У першій статті (цієї) я поставив мету, описав нюанси, прикинув в якому порядку полегшувати спорядження і почав це робити (бівачні, рюкзаки). У другій — взуття, кішки, бахіли, страхувальна куртка і карабіни. У третій — мотузка, петлі, молоток, термос, система, каска і т. д.

Хотів написати про полегшення альпіністського спорядження, щоб лазити легко і приємно. Але без прив’язки до сезону, горах і маршрутами це повний абсурд. Абстрактного «легкого спорядження для альпінізму» не буває. Спорядження підбирається під мета (або цілі) і тактику сходження.

Отже, по щучому велінню, по моєму хотінню, хочу щоб зимові (-10 градусів) довгі (900 метрів перепаду) комбіновані маршрути з ділянками міксту до М5 у Високих Татрах (висота до 2500 м) у двійці стали легше, швидше і приємніше (перший йде з легким рюкзаком або без). Для швидкої двійки — це важкий одноденний маршрут зі стартом та фінішем у темряві. Для повільної — це «маршрути-катастрофи», т. к. бівачні на них зазвичай не беруть, але маршрут на добу (якщо знають куди лізти в темряві). Опишу це не з точки зору «список», а з точки зору «як ефективніше полегшити».

Речі вийшли схожими на літній Кавказ. Для комбінованих маршрутів річного Кавказу хороший огляд написав на ризик Сергій Нефедов (але там є нюанс з кухонним).

Картинка для привернення уваги. Історія як я до цього прийшов

Щоб зрозуміти чому спорядження таке, а не інше, потрібно прочитати про умови взимку в Татрах (там ближче до кінця), а тут — на початку.

Полегшене спорядження

Це палиця про два кінці. З одного боку, з легким спорядженням значно легше підходити і лізти. З іншого, полегшене спорядження легше зламати, воно вимагає більше уваги і швидше зношується. На деяких речах можна скидати вагу, на інших — не вийде.

7.5 мм подвійна мотузка після другого маршруту (без зривів)

Половина модного словосполучення light & fast складається із слова «швидко». Тобто, не будучи швидким, легким спорядженням ви зробите тільки пів справи. Наприклад, залізете на вершину :). Якщо з важким спорядженням при хороших умовах ви не можете проходити маршрути за час, зазначений у гарному описі, значить ніяка полегшення вам не допоможе прискоритися.

Вага спорядження в альпінізмі дуже важливий. Але його вплив проявляється тільки в комплекті з «вагою особистості альпініста». Якщо кожного в зв’язці початківців альпіністів розвантажити на 5 кг, то вони пролізуть технічний маршрут за той же час, що і з важким спорядженням. Якщо майстрів розвантажити по 5 кг від їх звичайного набору без втрати функціоналу — вони пролізуть дводенний маршрут одним ривком.

Звідси висновок: для початківця не має сенсу купувати все легке, а тільки деякі речі довготривалого використання (бівачні спорядження, рюкзаки, карабіни, страхувальну куртку). Є речі, полегшення яких починаючому швидше нашкодить або не має сенсу (мотузка, гірські черевики, кішки). Правило: не розбираєтеся — радьтеся з кваліфікованими і досвідченими товаришами, кількома з різних кіл.

Почати

полегшувати спорядження потрібно з купівлі кухонних ваг і зважування все, що ви берете в гори — карабінів, петель, черевик, намети, пухівки, ложки, баночки для солі, упакування для аптечки — все без винятку. Запишіть в табличку в Ексель. Так само добре мати підлогові ваги, щоб перевірити не поважчав «ваш список» після упаковки в рюкзак і розібратися чому. Ходити в магазин за спорядженням теж потрібно з вагами. Вас будуть чекати несподівані відкриття, на жаль, у більшості неприємні. Мій список для зимових альпіністських маршрутів у Високих Татрах. В основному там вже нікуди полегшувати, але частина речей від сезону до сезону змінюється.

