Зима на порозі, пора точити льодовий інструмент.

Заголовок суперечливий. Поясню. Темляк по-англійськи (leash) — це петля, яка міцно кріпить льодоруб до зап’ястя.

Застарілі* (см P. P. S.) льодові інструменти з традиційним темляком. Зліва Petzl Aztar Axe, праворуч Grivel Alp Wing — початок 2000-х

Сучасні льодові інструменти з ергономічною ручкою (з двома упорами для долоні) призначені (зручно) для використання без темляка, так і називаються — «безтемлячные», дослівно (leashless). Переваги і недоліки наявності/відсутності темляка не обговорюю — з темляками на зап’ястях я ніколи не лазив, а чому всі кинулися лазити без темляков пишуть авторитетні альпіністи в своїх книгах. Наприклад, Вілл Гадда. В цілому, без темляков на зап’ястях набагато більше свободи в техніці роботи з інструментом (зміна рук), легше лізти важкий, тепліше і трохи небезпечніше (хоча тут різні аспекти є — в чомусь краще, в чомусь гірше).

Тим не менш, щоб не втратити інструмент його треба як-то зручно пристраховать до системи, для цього придумали «umbilicals», дослівно — «пуповини»: трубчаста стропа з гумкою всередині і карабінами на кінцях. І по-російськи і, в більшості випадків, по-англійськи, цю штуку продовжують називати темляком, хоча майже нічого спільного не залишилося.

Найвідоміші «самостраховки льодових інструментів» для безтемлячных льодових інструментів — Black Diamond Spinner Leash і Grivel Double Spring Leash, Blue Ice Boa Leash. Як видно — таке суперечливе становище зберігається і в англійській мові: темляки для безтемляковых льодорубів 🙂

Купувати безтемлячные темляки за 50 баксів зовсім не обов’язково. Можна зробити самому, ось наочна інструкція. Я вже писав про це.

Враховуйте, що комерційні темляки не ідеальні, всі вони — компроміс.

 • Блек даймонд — карабіни разгинаются при 200 кг (мало, дуже погано).
 • Гривель — без вертлюжка (погано), карабіни на 600 кг (добре), з муфтою (погано).
 • Блю Айс Боа — без карабінів (погано), з дайнемы (погано). Все в жертву ваги.

Зараз я поясню, чому карабін на 200 кг — погано, на 600 кг — добре, а на 22 kN — знову погано. Що ж потрібно від цієї «самостраховки інструментів» має бути?

 • Вона повинна бути з гумкою, тобто розтягується і укорачивающаяся. Шматок репшнура буде плутатися в кішках.
 • Міцність самого слабкого місця в ланцюзі «ручка льодоруба — карабін — темляк — кріплення темляка до альтанки» повинна бути менше травматичної порогу для організму (т. е. < 10 kN). Якщо зірвешся і льодоруб зачепиться за рельєф, зламатися повинен темляк а не ти.
 • Темляк повинен кріпитися до ручки льодоруба карабіном без муфти. У системі повинен бути слабкий елемент або міцність карабіна < 10 кН. Без муфти, тому що може статися встегнуть відтяжку, залишивши темляк між стіною і мотузкою під відтяжкою. Карабін з муфтою завадить выстегнуть темляк.
 • Вертлюжек біля альтанки не завадить, але не обов’язковий. Без нього можна змінити руку на інструменті до трьох разів, після цього треба розкрутити гілки темляка.
 • Кріплення до альтанки карабіном зручно, але не обов’язково (вага!).
 • Якщо можливо, краще щоб слабкою ланкою був сам темляк а не карабін або його кріплення до льодорубу. Якщо льодоруб зачепиться при зриві, бажано, щоб карабін залишився на ньому, а не вистрілив у вас (або його полетіли шматки). Це важливо, але всіма ігнорується. У мене є знайомий, якому розтрощило вказівний палець прилетів карабіном темляка, поки він летів з нижньою страховкою вниз.

Карабін кріплення до альтанки і вертлюжек, можуть бути одним цілим:

Карабін Grivel Rotor, 54 грами, 700 кг

Карабін маленький, в даному випадку це велика гідність.

Розмір карабіна з вертлюжком

Довжина гумки потрібна приблизно така:

Потрібна довжина

Карабіни кріплення до інструменту повинні бути самими маленькими, з дротовим замком. Наприклад, Camp Nano — ідеально, Metolius Mini — гірше, але поруч.

Мій варіант:

Не ідеальний, міцність з’єднання карабіна з льодорубом найменша, є небезпека отримати карабіном в тіло при зриві. Стропи з гумками — montano.pl. Це друга версія, в першій, саморобної, були товщі стропи і маленькі карабіни з муфтами (Рапіди, це виявилося дуже незручно). Зараз в ручці Номиков 5-мм репшнур. Перед сезоном поміняю на 6-мм. Це Економіки першого покоління, їх довелося модифікувати — просвердлити дірку і сточити трохи упор долоні, щоб зручно прив’язати репшнур.

Додаткова інформація по темі:

 • Критичний погляд на льодові інструменти і темляки.
 • Петелька для Економіка.

Якщо вам сподобалася стаття, можливо, сподобаються і інші з цієї рубрики.

P. S. Тема міцності і вибору типу темляка суперечлива. У мене є два товариша, в обох у критичний момент виїхали ноги на микстовом маршруті. Один завис на класичному темляке на зап’ясті, каже, навряд чи б втримав ручки інструментів. Інший завис на сучасному темляке, як на останньому фото — руками не втримав. Вибір за вами.

P. P. S. Цей льодовий інструмент застарів тільки для крутого вертикального льоду. Там, де не дуже круто і потрібно страхуватися в снігу — обидва інструменту на першому фото максимально актуальні.