Стаття про скельних черевиках, які я зносив 🙂 У мене стопа середньої ширини, носок швидше римський, ніж грецька, розмір 44.5/45. Мені занадто широкі Evolve, більшість моделей 5.10, а La Sportiva Miura занадто вузькі.

§ Вересень 2017 — нові скельні туфлі для гір на важкі маршрути

Скрутні в горах для мене — це 6а-6а+, 6b поки залишається одна. Туфлі повинні дозволяти лізти 500-900 м (знімаючи на станціях). Як і планував, купив Scapra Vapor V на пів розміру більше. В Шамоні проліз чотири скельних маршруту по 300-500 м з мотузками 5с-6а+ і ще один не долез. Результатом задоволений.

§ Листопад 2017 — нові технічні скельники для втомлених ніг

Scapra Instinct зносилася. Не впевнений, що буду підклеювати — стомлюють ноги, болять пальці. У зв’язку з цим здійснив нову ітерацію в пошуках зручних технічних скельних туфель, в яких можна лазити довгі маршрути. І… ура! Я здається знайшов собі ідеальні туфлі як мінімум для скель і скеледрому, як максимум — для складного сходження в горах. Скельники мрії. Комфортні, точні, майже не розтягуються, для мене — універсальні (складний болдерінг не лажу).

Scarpa Vapor V (2015)

Виключно вдалий компроміс між зручністю і технічністю. Вони сильно нагадують шнурованную Miura, але менш чутливі (це добре на довгих маршрутах), сильно зручніше, набагато якісніше зроблені і підходять для стопи середньої ширини+. Гострий носок — добре стає на дрібному рельєфі, в дірки.

Це скельні туфлі на цілий день на скелі, на довгий маршрут для скельного альпінізму, для скеледрому. В горах поки не носив, але очевидно, що це найкраще, що я коли-небудь використав для подібного застосування. Має сенс купувати, якщо лазиш більше 6b (в чиємусь огляді читав, що стартовий поріг — 7а). Я «забуваю» про ногах, коли лізу в них — стають куди поставиш, мене вони ні в чому не обмежують (пробував до 7b+). Підходять і для пологого рельєфу і для вертикалі і для нависаний. Для великих нависаний і стель краще буде щось більш закручене. Як на плитах на терті я поки не знаю.

Розмір — справа смаку, але розміри Скарпа ближче до реальності, ніж Ла Спортива в скельних туфлях (а в гірських черевиках — навпаки :). Vapor V я купував на 0.5 розміру менше міської — ідеально, сидять, як шкіряні рукавички, але не стомлюють. Більше, мабуть, не варто (або в гори, щоб не знімати весь день), менше — не бачу сенсу «натягувати ногу на жорсткий туфель».

Зносив пару, віддав в сервіс. Піду-но я ще одну таку ж пару куплю — ніколи ще не було бажання відразу купити другу пару таких же скельників.

Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скелі, скельний альпінізм, скеледром.
 • Для кого: для тих, хто пристойно лазить, для стопи середньої ширини або ширше (100 мм). Починати приміряти 0.5 номери менше розміру своєї міський взуття.
 • Хороше: комфортні, точні, відмінно зроблені, не заваниваются, не розтягуються, довговічні (можна замінювати підошву, туфель не розпадається швидко).
 • Погане: низька чутливість (для когось це може бути плюсом).
 • § Чергова спроба знайти скельники для гір

  Я зневірився знайти відповідні туфлі для гір і купив ті, що комфортно сидять на нозі. La Sportiva Hydrogym. Ці — майже кросівки. Дуже комфортні, не асиметричные. Поки проліз у них близько 15 мотузок в граніті. туфлі можна не знімати. Але вони огидні 🙂 Резина на рантах краще, ніж на підошві, прямо дивує, на скільки вона паршива. Не чутливі, не ясно, тримає чи немає на терті. Мікрорельєфу не існує, середнього — теж. Трохи не плакав на вертикальній 6а — ноги не стоять на дрібних зачіпках. Мокрі скелі — рукохід. Після трьох коротких скельних маршрутів в Татрах віддав на переклеювання — замінив подешву на Vibram XS Edge, стало пристойно. Проліз в них кілька маршрутів 5А після цього в Альпах. Але більше 6а мені в них дуже важко лізти.

