Трохи висловився тут, але відчуваю, що мало. Можливо, це поламає мрії багатьом. Я довгий час перебував у владі ілюзій, що Ушба на популярних маршрутах — дуже важка гора, яка є мірилом альпіністської зрілості. Так ось — нічого подібного, принаймні, за Габріелю. Маршрут технічно легкий, але гора небезпечна. Вона скоріше є тестом на адекватність сприйняття реальності і везіння. Це похід на вершину.

Василь лізе ключ маршруту Гарбіеля правим (складним) варіантом, ~F 7a. Там не тече.

Я звик до того, що маршрут — виклик, труднощі суб’єктивні — пролізеш/не пролізеш і все залежить від твоєї психіки і рівня онсайта. Камені падають рідко, погода дозволяє лізти. На Ушбе навпаки. Труднощі мало, зате об’єктивна небезпека. Потрібно швидко телефонувати по поганому і простому рельєфу.

Ключ — 30-40 метрів 6а+ в потоці води. Якщо винесеш досить неприємну водну процедуру. Більше труднощів немає. На ключі відмінна своя страховка і є темрява хороших гаків. Було сухо — лазіння було б задоволення. Але там не буває сухо — яких тече, або лід-ламінат. Характер скелі приємний — всі зачіпки відмінні. У черевиках і з рюкзаком не пролізеш, але в скельниках і без рюкзака — легко. Потрібно одягнути мембранний комплект, може, обмотати рукава скотчем, щоб не заливалося. Ще метрів 60 лазанья по-простіше, близько 5b.

Всі технічні труднощі Ушбы за Габріелю полягає в ~70 метрах лазіння на ключі і потенційного міксті М4 (в сумі 100 метрів максимум, з поганою страховкою при виході на гребінь і на самому гребені, якщо складуться такі умови). Всі. Більше нічого вимагає скільки-небудь спеціально підготовки немає. Ключ Габріеля лезется руками і ногами — обидва варіанти (6а+ і ~7а). За 6а+ тече.

На всьому маршруті забили 1 гак на вершинном гребені, зовсім руїна була, якір ніс у кишені, знадобився для станції.

А може я не правий, це і є вона, альпіністська зрілість, коли зв’язка без дискусій завертає на четвертий день сходження назад, тому що все ясно, коли лізеш 6b онсайтом в страшних умовах, коли М4 без страховки не лякає?

Глорія вершина…

А може ніякої зрілості немає. Є забобони інших людей, які тебе вимірюють своїм досвідом. А ти просто робиш те, що вважаєш за потрібне.

Я зрозумів чого я хочу, і це не ті маршрути, де є місце поставити намет, як би голосно не звучало назву вершини. І немає священного жаху перед складним. Є тільки особиста слабкість і брак тренування. Вперед.