Початок — тут. Далі — тут.

Ушба два

Рішення про другу спробу було прийнято швидко. Ми чітко розуміли, що шанси на Шхаре будуть менше, а їхати без «надкушенной Ушбы» не хотілося. Вася про це думав, напевно, на узвозі. Мені ж треба було переварити емоції, я дозрів до вечора.

Найпершим завданням було знайти каску замість втраченої. З усього, що продається в магазинах, мені на голову налазять тільки дві — Petzl Elios і Grivel Salamander, тому купити каску мені непросто, а в Помсті альпіністських магазинів немає взагалі. Але сталося диво: мені позичили каску рятувальники МНС і вона ідеально села (Petzl Vertex Vent). Третя, значить. Навіть як звати не запитали, тільки куди йду і коли повернуся.

01. Шхельда і Ельбрус

Ми провели велику роботу над помилками, вже з повагою до гори і маршруту. Змінили тактику, взяли більше їжі (але на спуск все одно тільки изотоник та амінокислоти), по два інструменту, досить расходника на дюльферы, бури залишили. Запланували день відпочинку після підходу.

Підхід виявився вдвічі коротше: ми йшли швидко і не втомилися, відчували себе відмінно. На ночівлях відчували деяке здивування: що ми тут будемо робити півтора дня? Наші сумніви дозволив прогноз погоди: потрібно було стартувати на наступний день, щоб встигнути в погодне вікно.

02. Знову під Ушбой

Мені здавалося, що вдруге повинно бути легше. Нічого подібного — було так само важко, тісно і трохи страшно 🙂 Ми повинні були стартувати в чотири ранку, але раптова злива загнала нас назад у намет на годину. Далі все йшло за планом, правда, впритул за розкладом польотів каменів. Мене не покидало відчуття, що за нами руйнується міст». Пройшли 50 метрів — там накрило, пройшли ще 50 — знову накрило там, де були. І так всі 200 метрів полиці.

03. Відпочиваємо на безпечному ребрі

Ми йшли з хорошим часом і вирішили не зупинятися на першому бивачном місці. До майданчиків на південному гребені було 4 години ходу. В цей раз ми хотіли відшукати загадкове кулуар з опису пітерців і пішли трохи вліво від нашої попередньої лінії. Щоб йти вліво, треба було траверсувати широку депресію з місячним пейзажем навпроти виходу з великого кулуару, який в цей раз ригав камінням рідко і економно.

04. Льодопад льодовика Гуль

Ми вийшли в найстрашніше місце, якраз біля виходу з кулуару, і зробили станцію в тіні купи конгломерату. Вася перший перебіг депресію на всю довжину мотузки внатяг і зробив станцію в кам’яній ніші. І в цей момент таке почалося! Кулуар вирішив висипати все, що накопичилося у нього за день. Розігнаних кавуни летіли по всій ширині депресії. Яке щастя, що ми були в двох єдиних безпечних місцях на 100 метрів навколо. Моє укриття було таке маленьке, що я міг дотягнутися до пролітають арбузов рукою. До приходу кам’яної лавини я постійно виїжджав зі своєї ніші разом з конгломератом, а потім стало навіть зручно.

Наша мотузка була якраз поперек всього цього неподобства. Я натягнув її, щоб вона не лежала на камінні, і це допомогло — на ній не залишилося ні сліду. Після першої спроби мотузка стала 50-кою, її перебило на узвозі, вкорочувати ще не хотілося.

05. Стінка першого ключа

Ми змінилися перед першим ключем — характерною стінкою. Опис Наумова говорило йти вліво, траверсом з набором висоти по сніжних полях в лівий кулуар. Сніжних полів не було, а рельєф був гнилий, уступ в лівому кулуаре не допускав думки туди лізти. Вечоріло. Бівак з опису пітерців був десь поруч, над нами. Але де?! Ми його не змогли знайти в минулий раз ні на підйомі, ні на узвозі. Куди краще лізти, де ночувати? Одні питання. Стінку можна було лізти в декількох місцях. У самому легкому місці вона була ~V. В черевиках з рюкзаком було складно, тому я витягував рюкзак на ріпі. Сутеніло, попереду був ще четверочный шматок.

Напевно, у мене є якийсь «нюх» — це був не перший і не другий випадок: з маси привабливих варіантів куди лізти я вибрав єдиний правильний. На наступній мотузці я виліз прямо на майданчик, який з десяти метрів не видно з будь-якої сторони! Так, це була майданчик з опису пітерців! Вона була в страшному кулуаре, але закрита скельної нішею від каменів зверху і з боків. Рідкісні камені пролітали в 10-15 метрах над головою, використовуючи скелю над полицею, як трамплін. І тут був лід!!! Всього в п’ятнадцяти метрах, в безпечному місці! Я був приголомшений. Повірив у те, що майданчик, тільки коли виліз на неї з-за краю. Василь прийшов в шаленство — така удача, він вже морально приготувався до сидячої ночівлі.