Принцип ефективного полегшення: спочатку ті речі, з яких можна легко скинути багато, потім все інше. Принцип фінансово-ефективного полегшення поділити різницю ваги важкої і легкої речі на ціну заміни спорядження. Так буде справедливо — знати в скільки обійдеться грам економії 🙂

В першу чергу:

 • Бівачні спорядження.
 • Рюкзак.
 • Черевики, бахіли/ліхтарики, штани (це взаємопов’язано).
 • Кішки (полегшення мінімальне, але велике значення).
 • Страхувальна куртка.
 • Карабіни.
 • Подвійна мотузка.

На кожному перерахованому елементі легко скинути багато ваги — до кілограма, якщо речі не були спочатку легкими.

Слідом:

 • Петлі.
 • Молоток.
 • Термос.
 • Комплект дощової одягу.

На кожній з цих речей можна скинути 200-500 р.

Далі:

 • Система.
 • Каска.
 • Трекінгові палиці (якщо берете).

Тут виграш може бути не такою великою, але істотний — 100-300 г на кожній речі.

В останню чергу:

 • Електроніка.
 • Страхувальне спорядження (якщо воно у вас сучасне).

Електроніку полегшити майже неможливо (хіба що залишити GPS). Сучасне залізо вибирається по функціональним можливостям а не вагою, але деяка свобода все ж є.

Бівачні спорядження

Два фактори обмежують вибір: зима і адміністративні обмеження відвідування гірських районів. Для поставленої мети старт і/або фініш — у притулку, а намет або бивакзак використовується для ночівлі під початком маршруту на ньому або відразу після нього.

Бивакзак/біві повинен бути з хорошою мембрани — Gore-Tex або eVent. Все інше — експерименти виробників за ваші гроші. Легка вага бивакзака, в якому можна спати в будь-яких погодних умовах під відкритим небом взимку і влітку ~500 г, важкий ~600 м (одномісний). Ви можете експериментувати з мембранами, але рекомендую прочитати про моїх експериментах. Є кілька біві з гортексу легше 500 г, але полегшення досягнуто за рахунок меншого розміру і спрощення викрійки — для альпінізму підходять обмежено. Два одномісних бивакзака важче і холодніше, ніж один двомісний, але плоске місце для одного на маршруті знайти простіше.

Integral Designs, South Col II Bivy, 560 г

Хороший біві: важить до 600 м, закриває обличчя від дощу, але не заважає дихати, дощ не потрапляє всередину через вхід, дозволяє долучитися до станції, всередині є місце для черевиків і рюкзака, не здавлює об’ємний зимовий пуховий спальник, дозволяє використовувати килимок всередині (це дуже важливо).

Одношарова мембранна намет. Щось типу Black Diamond Firstlight: важить 1.25 кг на двох (1.5, якщо потрібно міцно прив’язувати до скель), вітростійка, але може пропускати дощ (у нас не пропускала), тобто тільки для зими і/або висоти. Я б подумав про легкому мембранному чохлі для пухового спальника при річному використанні цієї намети.

Black Diamond Firstlight — популярний компроміс ціна-вага-функціонал

Більшість двомісних одностінних наметів з хорошою мембрани важать близько 2 кг. Всі намети з легких мембран або погано дихають, або течуть під дощем (а може і те і інше :)). Дорогий, але легкий варіант з відмінною мембрани — Сівера, Азъ Одріна: 1650 р., тришаровий eVent, 215х120х115һ. Якщо вага не правда (на офіційному сайті немає), тоді варіант поганий, тому що дуже доріг.

Спальник

Легкий спальник — пуховий, з найкращим пухом і самою легкою тканиною. Ідеально — гідрофобний пух 850 cuin, 97% пух, 3% перо, тканина <27 г/м2. Такий спальник з комфортом до нуля важить 600 г в упаковці, а з комфортом до -17 градусів ~1100 м (я маю на увазі, нижню межу комфорту для чоловіка, про температурах комфорту окремо). Якщо на маршруті є великі полиці і розраховуєте спати в наметі або двомісному бивакзаке, можна взяти пухові спальники легше і один на двох річний синтетичний спальник-ковдра (з Прималофтом, наприклад) — це захистить пухові спальник конденсату, а удвох буде тепліше.

