Епіграф 1.
Приходжу на станцію другим, встегиваю карабін, роблю самостраховку стремінцем однією рукою… не правильно. Переробляю, не правильно… Лаюся на себе, в’яжу двома руками. Напарник з цікавістю спостерігає. Червонію.

Епіграф 2.
Страхую другого, дивлюся по сторонах. Поруч долазит мотузку Крутий Альпініст по мотузці F 6с. Швидко, красиво. Встегивает карабін в один шлямбур і в’яже стремінце для самостраховки однією рукою… не правильно. В’яже ще раз — не правильно. Лається, в’яже третій раз — не правильно! Слід довгий потік неперекладна польського фольклору, в’яже двома руками.

У Радянському Союзі альпінізм і гірський туризм були військово-прикладними видами спорту. Це відбивалося у підготовці та підходів до навчання. Пізніше, державна підтримка припинилася і підготовка захирів. На заході альпінізм не мав такого характеру. Але проблеми в підготовці однакові.

Будучи юним, я сміявся над зазубрюванням вузлів при підготовці туристів (я тоді не займався альпінізмом), змаганнями у в’язці на швидкість і т. п. П’ятьма роками потому я вже не сміявся, коли на тренуванні з лазіння з нижньою страховкою, вже в іншій школі (у вузькому і широкому розумінні), міг швидко зав’язати зустрічну вісімку за спиною, поки інші вчилися її в’язати. Тепер, після освоєння на маршрутах помірної складності в горах, я розумію глибоку правоту параноїдального механічного заучування технічних прийомів в альпінізмі. Без цього не обійтися! Все, що можна відпрацювати до виїзду в гори має бути відпрацьовано на відмінно. Це забезпечить та прискорить сходження, дозволить зосередитися на інших речах.

У чому ж проблема самостраховки основний зв’язковою мотузкою? А в тому, що у стремена однією рукою вісім (!) варіантів виконання: правою і лівою рукою, карабін муфтою вправо або вліво, встежка мотузки карабін від стіни до стіни. Зазвичай про це не замислюються і відпрацьовують один варіант, після чого на маршрутах можна бачити такі дотепні ситуації. Зрозуміло, всі варіанти вчити не потрібно, достатньо двох (правою та лівою рукою) і розуміння, що на повному автоматі робити не можна — муфта карабіна і напрямок мотузки повинні бути однаковими .

Смішно? А тепер подумайте:

  • Як часто ви в’яжете булінь? Зможете гарантовано зав’язати правильно, коли кінець мотузки за виступ закріпити потрібно буде?
  • Як часто блокуєте мотузку в страховочном і переносите навантаження на станцію? Основа самопорятунку.
  • Як часто піднімаєтеся і спускаєтеся по натягнутій мотузці на самосхватывающих вузлах? Основа саморятування і вирішення проблем заклинювання мотузки на дюльферах.

і т. д. і т. п.