У першій статті я поставив мету, описав нюанси, прикинув в якому порядку полегшувати спорядження і почав це робити (бівачні, рюкзаки). У другій — взуття, кішки, бахіли, страхувальна куртка і карабіни. У третій (цій) — мотузка, петлі, молоток, термос, система, каска і т. д.

Подвійна мотузка

Класична (в останнє десятиліття) подвійна мотузка має діаметр 8.5-8.6 мм Наприклад, Mammut Genesis або Beal Cobra II. Важать вони 48 г/м. тобто, приблизно 60 м 5760 р. З часом, від навантажень мотузки коротшають. Щоб уникнути скарг клієнтів, фірми додають трохи, щоб укорочення не було дуже помітно. Тобто розрахункову масу не отримаєте, але це для всіх однаково. Взагалі, порівнювати діаметри мотузок не зовсім коректно, правильніше порівнювати вага 1 метра, т. к. це більш точний індикатор кількості матеріалу мотузці.

Для зимових маршрутів, коли сипуха склеєна і заламінована льодом, можна використовувати більш тонку мотузку. Чим важче технічно і крутіше маршрут, тим, як правило, він більш монолітний. Тут можна з невеликим збільшенням ризику зменшити діаметр мотузки до 8.0 мм. Такі мотузки, як правило, важать ~42 г/м, 60 м це 5040 р. Вийдуть на мотузці можна зменшити вагу спорядження на ~ 720 р. На зруйнованих скелях краще подвійна товста мотузка.

Тонкі мотузки люблять плутатися на станціях і намотуватися на камені при сдергивании дюльфера значно сильніше товстих. Тому, вибираючи тонку мотузку, я б вибрав ту, яка більш «дротяна». Мої переваги: Mammut Phoenix 8.0 > Edelrid Apus 7.9 > Tendon Master 7.8. Остання важить 38 г/м і менш міцна.

Ви повинні точно знати, чого хочете і що ви отримаєте, тверезо оцінювати ступінь ризику, якщо вибираєте екстремуми начебто Mammut Twilight 7.5, Beal Gully 7.3 мм або Edelrid Flycatcher 6.9 мм.

Петлі

На зимові маршрути в Татрах я беру близько десятка петель з 8-мм дайнемы. Наприклад, 6×60 см у вигляді традовых відтяжок, кілька 120 см петель з одним карабіном, одну-дві 240 см на станції — дозволяє швидко робити станції в складних місцях. З нейлоновими петлями я був би схожий на ялинку.

Вага зшитою 18-мм нейлонової петлі / і 10 мм дайнемы:

  • 60 см: 60 / 20 г
  • 120 см: 100 / 40 г
  • 240 см: не вважаю, тому що такі нейлонові петлі в гори не беруть. 10 мм дайнема 240 см — 72 р. Раніше брав на станції петлю з карабіном, але пізніше відмовився.

При заміні нейлону дайнемой виходить економія ~600 р. Але більше значення має величезна економія обсягу — тут «вага переходить в якість»: більше петель -> краще випрямити ліній мотузок -> легше витягувати мотузку в сорока метрах від станції.

Молоток

Якщо гаки — епізодичний момент, можна прикрутити молоток до льодового інструменту. Забити вийде навіть Номиком, вибити — великий знос інструменту. Я б не хотів регулярно молотити інструментом по скелі, але деякі так роблять. В Татрах взимку гаки використовуються часто. Або за два інтенсивних сезону вбиваєш льодовий інструмент, або використовуєш молоток.

Кращий молоток — найлегший, яким можна забивати і вибивати гаки, чистити тріщини = Salewa Rockhammer. Стара модель з червоною ручкою краще нової (нова з чорною) — більш збалансований. Довгий дзьоб має сенс сточити, щоб був такий же, як на старому. Салевовский молоток важить 500 г з самостраховкою. Пластикова ручка не ламається!

Старий (ліворуч) і новий (праворуч) молотки Салевы. Старий краще коротший дзьоб, краще баланс

Економія 180 г (порівняно з Petzl Bongo). Реп на самостраховці краще відразу замінити на шнурок з гумкою.

Термос

На полнодневний зимовий маршрут я беру 0.5-0.7 л води на підхід (близько 2 годин) і 0.75-1 л «термос» на сам маршрут. На підхід гаряча вода заливається в термостійкий пластикову флягу без теплоізоляції. І випивається до другої мотузки. Літровий термос важкий (580 г), тому я від нього відмовився. Замість термоса — алюмінієва пляшка, ізольована килимком, скотчем і фольгою. Ізольовану флягу ховаю в страхувальну куртку. Охолоджується нижче температури тіла десь до п’ятої мотузці. Економія ваги близько 400 р.

Можна брати більший термос один на двох, але тоді незручно пити чай на страховці — повільніше рух вгору.