Килимок

Для запланованого біваку в хорошому місці (плоскому) я би взяв надувний зимовий килимок, наприклад, Neo Air All Season, 550 р. Теплий, комфортний, як диван — тепло на снігу, на каменях як на перині. Я не беру пінку, Neo Air багаторазово довів свою надійність і зносостійкість.

Але надувний килимок дозволяє тільки лежати на ньому, т. к. продавлюється, якщо сісти. Крім того, його досить легко проколоти (кішки, гаки на системі). Його потрібно надувати і здувати (на вузькій полиці незручно), стежити куди його кладеш — робити майданчик, використовувати тільки в біві або наметі (гострі камені), у нього немає зручної петельки для «самострахування» (може занести вітром). Хоча, на Ушбе мій Нео Ейр пережив усе: і топтання на гострих каменях і перегин полиці, я дуже ним задоволений.

При використанні біві (влітку та взимку) коврик повинен бути всередині, інакше сніг буде забиватися між біві і килимком — будете топити його своїм теплом, а вода стікати під спину, де пуховий спальник здавлений і слабо ізолює. З надувними килимками з’являється нюанс — вони товсті, викрійка біві цього не враховує, спальник почне здавлювати зверху — буде холодно.

Пальник

Тут функціонал попереду ваги. На 1-2 людини зручно лише те, що збирається в одне ціле з каструлею — Jetboil, MSR Reactor і т. п. В титановому Джетбойле проблема з топкою снігу — можна розплавити радіатор (радіатор алюмінієвий, каструлька титанова). Джетбойл погано працює на вітрі — треба робити вітрозахист з банки від пива (500 мл). Для готування на морозі треба гріти балон, краще не руками, а зробити теплообмінник (інші ідеї тут).

Разом:

 • Спальник: 650 (0)/ 800 м до -5 (у мене такий).
 • Біві: 550 г або намет 1250 р.
 • Килимок: 316 (пінка Ridgerest) або 550 г (надувний Neo Air All Season).
 • Кухонне: Джетбойл (Flash, він же чашка, зі сірниками і запальничкою) — 434 м, маса на 1 людину — 217 р. Балон газу 100 г нетто (поміщається всередину Джетбойла) — 194 г; балон 230 г нетто — 356 р.

Літо в Татрах (до 0 градусів): килимок, спальник, біві, половина Джетбойла, половина газу: мінімум 1831 р (легкий коврик, 100 м газу), максимум 2146 р (теплий килимок, 230 м газу).

Зима в Татрах (до ~ мінус 17 комфорт): теплий килимок, біві, теплий спальник, половина джетбойла, половина газу (230 м). Мінімум 2695 м, максимум 2895 г (половина ваги намети замість біві).

Скільки економії — самі рахуйте що взяли при необхідності ночівлі під маршрутом при -10. Якщо брати щось звичайне: двошарова намет (3 кг), 2 ижевки/чол (0.8 кг), дешевий пуховий спальник на -10 (1.5 кг), джетбойл — важить так само, як титанова пальник зі шлангом + каструлька 1л + вітрозахист), вийде вага близько 4200 г на людину з 230 м газу. Тобто при переході на «важкий» список легкого спорядження (намет, теплий килимок, теплий спальник, 230 м газу), економія вийде близько 1300 м (на 1 особу).

