Дуже хотілося великої гори. Обставини не складалися, але страшно хотілося. Запланував виїзд методом покупки авіаквитків, а напарника знайшов на клубному форумі. Я мав намір отримати досвід альпінізму в високих горах безпечно, тому домовився з українським інструктором. З розрядним альпінізмом я ніколи не стикався, тому потрібно було пристосуватися до невідомого. Але чим ближче був виїзд і більше деталей я дізнавався, тим менше мені хотілося зв’язуватися з цією системою. Зрештою, ми відмовилися від спільних планів з інструктором.

01. Південна Ушба кипить

За кілька місяців до виїзду до нас приєднався Василь. З Василем я познайомився у Високих Татрах при цікавому збігу обставин — ми тоді в кайф пролізли кілька маршрутів на Мнихе. За два тижні до виїзду польський напарник відмовився їхати з-за нової роботи, від цього стало і простіше, і складніше — у нього єдиного був високогірний досвід. Більше не була потрібна подвійна товста мотузка (якої не було) для «швидкої трійки», але різко знадобилася штурмова намет. Коротше, все вийшло навпаки, ми взялися реалізувати найбільш спортивний варіант і перевіряти все на власній шкурі.

Незважаючи ні на що, я добре підготувався: моїми вчителями були Марк Твайт, Вілл Гадда, Стів Хаус, Енді Кіркпатрік та їх сусіди в шафі. Васі ж було все рівно — він зроблений з м’яса.

Завдяки залізним нервах Василя, його хитрості і принципом «скелі на всі гроші, снаряга потім», залізяки його мене лякали: мотузка і стоппери були гарні, до решти я боявся торкатися. Крім того, Василь брав в два рази менше страхувального. П’ят трофейних френдів і сім стоперів йому вистачало скрізь; при необхідності, якір він вкладав у тріщини і підбивав великим стопером. На щастя, мені було діставати з коробок.

Плани

Довгими зимовими вечорами я пальцем по карті в хорошому спортивному стилі пройшов десять маршрутів в масиві Шхары і Ушбы. Так виник план виїзду. Я зібрав всю можливу інформацію про маршрути, вершинах, під’їздах, підходах і тактиці. Дійсність виявилася освежающе відмінною від фантазій. Грузія — це пригода саме в собі, здатна зламати будь-рожеві мрії. Єдиною актуальною інформацією у гайдбуці Наумова виявилося те, що на ті гори хтось колись щось проліз.

Вінцем виїзду повинна була бути Шхара Головна по південному контрфорсу (5Б), тому що маршрут великий, логічний, звучний і до нього є відмінне свіже опис Михайла Поддубнова. Під масивом були збори українських клубів, з якими можна було домовитися про взаємне підстрахування. Проте були сумніви. Досвідчений товариш описував вибрані мною четирехтисячнікі навколо Шхары як «безпонтові пупыри», Ситник рекомендував Васі починати з Ушбы, як логістично доступною і монолітною. На місці ми з Василем оцінили масштаби рухів тіла, вагу рюкзаків і одноголосно вирішили починати з Ушбы.

02. Початок підходу до льодовика Чалаат

Літо 2015 року було аномально спекотним, сніг і лід сильно інтенсивно танули, скрізь була страшна сипуха. Дивлячись на цю справу, ми вирішили починати без розігріву на чомусь легкому і камнеопасном і переходити відразу до десерту.

03. Собака прикордонників

Я побоювався Ушбы, як екстремально-спортивної гори, але якихось особливих сакральних почуттів не відчував. Підготував опису класики на північну вершину по гребеню, повного траверса з півночі на південь і маршруту Габріеля на південну вершину. Спочатку я думав, що пролізти траверс з півночі на південь буде нормальним варіантом, але бентежили трудомісткий підхід і великий ризик. Залишалися Габріель і класика. Василь сказав, що лазити на гучну вершину з краєчку найлегшим маршруту неправильно, з чим я абсолютно згоден. На тому і порішили.

04. Кінець стежки, язик льодовика Чалаат — здорово тане

Акліматизація, щоб її…

Помсті Інструктор умовив зробити акклиматизационное кільце на льодовик Чалаат. Акліматизація — справа хороша, але виявилося, що зараз Чалаат — та ще діра і акліматизуватися там ніде.