06. Подлазим до ключа

У другий день по зруйнованому борту кулуару ми вийшли на широке південне ребро. Під ногами було пекельне місиво каменів. На бівуачних майданчиках ми оцінили свіжий прогноз погоди. Потрібно було прийняти рішення, що робити далі: лізти до вершини і спускатися вночі або день відсиджуватися в наметі. Наступним вранці прогноз обіцяв грозу і рясні опади. Як виглядає 3 мм опадів, ми вже відчули, як виглядаючи 15 мм — не хотілося.

07. Василь лізе важкий, але сухий варіант ключовий стінки

Під ключем ми були рано і пролізли його значно швидше, без бляхи, яка була під час першої спроби. Василь не хотів знову лізти в струмку, тому що нависає вибрав лінію, по сухому, праворуч від класичного ходу. Вийшло приблизно F 7а / А0 (А0 — один рух до станції). Не думаю, щоб хто-небудь коли-небудь лазив класично 😀 Після цієї мотузки Вася зняв скельники і решту шістку долез вже в черевиках. У нависання я «жюмарил» на реверсо і прусике, решта проліз, хапаючись за петлі. В цей раз ліз без теплих рукавичок — 6a все-таки, за спиною важкий рюкзак, на ногах черевики з рантом. Після мокрого ділянки, який не вийшло цілком облізти, у мене трапилися «screaming barfies» — це «їх» ледолазный термін для опису дикого болю, коли тепла кров знову приливає в переохолоджені передпліччя. Терпіти мовчки неможливо 🙂 Не знаю, чи є аналог у російській мові.

Після ключа я долез до полиці дві мотузки. Ми були втомлені і промоклі, лізти далі в ніч сил не було, тому вирішили робити день відсидки. Тільки проклята лісова намет добряче попсувала нам кров, міцно дуло, ми скакали по полиці метр на півтора, над прірвою, більше години, щоб підготувати намет до поганої погоди.

08. Déjà vu

Обіцяні опади почалися після полудня наступного дня і тривали вночі з відповідною ілюмінацією. Вранці ми випробували déjà vu: вид з намету був абсолютно такий же, як під час першої спроби. Все було покрито свіжим снігом і натечным льодом. Це був мій день, я взяв у руки сапи і пішов. Тільки знову якось не дуже відчував пальці ніг, тому відразу повернувся в намет і півгодини розігрівав їх над пальником. Відпустило. Поліз. Дві сапи замість однієї — це фора! Виліз на гребінь, далі була важка мотузка — погана страховка, на рівновазі, четверочный мікст. Але з кожним рухом приходила впевненість: нічого особливого, все звично!

09. Проліз складні мотузки — задоволений, чую вершину

Ми не взяли ні води, ні їжі, тому що думали, що обернемося швидко. Ну і їжі не було 🙂 Коли я подумав, що вже кінець важкою частини, довелося траверсувати страшно зруйнований бастіон. До цього часу температура трохи піднялася і камені размерзлись. Страховки немає, все сиплеться. Допоміг шматок зберігся льоду і якірний гак, який носив у кишені на всякий випадок.

10. «Сніжно-льодовий» гребінь біля вершини

Після виходу на верховий гребінь гора нарешті прийняла нас: далі з безлічі неприємних варіантів нам випадали тільки найкращі. Вершина була між двома шарами хмар, нам було тепло і світло, вітер ущух, перед вершиною побачили глорію — як це символічно!

11. Глорія у вершини, символічно

На вершині нас зійшла якась примха. Ми витріщалися навколо, жартували, грілися на сонці. Нам було добре, так добре, що ми забули зробити загальне вершинне фото 🙂

12. На тлі Північної Ушбы

13. Василь

З вершини ми оцінили підхід Ушбинскому льодовику і пораділи, що не пішли туди. Так само як і траверс. Гребінь між вершинами Ушбы був нестрахуемой купою щебеню.

14. Ушбінський льодовик — підхід на подушку

Зрештою, пора було повертатися. Нас чекали майже сорок дюльферов. Дюльферы по гребеню освіжаючі самі по собі, тому що не можна оступитися, але останній доставив виключно яскраві емоції.

15. Єдиний шлямбур на маршруті

Скельний блок станції виявився… вільно стоять на сантиметрової поличці і притулений до вертикальної стінки! Поки Василь дюльферял, з-під блоку посипалася крихта і він похитнувся. Я притримав нашу станцію руками і попросив Васю закріпити кінець мотузки на наступній станції. Картридж був у нього, тому довелося дюльфернуть, не навантажуючи мотузку.