Якщо не дуже холодно (до -5..-7) кращим рішенням будуть 500-мл баклажки в рукавицях в рюкзаку. Разом 60 грам на літр води.

Комплект дощової одягу

Куртка-штани. Взимку не потрібен, але стосовно річним Альп — обов’язковий. Легкий — це Marmot Mica і т. п. ~500 г комплект. Звичайний гортекс або дешева мембрана — коло 1 кг (розмір Л). Тобто можна полегшити на 500 м — багато. У тонкій мембрані не полазишь каміни, вона дуже легко дырявится. Докладніше про те, на чому я зупинився — в окремій статті (комплект — 480 г, розмір L).

Система

Petzl Adjama M, модель до 2013 року, важить 450 р. І не можна сказати, що вона зручна. Якщо висіти не плануєте (або не довго), можна взяти легку систему. Найлегша, у якій є 4 полички розважування і регуляція ніг — Camp Air CR, близько 300 г рамер М (сучасна важить 350).

Camp Air CR, найлегша система, яка підійде для альпінізму, розмір S — 290 г

На днях взяв у товариша спробувати. Система чудова. Ремені не складаються під навантаженням, коли висиш. Мені було зручніше, ніж в Пецл Адъяме. Розмір М тій, що на картинці (мені підходить, Адъяма в цьому розмірі завелика навіть взимку) важить 285 р. Є велике АЛЕ: гумки стегнових петель ззаду повинні відстібатися від поясного ременя. Краще, якщо вони на одній точці, краще якщо ця точка — фастекс. Це необхідно, щоб безпечно сходити в туалет на стіні. Якщо не відстібаються, то кожен похід за вітром буде займати пів години і буде пов’язаний з ризиком для життя, т. к. доведеться знімати альтанку і городити грудну обв’язку з петлі.

Є ще більш легка, без регулювання петель для ніг і без пластикової оболонки задніх комірок для снаряги. У старої моделі CR пластикових трубочок на поличках ззаду немає. Загальна: 150 г економії на системі.

Каска

Тут складно. Каска повинна добре сидіти на голові, це вимога за замовчуванням. В горах хотілося б мати «багаторазову» тверду каску, але думаю, м’яка каска з пінопласту пом’якшить удар краще, ніж твердий казанок. Популярний Petzl Elios вест 330 г, розмір 2. Якщо змінити його на Meteor — економія 110 р. Якщо на Sirocco — 165 г економії.

Трекінгові палиці

Якщо берете на маршрут. Надійні 3-секційні регульовані палиці з ексцентриковими затискачами важать ~560 р. Для себе я б вибрав не регульовані 4-секційні палиці для трейл ранинга, які збираються за принципом лавинного щупа (вони його не замінюють). Дорого — BD Ultra Distance, 120 см (для зросту 180) — 290 р. Приблизно на 60-70 г важче і в 2 рази дешевше — Gipron Mont Blanc 310 (105 см — 320 м).

Camp Xenon 4, CAMP зловживають полегшенням цих палиць, не міцні; 120 см — 280 г (алюмінієві легше карбонових DB тієї ж довжини)

У порівнянні з важкими палицями, економія приблизно 200 м і маси нервів: 4-секційні палиці поміщаються в будь рюкзак і не стирчать.

Страхувальне

Я не бачу сенсу полегшувати страхувальне спорядження за рахунок його заміни, хіба що воно від діда дісталося. Тільки раціональним вибором і відмовою від зайвого. З очевидного — можна відмовитися від великих камов, якщо в описі не зазначено. Заміна їх гексами економії не дасть. Гекси незручні — довго закладати, але надійніше камов взимку. Трикамы взимку в засніжених і заіденілих тріщинах набагато надійніше френдів, їх можна закласти там же, де ками, гекси і стоппери. Великі (штамповані) розміри можуть бути дуже корисні. На складні маршрутів в Татрах — не брати морквини (хоча одну, може, все ж варто).

Зменшення ваги (кількості) страхувального спорядження може прискорити, а може сповільнити ваш темп. Приклад: якщо перед вами складний рух, під ногами три метри до точки, а перед носом тріщина шириною в палець. Один-два микрокама дозволять уникнути забивання (і вибивання!) гака, це сильно заощадять сили і час. Інший приклад: якщо у вас недостатньо страхувального спорядження для маршруту, ви будете лізти обережно, а значить повільніше, тому що поза зоною комфорту.

Висновок

Ретельний вибір хорошого, не найдорожчого і не самого легкого бивачного спорядження, рюкзака, одягу, взуття та спеціального спорядження дозволяє полегшити кожного в зв’язці… ~5700 м без догляду в крайнощі! Транспортний рюкзак і трекінгові палиці не враховую. Зумієте чи ви цим скористатися для проходження більш складних маршрутів — залежить від вас.