  La Sportiva Hydrogym

  Це скельники для прокатів (незламні, можна прати), для людей, які перший раз на скеледром прийшли. Підходять для широкої стопи. Зносостійкість верху в горах низька (як у всіх синтетичних).

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скеледром (не болдерінг!).
 • Для кого: для початківців, для прокатів на скалодромах, на широку стопу (102 мм+). Починати приміряти з розміру своєї міський взуття.
 • Хороше: комфортні, можна регулярно прати, безсмертна гума.
 • Погане: гума погана, не чутливі.
 • § Травень 2016: нові скельні туфлі для складного

  На жаль, з-за «професійних деформацій» стопи мені перестали підходити Miura VS, великі пальці більше не згинаються як потрібно, щоб туфлі добре сиділи. Довелося шукати нові технічні скельники. Це було не просто, але вийшло.

  Хотів точні агресивні туфлі з хорошою п’ятою, шкіряні без підкладки, щільно сидять, підходящі для стопи середньої ширини/широкої.

  Scarpa Instinct — найбільш універсальні з серії за словами самої Скарпи (ще є Інстинкт на липучках і гумки). Агресивні асиметричні шкіряні скельні туфлі для широкої стопи. Відносно м’які (м’якше Miura VS, жорсткіше шнурованной). З розміром я погарячкував, взяв 44 і п’ятка не заповнюється як слід, але все одно працює. На болдерів можна було б брати 43-43.5. Досить сильно тиснуть на ахил. Вони розтягуються, але поки нові трохи болісно, 20 метрів маршруту і бігом знімати :).

  Точні, як скальпель, сидять на стопі, як носок, але на дрібних зачіпках тримають відмінно (не боляче, не загинаються). П’ята хороша, матеріалу в ній досить точна.

  Scarpa Instinct, шнуровані

  Виконані з любов’ю, краю рантів тонше їх основної частини, шви скрізь ідеальні — прямо біжутерія. Трохи фарбують ногу (як всі шкіряні туфлі). Дивно поєднують чутливість і стійкість на дрібних зачіпках. Я ними дуже задоволений. Їх стихія — болдерінг, важкі стінні мотузки, нависання з поганими ногами — там можуть всі. Гума — 4 мм XS Edge, як в чоловічих Миурах.

  Порівнюючи з Miura VS: ці скельники помітно м’якше (а значить треба розмір менше брати для экстремов), точніше, і більше чутливі. Підходять для широкої і дуже широкої стопи. П’ята схожа на шнурованную Миуру. Наліпка на носку допоможе тим, кому потрібна. Свій розмір підібрати складно,тому що спочатку сильно тиснуть в ахил (а п’ята не заповнюється). Я купив на пів розміру менше міської розміру — це дуже великі, треба на 1-1.5. Призначення — те ж, що і Miura VS. Важкі нависають маршрути. Якщо ширина стопи дозволяє, шнуровані Міури в тісному розмірі — точніше і чутливішою.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скелі, болдерінг, скеледром, для тих, хто лізе від 6с.
 • Для кого: для тих, хто пристойно лазить, для стопи середньої ширини або ширше (100 мм). Починати приміряти зі свого міського розміру взуття.
 • Хороше: точні, технічні, відмінно зроблені, не заваниваются, довговічні (можна замінювати подешву, туфель не розпадається швидко).
 • Погане: важко підібрати розмір — довго розтягуються.
 • § Грудень 2015 — проба знайти зручних для складного скельники

  В пошуках зручних технічних скельних туфель для гір купив Evolve Bandit SC. туфлі трохи незграбні, профіль зависокий — ріжуть кісточку. Як для гір вони мені не сподобалися — синтетика, не розтягуються. Широка Колодка. Гума чіпка. Пробував у них лазити на болдерінгу — крутяться у мене на стопі 🙂 П’ятка огидна. Не заповнена, занадто рано закінчується наліпка — буває боляче. За повну ціну купівля никудышкая, якщо за знижку 30 відсотків — це їх нормальна ціна. Шнурованная версія повинна бути краще затягнути можна сильніше.

