Я забув це показати. Василь, прости, якщо пам’ятаєш 😀

Католицьке різдво перед новим роком, тому що різниця між григоріанським («новим») та юліанським («старим») календарями в наш час — мінус 13 днів. Католицьке різдво наприкінці грудня, тому що «там» свята з ~24.12 по ~1.01. Поїхали, значить, ми з Василем сходити в Татри, розвивати успіх. Але нас переслідував рок невезіння. По дорозі на автовокзал я забув у таксі квиток на автобус, автобус поїхав без мене. Тим не менш, я успішно приїхав на поїзді в потрібний час.

Можу-можу

Зустріч була довгоочікувана і пройшла добре. Напевно, з’їли щось несвіже. Василя штормило на підході до притулку, а мене трохи пізніше.

Погода піднесла звірячі сюрпризи. Спочатку все розтануло, потім замерзло, снігу майже не було нижче 1800 метрів. Поганий розклад стався не тільки у нас, та ще який! За ці 10 днів в мікроскопічних горах Високі Татри убилось 14 осіб. Сухі безсніжні скелі з полірованим льодом і гладкий твердий фірн не прощали помилок.

Притулок з підходу під північно-західну стіну Тупий гори

Вид на Високу і масив Ганка-Руманового з південно-сходу

У Високій класна західна стіна, яку не видно, праворуч — південну сторону страшного масиву Румановего піку (Ганек, Румановы). Їх північні стіни мають альпійський масштаб і спортивну трудність — перепад від підстави до вершини до 750 метрів, труднощі до М5.

Після першого маршруту, ще не оклигав після зустрічі

Залізли на розігрів найближчий до притулку маршрут III на Тупий. Василь плювався — сказав, що схоже на «перхотные» кримські трійки: три цікавих мотузки, а потім пів кілометра вигрібати по простому.

Йдемо вгору по долині Зломисковой

Цілі у нас були амбітні. Такі амбітні, що варто було б витратити день на розвідку підходу і спуску, а потім день на відпочинок.

Північно-західна стіна Кончистой, вражаюча

По дорозі заодно розвідали та інші стіни долини.

Я на тлі західного (по центру) і східного (праворуч) перевалів Залізні Ворота

До десятої ранку підійшли до перевалу Західні Залізні Ворота, звідки дюльфер на грізну північну сторону. Перед нашим приїздом тут в лавині загинув гірський гід і рятувальник ТОПРа (але клієнт вижив). Страшно — видно лавинний винос, страховки немає, просто потрібно в правильних умовах пройти. Ми були при температурі температурі. Підійшли, поки схил був у тіні «ОК», бетон! Сонце схил нагріло — рятуйся хто може! На сам перевал не лазили — небезпечно по нагрітому схилу й нема чого.

Наші сліди серед валунів

Потім пішли дивитися шлях спуску. Сонце висвітлює схили виходячи з-за гребеня Тупий і Кончистой поступово, тому, якщо вибирати те, що було в тіні довше або освітлено під меншим кутом, то провалюєшся менше.

По лівій стороні — західна стіна Високою. Там є кілька красивих маршрутів.

Панорама західної стіни Високою

Повертаємося назад

Чужі сліди допомагають — під ними трохи утрамбований і смороженный сніг, не провалюєшся до середини стегна. Крок у бік — і приїхав.

Спуск по гребеню з Ганка на Ганковый перевал, Румановы пік, Руманова Крамниця (сніжне поле праворуч від Ганкового перевал паралельно гребеню) і перший спусковий кулуар з 5-метровою стінкою

Парадокс: між Ганком і Румановым — Ганковый перевал, між Високою і Ганком Малим, які сильно зліва — Румановы перевал.

Ганковый перевал, спусковий реберце (складність 0+, ліворуч від кулуару), спусковий кулуар з вертикальною стінкою і початок Румановой Лавки (горизонтальний сніговий пояс праворуч від праворуч)

Вид на Кончисту і Луговий перевал між Кончистой і Тупий, вигляд з північного заходу

Спуск з Тупою гори. В сніжних умовах це з’їзд на дупі зверху вниз — дуже швидко, безпечно (не забудьте зняти кішки і 1 з двох льодоруб) і коліно-економічно

Масив Ганка-Руманового з півдня

Наша снаряга на північний контрфорс Ганка: стоппери, трикамы, дрібно-середні камалоты (до жовтого), два коротких бура і кілька гаків

Температурний нежданчик

Раптово, -18 градусів на 1400 м! Легко порахувати, що на 2500 м повинно бути ближче до -26 з міцним вітром. Я не брав одяг для такого випробування холодом і вітром. Перед виїздом у притулку було +7 і обіцяли похолодання до -10 у вершин. Ох!

Тим не менш, ми не могли не спробувати. Ось чим закінчилася спроба.

Спускаємося назад, панорама зверху Зломисковой долини

Кози вийшли на пагорб погрітися в променях висхідного сонця. Вони-то не в притулку, а гуляють в долинах при будь-яких температурах. До речі, порахуйте, скільки їх на панорамі!

Північно-східна стіна Передній Вежі і Диявола (у нього дві рогаті вершини) в Гребені Веж Менгушовской долини, розділені кулуаром

Нам потрібен був реванш, але з-за температури — тільки з одночасною страховкою. Після пів години на станції, пальці в моїх Скарпах Монблан втрачали чутливість і відігріти вже не виходило. Звичайно, рівноцінний північно-східному контрфорсу Ганка маршрут неможливий, він здоровий і масштабно микстово-четверочный, але хоч що-небудь цікаве!

По-польськи — Середня Вежа, по-словацьки — Передня Вежа

Приблизний хід нашого маршруту (це комбінація декількох), як я порахував потім — близько 800 метрів завдовжки.

Початок

Середина після ключа, пішохідна частина

Види в процесі: Риси з притулком (другий масив праворуч)

На вершині, другого фото зі спалахом акумулятор не витягнув, а знімати рукавички для заміни побоявся — можна відморозити пальці. Вітер 50 км/год, -20 градусів

У Польських і Словацьких описах існує мудацкая практика давати замість стандартного часу проходження» маршруту «рекордний час проходження маршруту». Я вибрав маршрут, тому що час його проходження — 3 години. Ми йшли 6 годин з одночасною страховкою, без відпочинку (варіант трохи складніше, але по часу не суттєво).

До зручному спускового кулуару підлізти не вийшло, оскільки на крутому гребені було «докладно»: тут-простір пару км, там простір пару км і тільки між ніг скеля. З вершини дюльфернули чотири мотузки і далі з одночасною страховкою йшли вниз по крижаному аеродрому.

Спуск зайняв чотири години, під кінець пройшли 300 метрів напролом через альпійську сосну вниз і вгору по схилу (годину). Прокляли все, від відчаю пробували брести по ручаю, але він вився по дну долини в соснових джунглях зовсім не туди, куди нам було треба. Пригода вдалося.

Виїзд вийшов повчальним. Вдома я провів роботу над помилками і, незабаром, перевірив результат. Все вийшло добре. Залишилося підібрати куртку і рукавички-рукавиці для того, щоб можна було лазити складне при -20.