16. Гостросюжетні дюльферы по гребеню

Ми повернулися до намету після заходу сонця.

З ранку натщесерце ми почали дюльферять. Йшли швидко, завдяки добре відпрацьованої техніки і петель після першої спроби. Довелося зробити ще десяток нових станцій, тому що мотузка була коротше на 10 метрів.

17. Задоволені, спускаємося

Пригод майже не було. Вася займався мотузкою, я «контролював небо». Тільки раз на станцію у вузькій тіснині прилетіли три дыньки. Останні 50 метрів вони летіли на тлі блакитного неба довго-довго. Я встиг сказати Васі, що камінь, оцінити, що самостраховка мене нікуди не пустить і що, мабуть, і не треба нікуди бігти. Помітив, що Вася кинувся до станції і прилип до скельного блоку. Залишилося тільки трохи почекати, поки камені долетять і діяти по ситуації. У нас було два метри простору між скельними стінками і гребанные камені летіли сюди. Камені підлетіли ближче, я зрозумів, що рипатися не треба, — один летів трохи ліворуч, другий-трохи праворуч, між мною і станцією, третій над головою. Бах! Стоп, праворуч Вася!!! Повільно повернувся, Василь відлип від каменю, потер плече, перевірив дірочку в клапані рюкзака. Фууух! Камінь вдарив в станцію.

Взагалі-то, це все тривало секунду-дві. Не знаю, чому так розписався.

18. Білий відбиток на валуні на рівні голови — це слід від прилетіла дыньки

Ми вийшли з кулуару в самий делікатне місце — потрібно було перетнути вихід кулуару і потім спуститися вниз під ним же. Нам знову пощастило…? Так багато не щастить нікому. Не знаю, що сталося, просто камені різко перестали летіти. Зовсім. Більше не було каменів.

Тут ми зустріли чотирьох турків, які відважно юрмилися на виході з кулуару, і Сергія Дидору з напарником. Турки наполегливо і безстрашно лізли поперемінно вгору. Дидора гуляв туди-сюди і хотів ставити намет прямо в камнепроводе, де ми переміщалися короткими перебіжками між укриттями. Відрадили.

Ми фривольно дюльфернули з одного гака. Через кілька днів його вирвав на дюльфере Дидора. У них був дублюючий стопер, тому вони не повбивалися. Перед ними дюльфернуло четверо турків і, напевно, камені летіли. Чорт його знає, Вася божився, що гак був хороший.

Жахливе місце вздовж реберця до снежника ми проїхали в цілковитій тиші. Ні каміння, ні вітру, лише адреналін в крові. Розв’язалися, зібрали всю волю в кулак, щоб не втрачати концентрації, і зійшли останні кілька сотень метрів фирну вниз. Відпустило тільки на льодовику.

19. Торжествуємо і злегка не в собі, сходження закінчилося, — ми внизу

У середовищі альпіністів Ушба має репутацію гори напівміфічною. Фотогенічна, з багатою історією, непередбачувана погода, маса маршрутів, але немає простих. Шабаш відьом — один з перекладів назви — як виявилося, цілком точно характеризує: занадто великий фактор везіння. З іншого боку, під час першої спроби ми наробили помилок, а у другій все пройшло як по маслу: всі небезпеки першої спроби були присутні в повний зріст, але ми їх уникали. Я вважаю, туди можна і потрібно ходити за дві доби в обидві сторони, щоб мінімізувати об’єктивні ризики.

20. Тепер можна відпочивати!

Літр пива по дорозі в Местії вимкнув мене на три години 🙂 У нас не було часу на ще одну гору, тому ми просто відпочивали. З’їздили в Ушгулі подивитися на Шхару.

21. Вперше-р-ред!

Там за звичкою метнулися до гори, 8 кілометрів в одну сторону. Але стомленим Ушбой організмам це не сподобалося, ввечері ми ледве повзали.

22. Шхара? Шхара почекає

Якщо ангели-хранителі існують, то мій посивів, а Васін вже давно такий 🙂

P. S.

Ось фотографія з лінією маршруту з музею Михайла Хергиани Помсті і моя фотографія гори влітку 2015 року. Коли зроблена фотографія для музею, невідомо, музей відкрито у 1985 році.

Судячи з фото, команда Хергиани йшла по бастіону та ребру — там четверочные скелі і зруйновано, їм не летіло на голови. Зараз стартувати за оригінальною лінії не можна — з ледопада до початку безперервно летять камені, та й сама льодова арка ось-ось обвалиться. З моменту зйомки льодовик просів, але стан стіни таке ж. Ми йшли інакше, схалтурили, виявляється 🙂 Тепер зрозуміло, для чого майданчика у жандарма на ребрі.