  Evolve Bandit SC

  Скельники не сподобалися. На терті стоять чудово, все інше посередньо, п’ята погана, на нозі сидять як лапоть, на складному — крутяться навколо стопи. Не розтягуються взагалі, купував розмір 45. Всередині — м’яка синтетична підкладка, але заваниваются не сильно. Людям з широкою стопою підійде краще.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скелі, скеледром.
 • Для кого: від початківців, до середньо-просунутих, на широку стопу (102+ мм). Починати приміряти зі свого міського розміру взуття.
 • Хороше: чіпка гума, чутливі, не розтягуються.
 • Погане: не технічні.
 • § Серпень 2014 — спроба знайти комфортні скельники для гір

  У пошуках комфортних скельних гірських черевиках, на свою голову купив через інтернет на розпродажі 5.10 Hueco. Назва, як виявилося, повністю відображає зміст. Це якийсь привіт з 80-х. Тримайтеся від них подалі. Які ж вони убогі!!! Важко зробити щось більш незграбний. Відчуття, буд-то в бігових кросівках лізеш. Тупий Носок і широкий, микрорельефе можна забути. Боковини занадто низькі, щоб захищати кісточку щиколотки, але занадто високі, щоб було зручно — твердим краєм впираються в кістку, боляче.

  5.10 Hueco — хэуко на свою голову

  Вони не розтягуються (взагалі), потрібно купувати міської розмір. Якщо не потрапляє точно (з британськими розмірами буває) — потрібні на 1/3…1/2 розміру більше. В горах на граніті підійде до 5а/b, для тріщин не підійде (занадто жорсткі), для вапняку не підійде — не надто точні, на скеледромі до 6b, далі дуже сумно. Продав після двох годин на скеледромі.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: не знаю.
 • Для кого: не знаю.
 • Хороше: не знаю.
 • Погане: якісь дивні кросівки, але не для бігу і не для скель. Напевно, можна лазити щось просте в горах.
 • § Квітень 2013 — пошук зручних скельників для гір на складне лазіння

  Купив La Sportiva Miura, шнуровані. Перше і друге враження — чому Міури на липучках і шнурках називаються однаково?! Спільне у них — тільки колір, абсолютно різні скельні туфлі.

  Міури на липучках — безкомпромісні технічні туфлі для вертикального і нависающего рельєфу, для поганих зацеп на ноги, що впевнено і не боляче стояти на кінчиках пальців на найменшому рельєфі, туфлі з прекрасною п’ятою. Їх призначення — вертикалі, нависання, болдерінг. Жорсткі, для середньої широкої стопи. Всередині — шкіра (кайф!).

  Міури на шнурках — універсальні (в хорошому сенсі цього слова!) технічні туфлі з м’якою підошвою, відповідні і для вертикального і нависающего, і лежачого рельєфу на терті! Для вузької стопи. Підкладка — тканина, яка рветься і натирає. П’ята тонше, ніж у Миур на липучках, все одно хороша.

  La Sportiva Miura — супер-універсальні туфлі. Крім назви, з Міурою на липучках спільного мало

  В магазині здалися ОК, навіть комфортними, але пізніше стало ясно, що для середньої (100 мм) стопи не підходять. Великий палець знаходить своє становище не відразу, потрібно трохи розносити кожен раз. Відчуваються взагалі інакше, ніж Miura VS. Вони м’які. На вертикальному рельєфі з микрозацепками на ноги, пальці починають відвалюватися швидко. Це не їх стихія. Зате на терті і околовертикальном рельєфі в горах — відмінно. Нестандартна шнурівка чудова — легко затягується одним рухом і не послаблюється, легко регулюється як хочеться.

