Валя подивилася на мої книжкові полиці і сказала, що у мене багато книг про безпеки в альпінізмі, але мало книг про тренуваннях і купила мені книгу Еріка Хьорста «Тренування для скелелазіння», третє видання (2016). Нещодавно у мене був момент істини по відношенню до своїх тренувань, тому книгу я прочитав/перечитав уважно — з маркером і закладками. Книга виявилася дивна. У мене склалося гостре враження, що Ерік Херст — це Беар Гріллс від скелелазіння (епатаж з елементом шарлатанства).

Перший погляд на зміст викликає захват. Після десяти сторінок читання з’являється подив, після 25-ти — роздратування, а після трьох глав — сказ.

Eric J. Hörst, Training for Climbing: The Definitive Guide to Improving Your Performance (How To Climb Series), 3rd ed. Guilford: Falcon Guides, 2016, 352 pp.

У зміст можете не дивитися — воно не відповідає змісту. Назва книги теж не цілком відповідає змісту.

  • 70% тексту в книзі — бла-бла-бла-бла-бла-бла-бла-бла-бла-бла, про те, що більшість робить все неправильно, чому треба робити правильно і «в наступній главі я розповім вам як треба».
  • 20% тексту — не систематичне (!) виклад того, чому так треба й базові принципи фізіології.
  • 5-10% — як треба.

Не систематичність

Неможливо або вкрай важко знайти базові вправ до деяких ключових параметрах ЗФП, наприклад: анаеробної витривалості. Немає номерів рисунків.

Океан води, крихта даних

Типовий приклад глави: хороший заголовок, сторінка-дві тексту про те, чому це важливо і як все роблять неправильно, що дасть роблення правильно, 1-3 цінних рядки (!) про те що і як саме треба робити — загублене десь в кінці.

Неточність

Перекладач (у мене польське видання) виявився фахівцем у тренуваннях, у виносках вказав на фактичні помилки і описав у примітках реальну/сучасну ситуацію, в кожній главі по кілька важливих приміток.

Свідома чи несвідома брехня

Місцями Херс свідомо чи ні… бреше! Довіра зникає з кожною сторінкою. Спочатку він дає необхідні вправи, потім схеми тренувань, потім — часові рамки. Я взяв секундомір і перевірив. Виконання в зазначеному режимі зазначених вправ займає приблизно в 3 рази більше часу і не вкладається в режим робочого дня тижня. Херст дає безліч посилань на дослідження для підтвердження своїх слів, але в такому форматі, що неможливо перевірити, чи це правда, список літератури в кінці відсутня.

Великий акцент на наукових експериментах

В цілому, це добре, але треба тверезо оцінювати результати. Науковий експеримент дає однозначний результат у рамках умов і часу експерименту. Перебільшений приклад: одна група спортсменів три дні їла тільки огірки, друга група — тільки помідори (а третя, контрольна, їла нормальну їжу). У контрольному вимірі результати були краще у тих, хто їв помідори. Висновок: все є помідори. За рамками експерименту залишається практика: що буде з організмом, якщо три роки є одні помідори. Потрібно закликати здоровий глузд.

Все, що корисного я витягнув для себе — це більш короткі цикли періодизації (і взагалі на неї увагу звернув пильну). Всю книгу можна вмістити на 20 сторінках того ж формату. Мені здається, автору гостро не вистачає профільного спортивної освіти.

Харчування

На мій погляд — дуже спірно. Пити стільки води пити, скільки він рекомендує приводить до ходіння в туалет кожні 30 хвилин, не думаю, що це здорово. Пропорції Б:Ж:У, які він дає, підкосять мені коліна на другий день. Не є насичені жири, як він рекомендує — отримати суху лупиться шкіру через 2-3 тижні. Не є швидких вуглеводів (крім моменту відразу після тренування) призводить до депресивного стану і мізки не працюють — на великого любителя самокатувань.

Кому потрібна: нагоді для початківців скелелазів без тренера (досвід до півроку, тренер — скелелаз з тренерським освітою) і тим у кого рівень нижче 6b для створення, в цілому, адекватної картини світу. Необхідно вміти фільтрувати інформацію. Однієї цієї книги для складання плану тренувань і їх змісту не вистачить… А раз так, тоді незрозуміло, навіщо вона взагалі потрібна.

Кому не потрібна: всім іншим. Тим, хто щось вже читав по методиці тренувань, фізіології і харчуванні — точно не потрібна.