Сьогодні від коханої дружини отримав подарунок — книгу Стіва Хауса і Скотта Джонстона — Тренування для нового альпінізму: інструкція для альпініста, як спортсмена.

House S., Johnston, S., Training for the New Alpinism: A Manual for the Climber as Athlete. Ventura: Patagonia Books, 464 pp.

По-російськи звучить дико, тому що альпінізм, як спорт для нас, м’яко кажучи, не нова і нічого вибухового в цьому слові немає. Але для них це скоріше спосіб життя, самовираження, хобі, фітнес — що завгодно, але не спорт. Спортом де факто це стало не так давно.

Додаток до назви — «інструкція для самостійно тренується альпініста». Ця книга — великий крок вперед для всіх. У ній систематизовано фізична підготовка альпініста. Все розкладено по поличках з науковим підходом — таблиці результатів вимірювань, графіки і т. п. Актуальна інформація, чудові ілюстрації, якість друку — супер. Книга — товстенна, на моїй полиці товщі тільки цегла The Freedom of the Hills, читати — задоволення. До глав — вступу великих альпіністів західного світу — Марка Твайта, Улі Штека, Вілла Гадда і наших — Олександра Одинцова, та інших.

Вона доступною мовою описує принципи роботи організму в контексті різних видів альпінізму, принцип тренувальних циклів, самі тренування, правильне харчування для тренуються альпіністів в місті і на горі (взимку, влітку, низько, високо — різне), психологію. Однак, величезний обсяг книги використаний для дохідливого пояснення «навіщо це все». Складання конкретного плану тренувань (вправ, тривалості, кількості повторень і т. д.) залишиться важким завданням — ці питання розглянуті дуже поверхнево.

Хаус окремо випустив 130-сторінковий The New Alpinism Training Log (за окремі гроші) — це просто купа бланків для заповнення записок про тренуваннях.

Кому потрібна: для амбітних альпіністів, ентузіастів, які бажають значного прогресу і готових серйозно працювати над собою для досягнення великих цілей. Для тих, кому важливо пройти мотузку чисто, скоротити час проходження довгих маршрутів. Для тренерів.

Кому не потрібна: якщо альпінізм для вас — не напружене хобі для душі, відпочинок; якщо ви ходите короткі скельні маршрути, якщо альпінізм — спосіб відпочити і помилуватися видами, мабуть не варто стільки часу приділяти фізичній підготовці.

Гаряче рекомендую тим, для кого вона написана. Книга за якістю викладу нагадує ось цю статтю Лебедєва.