05. Це фотошоп, ми фотографували один одного окремо

Прохід по описам за орографічно правому краю льодовика, але на стежку зійшов свіжий обвал, і як-то не дуже ходибельно все виглядало. Перший день закінчився вимотує петлянием в льодопадів, вертикальним льодолазінням з рюкзаком (ми взяли сапи) вгору і вниз.

06. Чим далі в ліс, тим більше дров

Коли стало ясно, що «тут риби немає», ми пішли на морену.

07. Йдемо наліво, схил повзе

Камені лежали на льоду і під ногами охоче їхали вниз, звільняючи шлях тим, що вище. Вражаюче, але вітер над льодовиком був гарячий.

08. Перша ступінь ледопада льодовика Чалаат

Мені здається, лівий орографічний борт льодовика зараз безпечніше правого, по якому ходили раніше.

09. На відгалуженні льодовика Чалаат, яке веде до Ушбе

Підхід через льодопад під східну стіну Північної Ушбы виглядав прохідним по центру. Південна гілка льодовика (на нашому схилі, з якого зроблено фото 10) швидко танула, напевно зникне через сезон-два.

10. Ушба, вигляд з південного сходу

У другий день ми тікали від грози з перевалу Гуль під пісню заліза. Тікати треба було до озер Корульди, тобто особливо нікуди, тому ми здорово побоялися. Багата залізом порода під ногами бодрила, так само як і плоскогір’я. Самі озера — це невеликі калюжки, в яких купаються корови.

11. На перевалі Гуль

З усіх боків над долинами йшли грози в декількох кілометрах від нас. Вид гарний, на жаль, з цього виду треба було йти.

12. Думали помилуватися видом, але почали дзижчати металеві речі… На плато озера Корульди, виявилися частиною пасовища

Після того, що ми побачили на льодовику, стало ясно, що на льодові маршрути зараз краще не ходити. Від траверса ми відмовилися остаточно. Я неймовірно щасливий, що ми прийняли це рішення.

13. Меморіальний камінь у ночівель

Замість акліматизації вийшов виснажливий забіг.

Ушба разів

Перша спроба залізти на Ушбу обернулася кошмаром. Акліматизація погана, взяли мало їжі (важка), великий кулуар над нами изрыгал залпи каменів, які з мерзенним шелестом пролітали повз нас кожні кілька хвилин, не завжди було де сховатися, на ключі нас зловила погода, ми промокли і оледенели. Але по порядку.

14. Панорама з моренного валу льодовика Гуль. Моренний вал підступний, як мінімум, варто дістати льодоруб

У перші два дні щогодини повз мене пролітав більше каменів, ніж я бачив за чотири роки в Татрах. Нерви були напружені струни, однак не так сильно, як могли б. Ми ж не лазили до того у великих горах: «Напевно, це нормально, давай швидше!».

15. На старт, увага… Це фотошоп, насправді ми фотографували один одного окремо 🙂

Два рази в день Валя присилала мені sms з прогнозом погоди, скомпільований з декількох джерел. Він виправдовувався в межах 1-2 днів з невеликими відхиленнями.

16. Василь улиштекит за снежнику

З виходом ми страшно помилилися, вставати треба було раніше. З восьмої ранку летіти початок часто, з дев’яти — крупно, а ми ще не забралися із небезпечної зони.

17. Чекаємо сюрпризів. Грибоподібний жандарм на тлі неба — рятівне реберце

Різкими як пронос ривками ми пробігали між поганими укриттями до рятівного реберцю. Мене двічі дуже «тісно» накрило. Один раз посеред 50-метрової депресії, в якій довелося розпластатися прямо посеред гладких плит, прикриваючи голову рюкзаком. Другий раз у реберця — ми трохи розслабилися і тут же прямо на нас прилетів черговий залп калібру «ручний багаж». Тут було вже не так страшно, тому що здорові камені в повітрі було добре видно і летіли повільніше. Всяко краще, ніж лежачи серед кулуару.

18. Характерний вираз наших осіб при чтинии описів маршруту

У нас було три описи: Наумова, грузинське з інфоцентру і пітерців 2013 року. Всі вони виносили мозок. Наумова — музейна, грузинське — розповідь про маршруті, пітерців Вася читає на фото. Характерний вираз наших осіб при читанні описів потрапило в кадр: «по кулуару до снігового схилу«, «…грот…» (якщо встигнеш добігти живим). В цілому опис пітерців, дуже схоже на маршрут першопрохідців і правильно йти так, як ішли вони, якщо не небезпечно. Траверс після ребра на південний гребінь (так йшла команда Габріеля Хергиани) в наших умовах було б самогубством.

