягнеш гору снаряги, вся вона в ходу. Зазвичай на мені десяток стоперів на двох карабінах, штук десять камов з карабінами, десяток відтяжок/традовых відтяжок/петлі з карабінами, п’ять трикамов на карабіні і гаки на двох карабінах. Так само потрібно близько 6 вільних карабінів для точок станції і гаків. Отже, 10 карабінів на камах, 20 карабінів на відтяжках і петлях і 6 вільних ~38 карабінів без муфти. Взимку карабіни краще з дротяним замком — не замерзає.

Вага класичного карабіна з монолітним замком без муфти, з гнутого алюмінієвого прута близько 50 м (приклад — Petzl Spirit попередньої моделі). Вага сучасного карабіна (гарячого кування) без муфти, з дротовим замком — близько 35 р. Полегшені сучасні карабіни прийнятного розміру — 26-28 р.

Отже, на карабінах без муфти: полегшення з класичних старих (50 г) на звичайні сучасні (35 г) — 570 м, на легкі сучасні (26 р) — 912 р. Непогано!

DMM Phantom — з дротовим замком (26 р) і його більш дешевий «двійник» Climbing Technology Flyweight. Відрізняються тільки ціною і ергономікою (DMM зручніше і краще оброблений)

Особисті карабіни у кожного — 3 штуки: самостраховка і два до страхувального (реверсо/гайд). Корисно мати запасний. Ніяких автоматичних муфт, бо замерзне і перестане працювати. Різьбова муфта теж може замерзнути, але карабіном хоча б можна буде користуватися. Деякі воліють для точок станції використовувати карабіни з муфтою. Вага великого не полегшеного карабіни з муфтою 85-90 грам. Вага полегшеного — близько 55 р. Вага маленького карабіни з муфтою — 42 р.

Зліва направо: Petzl Attache 3D (55 г), DMM Sentinel (54 м), DMM Shadow (51 м), DMM Phantom (42 г)

Якщо замінити важкі карабіни на раціонально вибрані легкі (4 шт): на страховку — Petzl Attache: дуже зручний і добре підходить для страховки полустременем, але міцність по нижній межі стандарту. На самостраховку (з основної мотузки) — DMM Sentinel: міцний і легкий, але не такий зручний, як Attache. Кріплення страхувального до станції для страховки другого і запасний — DMM Phantom: маленький і легкий. Загальна: різниця 166 г на 4 карабіни.

Продовження…