  Для гір купив на 2 розміри менше ноги. Якби купував на скелі, купив би на 2,5 розміру менше — вони сильно тягнуться. Але погарячкував. Після 9 годин на маршруті пальці відвалювалися. Дві мотузки не знімаючи — нормально, більше — болісно. Великі розміри для мене — постоли, не сидять на нозі. Ці туфлі — відмінні для скельного альпінізму, для будь-якої труднощі без обмежень. Але на вузьку стопу. Порівнюючи з Miura VS: ці скельники помітно м’якше, точніше, і більше чутливі. П’ята схожа, трохи м’якше.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: універсальні для важкого лазіння скрізь. Скелі, скельний альпінізм, скеледром, болдерінг.
 • Для кого: для тих, хто пристойно лазить, на вузьку стопу. Сильно тягнуться, розмір побільше — в гори, розмір менший — на болдерінг. Починати приміряти з 2 номерів менше свого міського розміру взуття.
 • Хороше: комфортні, точні, не заваниваются, хороша п’ятка.
 • Погане: за мірками 2017 року зроблені так собі — нитки лізуть, текстильна підкладка рветься і починає натирати/тиснути, шнурки зношуються за відгуками інших (у мене — ні).
 • Якщо підходить до стопи — це ідеальні гірські скельні туфлі для важких маршрутів (де треба лізти трудність від 6а і вище), обмежень по труднощі маршрутів — ніяких, можна лізти 9а 🙂

  § 2012 — тестування лінійки Red Chili

  Протестував Red Chili, майже всю модельну лінійку 2012 року. На жаль, розчарований. Невиразні, «ватні», не розтягуються, занадто м’яка колодка, гума на терті тримає погано в порівнянні з Vibram XS Edge. Сподіваюся, зроблять що-небудь трохи краще.

  § 2012 — протестував La Sportiva Mythos

  Старовинна модель, в минулому — технічних, в цьому — комфортних постолів. Зроблені на совість, прекрасна шкіра, хороша шнурівка. Але вони сильно морально застаріли. П’ята не тримається, самі — дубоватые (кажуть — сильно розтягуються і сідають по нозі). Після декількох змін технічних скельників лазити в них задоволення немає, легке лазіння залишиться легким, складне стане помітно складніше. Складно підібрати розмір, т. к. незрозуміло якою вибирати — вони сильно тягнуться, повинні бути комфортними, але по нозі після того, як сядуть по нозі.

  § Технічні Ла Спортива (для різноманітності)

  Наступні скельні туфлі — Rock Pillars Pearl, по-простіше. Поки були нові були точні як скальпель, але на терті не дуже. Точність пропала через… 3 місяці (40 тренувань, ну… багато, але я їх ще не зносив). Після цього стрімко перетворилися в постоли. Втратили форму, подовжню і поперечну жорсткість, при цьому взагалі не розтягнулися (тому, якщо приміряєте, повинно бути відразу зручно).

  У цій моделі Рок Пилларсов гострі носки, здорово стають в каверни і на микрозацепы. Загалом, там, де ногу треба поставити точно на щось дрібне. Але як тільки треба йти на терті — починається «рукохід». Особливо, якщо зачепа волога від руки або полірована.

  Для початківців скельні туфлі надлишково технічні (поки не розм’якли), я для продовжуючих — недостатньо довговічні і схильні до заваниванию (синтетика). Купував розмір 45, сиділи на стопі добре. Не розтягуються. На терті гума гірше, ніж XS Edge. На колючому граніті протер матеріал на ночке (там, де зазвичай наліпки приклеюють).

  Rock Pillars Pearl — не погані, але не довговічні і схильні заваниваться скельні туфлі за відносно високу ціну

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скелі, скеледром.
 • Для кого: для всіх з рівнем вище 6b, для стопи середньої ширини (100 мм). Починати приміряти з розміру своєї міський взуття.
 • Хороше: комфортні, точні, не розтягуються.
 • Погане: гума не дуже, досить швидко втрачають форму (але не розтягуються) і перестають добре працювати на дрібних зачіпки, схильні до заваниванию, п’ята так собі. За їх ціну є безліч альтернатив краще на рельєфі, більш зносостійких і довговічніше.
 • § 2011 Скельники для гір

  Для гір купив такі ж Miura VS, але на пів розміру більше (43). Зізнаюся, це невдале рішення. Сидять гірше, але все одно тісні, пальці в кінці мотузки горять, а якщо зміна першого, то взагалі кошмар. На терті лежачих плитах вони не оптимальні — занадто жорстка підошва. Потрібні інші, менш технічні.