Перша ночівля була на маленькому півострові біля величезного кулуару, який безперервно изрыгал потоки каменів. Навколо був місячний пейзаж з кам’яної крихти, але самі камені летіли в бік. Спали в касках і системах, тому що іноді щось долітало, — в стіну намету тарабанила дрібна крихта.

19. Наша перша ночівля

З ранку летіло не так щільно, кулуаре під льоду утворився гарний направляючий жолоб.

20. Ліземо по здоровому кулуару вздовж камнепровода

Під кінець другого дня ми дійшли до ночівель на південному ребрі — дві зручні майданчики, але проблема з водою, лід був далеченько.

21. Ранковий вид

Вранці ми стартували на ключ. Ключ — це 100 метрів щодо важкого скелелазіння. Мінімум — одна мотузка 6а і одна 6b. Це міг би бути чудовий ділянку, якби за нього не тек крижаний струмок і на голову не капало. Стіна злегка нависає з усіх боків від ключового кута. Василь одягнув скельники і поліз по крижаному струмка без рюкзака, рюкзак витягував на репшнуре. Я поліз другим, але швидко здувся: злегка нависає мокре 6а+ в черевиках з важким рюкзаком (Васины черевики були в мене) і в теплих рукавичках — дуже борзо. Якось пробрався вгору, трохи очі з черепа не вискочили. Між справою нас накрила злива, який швидко перейшов у сніжну крупу. Температура впала, скелі заціпеніли, крупа засипала всі зачіпки. Щоб лізти, нам доводилося чистити скелю руками.

22. Станція і страховка відображають наш фізичний і емоційний стан після ключа

Ми випали на полицю перед виходом на верховий гребінь і швидко поставили намет — більше так швидко не виходило. Зовні почалася буря. Мотузкою вище навколо полки було три жандарма. В них по черзі почали лупити блискавки — замутненное втомою свідомість прояснилася після кави. Але хотілося їсти, пити і зігрітися, тому замість того, щоб сидіти і боятися, ми зосередилися на топці льоду і сушки речей.

23. Одностайно вирішуємо дюльферять. Наша намет видно на поличці

Вранці виявилося, що верхня частина маршруту перетворилася в микстовую. Дуже недоречно ми вирішили взяти нагору по одній тяпке (залишили на другий ночівлі). Але треба було спробувати. Я заліз на гребінь з одним Азтарексом і почав другу мотузку, але вона йшла дуже повільно. Їжі не залишилося, спальники були мокрі. Попереду незрозуміло що. Вирішили не ризикувати. Під нами було 25 дюльферов, на які у нас було 15 метрів ріпа.

24. Дюльферяем по борту кулуару

На ключі знайшли обірвану одинарну мотузку, вирваний гак. Не хочеться думати, що ж там було, але мотузка послужила на благо безпеки нам і декільком іншим зв’язкам. Дюльфер з ключа — в повітрі, торкаєшся землі метрах в п’яти від стіни. Єдиний камінь впав за день в метрі від Васі з монолітного ключа, здоровий цегла.

Рельєф без снігу був дуже незручний для дюльферов, — зруйнований і пологий. В процесі спуску я придумав технологію швидких дюльферов за такої гидоти: мотузку не скидали, перший дюльферял, а другий розплутував і видавав йому мотузку зі станції. Коли перший доїжджав до середини мотузки, другий відпускав кінці без вузлів. Таким чином вийшло дюльферять максимально швидко, не плутати мотузку і не спускати на себе камені.

25. Місячний пейзаж — вся ця крихта проведена літаючими тут камінням

На ночівлі перед самим камнеопасным ділянкою з-під намету видуло мою каску. На щастя, пошарпані нас похолодання «вимкнуло» камені. Нічого не летіло, хоча місце було таке, що хотілося втягнути голову в плечі. Було б зовсім добре, якби я не вирішив показати майстер-клас спуску по фирну без кішок і не упорхнул за снежнику тестувати мотузку.

Перша спроба зайняла п’ять днів з підходом і поверненням. По свіжій пам’яті ми записали собі відео для роботи над помилками, щоб нічого не упустити. Ми вирішили повернутися і закінчити розпочате. Через чотири дні.

Продовження — тут, закінчення — тут.