Рюкзак

Об’єднувати транспортний та альпіністський рюкзак для 1-2 денних лазовых маршрутів дуже незручно. Незручно лізти = повільніше, важче. Цей тиждень на форумі варшавського альпклубу (KWW) вирувало обговорення рюкзака для альпінізму. До спільного знаменника не прийшли, причина очевидна — альпінізм різний буває. 20-літровий рюкзак влітку на двійку на теплий скельний маршрут з коротким зручним підходом, 25-35 л у Татри влітку на двійку (залежно від погоди), 20-40 кожному Татри взимку — на прості маршрути, 40 і 20-30 л (один з рюкзаків складається в другий, перший лізе без рюкзака або з пушком в рюкзаку) — на технічно складні. Про рюкзаках написав окремо: раз, два.

Легке спорядження та одяг займають менше місця в рюкзаку. Тобто рюкзак можна взяти менше і легше. З маленьким рюкзаком лізти легше. Замкнуте коло 🙂

В цілому, на серйозні маршрути у віддалених місцях в Татрах рюкзак потрібен такий же, як на зимові Альпи. Варіант рюкзака другого для зимових Татрів:

Надійний мінімалістський рюкзак для альпінізму величезного обсягу. 35+15 л, 800 р.

Аскетичний, водонепроникна тканина, блискавка (водостійка) на «череві» для швидкого доступу всередину. В спинці — пінка, легко виймається. Можна замінити на свою, наприклад. тонку, складену вчетверо, щоб вистачило під торс. Немає клапана — верху на липучці, скручується і застібається. Якщо забити його доверху, то нести незручно, але можна. Там дійсно буде 50 літрів, але використовувати його, як транспортний важко і незручно.

Розробник рюкзака, куртки і штанів — Тадек

Тканина — дубова! Є полегшена версія цього рюкзака, важить 560 г, але він значно швидше зношується. Полегшений, без пінки в спині підійде для підходу під маршрут і упаковки в рюкзак другого.

Якщо маршрут лезется одночасно, має сенс брати рюкзак менше (25-35 л) і легше.

Я зупинився на маленькому польському виробнику тому, що дешево і добре. В цілому ж, зараз хороших легких рюкзаків для альпінізму багато. Наприклад: Black Diamond Speed (30, 40, 55 літрів) і Epic (35 і 45 л), Arcterix Cierzo 35+5, 520 г; Patagonia Ascensionist (є 25, 35 і 45 л); Ferrino Torque 40, Хітрик на Ризик зробив великий огляд, все ж, більшість рюкзаків важче. Як правило, у рюкзаків легше 700 г (при обсязі 35-45 л) дуже ніжна тканина, яку легко продерти.

Якщо один з рюкзаків у зв’язці буде рюкзаком першого, легше і трохи менше, є The North Face Verto (26 л / 310 м і 32 л /644 р) або такий (25 л / 370 м, зручний, хороша тканина). При необхідності його можна компактно скласти і заховати в інший рюкзак.

Таким чином, на лазовом рюкзаку можна досить легко заощадити 300-700 м, якщо у вас рюкзак щодо важкий (обсягу 30-50 л). Якщо перший лізе без рюкзака, то на другому рюкзаку можна заощадити ще більше, мінімум 700 г, т. к. він повинен компактно складатися.

Якщо спочатку належить підхід на довготривалу «базу» з величезним баулом, сам баул може важити не 3 кг, але півтора. Варіантів маса. Наприклад, Millet Expedition 65+, де «+» це 30 літрів, тобто він у висоту може зрости на половину. Вага 1560 р, для швидкого доступу — вертикальна блискавка.

Інші варіанти легкі транспортні рюкзаки Баск (Bask Light 75, 69) та інші подібного типу: без настроюється підвіски, без нижнього входу, з тонкої тканини. Звичайний вагу рюкзака 80-90 літрів з регульованою підвіскою — близько 2.5 кг. тобто, тут можна полегшити вагу приблизно на кілограм.

Загальна: не рахуючи рюкзака на підхід, на бивачном і маршрутному рюкзаку можна скинути не менше 2 кг на одну людину не вдаючись у крайнощі (сон при -15 в наметі на теплих для цієї температури килимку і спальнику).

Продовження…