У мене багато гірських напарників, після дюжини перестав рахувати. Так склалося. У людей родяться діти, міняються життєві цінності, з’являється напружена робота, а то і всі разом. Шляхи сходяться, розходяться і знову сходяться.

Минулої весни я шукав напарника на клубному форумі. У двох місцевих клубах кілька тисяч людей, багато підходять. Відгукнувся Міхал. Полазили на скеледромі і на скелях, все йшло відмінно. Міхал виявився кваліфікованим і шустрим альпіністом з належною часткою здорового авантюризму. З ним було легко.

Непомітно прийшли свята. В Татрах лило щодня, найближча гарна погода була в Східних Альпах. До жаху австріяків всі посунули туди. У Міхала на роботі трапився форс-мажер і він їхати не міг. Перед самим від’їздом я випадково зустрів Мацека. З ним я ніколи не лазив в одній зв’язці, але регулярно бачився на болдерах. Мацек виявився грамотним і розважливим скелелазом. Ніяких пригод з ним не було, але сам виїзд вийшов вогненним: на безкоштовному кемпінгу на 100 осіб в Австрії зібралося 300 поляків, чехів, словаків та угорців.

Безкоштовний кемпінг в Хеллентале переживає наплив поляків, чехів, словаків та угорців (ні одного австрійця або німця не було)

Дві години ночі, гробова тиша, хтось бродить по кемпінгу, валя намети, невиразно кличе якихось людей. Шатуна витончено радять з темряви, він барвисто викликає ораторів вийти. Нарешті, шатун знайшов своїх, почав їх будити, свої тільки мукали. Розбуджений кемпінг дізнався, що мужик загубив ключі від машини і вона відкрита. Ключі він втратив по дорозі до річки. До річки йшов, тому що потрібно було мити труси. А труси потрібно було мити тому, що він так нажрався, що обісрався в відключці. У гробової тиші в наметах здригалися від жаху і відрази триста чоловік. «Ні, ти уявляєш, я обісрався!!!» Винести загострення ідіотії по-Кустуриці було неможливо, тому я заткнув вуха аудиокнижкой і заснув. Вранці історія отримала продовження. На двері туалету з’явилося оголошення про втрату ключів. Намет пострадальца опинилася поруч і випадково я дізнався кінець історії. Вранці ключі знайшлися… в наметі.

І ось в Татри прийшло перше погодне вікно. Ми потирали руки від нетерпіння, але раптово у Міші виник форс-мажер на роботі. За кілька днів до виїзду він відмовився. Я був у розпачі, піди дочекайся ще такої погоди! Передзвонив список своїх напарників. На щастя, несподівано погодилася Роза (Róża). З Трояндою ми давно знайомі. Останній раз бачив її роком раніше на лавинном курсі, де вона світила найяскравішим фінгалом після бурхливого святкування нового року в гірському притулку. Роза була гарна, але трохи легковажна. В тверезому розумі і здоровій пам’яті я погодився лазити в інший долині з підходом через перевал в гострому гребені при поганому прогнозі погоди. Початок літа традиційно рясніє грозами. Прогноз погоди натякав, що йти через перевал не слід.

Чекаємо поки пройде гроза. Парасолька в Татрах — ознака досвідченого альпініста

Диво сталося ще раз: знову погодне вікно. Міхала другий раз в роботі і не може. Їдемо з Трояндою. Роза добирається з півдня Польщі і радує мене тим, що «я не проти, щоб з нами в трійці лазив її хлопець». Стримуючи емоції кажу, що тільки радий 🙂 Але, о диво, хлопець виявився господарем місцевої швейної фірми, в чиїй одязі лазить половина польських альпіністів. Крім цього, він виявився альпіністом з 20-річним досвідом екстремальних маршрутів. Загалом, добре вписався.

Тадек чекає страховку

Тадек цікава людина і корисне знайомство — було цікаво. А ще я проліз свій новий максимум в горах — маршрут з довгим ключем 6b.

До цього часу я твердо засвоїв, що з Міхалом каші не зварити, але якимось чином він позитивно впливає на результат сходжень.

Нарешті, сталося третє погодне вікно в Татрах. Між ними лило, як з відра. Тут Міхал мене обрадував заздалегідь, але я вже навчився читати знаки долі. Напарники у Варшаві були зайняті, я прибився до друзів в трійку. Поїхали на Мних, все інше не встигло висохнути. У наметовому містечку під Морським Оком я почув прокльони «по-нашому». Якийсь російськомовний альпініст кляв долю за те, що напарник підвернув ногу поки була погана погода і не може лізти, коли трапилася хороша. Розговорилися. Хлопці дізналися, що я — це я, а на першій станції я дізнався, що Вася — це Вася. Сміялися — ми один одного читали в інтернеті.

Зліва — я, праворуч — Василь, на Мнихе

Через рік ми з Василем залізли на Ушбу за Габріелю. Спіймали масу пригод, т. к. це була для нас перша вершина в льодовикових горах, але успішно і без наслідків.

Ми з Василем після спуску з Габріеля, злегка не в собі

Я наполегливо продовжував запрошувати Міхала на сходження. Коли, здавалося, вже ніщо не могло нас захистити від спільного сходження, у нас зламалася машина по дорозі в Татри і ми залишилися на Юрайских скелях. І що? Я повторив свій максимальний онсайт (другий раз) — у гірських скельниках і на здвоєній мотузці 🙂

Восени Міхал пропав на роботі, але знайшлася Руда напарниця і погода втрималася в рамках прийнятного, завдяки чому я, нарешті проліз щось крім Мниха в долині Сухий Води. Було не скучно й трохи страшно.

— Страховка готова.
— Як-то тут складно, вихід на терті.
— Якщо зірвешся — ми обидва помремо.
— Як?!
— Ти станцію хреновую зробила — ці гаки давно згнили.
— Чому ти не сказав?!!
— Це видно, я думав ти усвідомлюєш ризик (шатаю пальцями гак).
— Я ж тепер лізти не зможу! Я боюся!!!
(Зміцнюю станцію трьома гарними точками).
— Ось тепер ми точно будемо жити, йди давай.

Восени ж ми з Рудою примудрилися взяти участь у скелелазних змаганнях і налазить >600 метрів спорту і трада за 8 годин в Соколиках на 10-30 метрових маршрутах.

В кемпінгу під Кривою після змагань

Наступного разу я домовився лазити з Василем у Словаччині взимку. До нас повинен був приєднатися на великий маршрут Міхал. Погода сталася катастрофічна, спочатку на 2, потім -20 при шаленому вітрі, який не дає дихати. У Словаччині ми отримали від гір відсіч, т. к. до такої суворої зими ми не були готові, але досвід вийшов хороших і всі пальці на місці — добре, що не взимку в Шамоні (шанс був). А що Міхал? А він захворів перед виїздом.

З Василем на Гребені Веж у Словаччині, після маршруту на Першу Вежу, -20, міцний вітер

Дубак був такий, що камера не витягла другого фото зі спалахом, навіть об’єктив не втягнула, а знімати рукавички для заміни акумулятора не хотілося. До нас збирався приєднатися Міхал, але перед виїздом сильно застудився на скелях.

Через тиждень після повернення я знову запросив Міхала в гори, він традиційно не зміг, але раптово погодилися відразу три напарника: два перевірених і новий, на різні вихідні. Незважаючи на те, що кількість відмов Міхала перевалило за дюжину, я буду продовжувати його кликати в гори. Кожен раз, коли він не міг їхати, траплялося щось з ряду геть хороше. Результатом я задоволений.