  § 2010 — другі туфлі, і їх життя

  Хочеться більш агресивні скельні туфлі, і жорсткіше, щоб легше було лазити по маленьким зачепам, що нависають маршрути. Ну і хочеться на липучках — шнурки набридли. Поки наглядів La Sportiva Miura VS. Дорого, але хвалять і з липучками 🙂 Ну, ще пораджуся з тренером, може відрадить від дорогих. Тренер не відмовив, а навпаки, нарадив.

  La Sportiva Miura VS — бомбові скельники!

  La Sportiva Miura VS — супертехнічні скельні туфлі для маршрутів з поганими зачіпками під ноги. Всередині — шкіра, нога майже не потіє, туфлі не заваниваются. Зшиті — на диво. Щоб були технічними, потрібно вибирати правильний розмір — досить тісний. Мені підійшли на 2.5 менше розміру ноги. Добре розтягуються.

  Лазити по плитах на терті — незручно, заклинювати в гранітних тріщинах — боляче, тому що жорсткі. Їх мета — вертикальні і нависають маршрути з микрозацепами для ніг. П’ята сидить ідеально і викочувати на ній — одне задоволення. Стер підошву за 4 місяці (3 рази в тиждень по 2-4 години). Віддам на переклеювання, буду лазити в них знову.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скелі (тріщини — ні-ні, пальці відваляться), скеледром, болдерінг.
 • Для кого: для тих, хто пристойно лазить, для стопи середньої ширини(98-100 мм). Починати приміряти з 2 номери менше розміру своєї міський взуття.
 • Хороше: точні, добре зроблені, не заваниваются, довговічні (можна замінювати подешву, туфель нераспадается швидко), чудова п’ятка.
 • Погане: не комфортні, мають тенденцію до протирання ранта при використанні правильно підібраного розміру.
 • Листопад 2012

  Ці Міури пережили 5 (п’ять) переклеювань підошви, 4 (чотири) зміни рантів і чотири ручного прання. Підклеювання здійснювалася у фабричних і близьких до них умовах, тобто була професійною і подклеенные туфлі були мало відрізняються від нових зовні. Звичайно, втратили в точності і чутливості, але терпимо (перші дві підклеювання). Липучки зносилися (я знімаю туфлі після кожного маршруту на стінці або скелях), але ще тримають. Нічого не відірвалося. У граніті протер дірку в шкірі на носку, її акуратно заклеїли.

  Жовтень 2013

  Вважаю ці туфлі цього розміру для мене найбільш вдалими. Купив на пів розміру більше — помилка. Менші сиділи комфортніше.

  Червень 2014

  Заради експерименту подклеил 5-мм гумою і більш щільним рантом. Експеримент не вдався 🙂 Кращого результату, ніж було в оригіналі не вийде. Краща гума — та, що була, краща товщина — та, що була.

  § 2010 — кінець перших скельних туфель

  Прийшов цей день: я добив свої перші скельні туфлі. Протер носок. Перші скельні туфлі купував найдешевші з не сміття. Прожили близько 8 місяців в режимі лазіння 2-3 рази в тиждень на скеледромі.

  RIP: Triop Rap 09

  Найдешевші, м’які, як сопля, комфортні. Гума жахлива, але переклеювати після зносу сенсу немає. Купував на 2 розміри менше, однаково зручно і комфортно. Головний недолік — страшно (ЛЯЧНО) заваниваются. До такої міри, що тримати вдома не можна. Вивішував на мотузочці за вікно. Дуже сильно линяють (прати не можна). Ця модель продається до цих пір, бачив за 88 євро. Більше 50 євро платити не варто.

  Суб’єктивне резюме

 • Для чого: скеледром.
 • Для кого: для початківців. Пристойні скельні туфлі за 50 євро, за 88 — непристойні :). Починати примірку з 1 размераменьше розміру своєї міський взуття.
 • Хороше: комфортні, дешеві.
 • Погане: все інше. Заваниваются до неможливості перебувати з ними в одній кімнаті.
 • Євген Зразків

  P. S. Мої враження про динамічних мотузках.