Початок — тут, продовження початку — тут.

Як би я ліз на Південну Ушбу знаючи те, що знаю зараз.

1. Я б поїхав в першій декаді липня (+/- залежно від погоди в сезоні) або у вересні. У червні ллють дощі, в липні ще залишається сніг для пиття близько ночівель, не треба за ним лазити, топити його простіше льоду. Поки сыпушные поля прикриті снігом, за ним можна швидко рухатися без мотузки. У вересні стабільніше погода, але снігу немає, або є свіжий.

2. Я б домовився про транспорт з аеропорту в Местії по телефону до виїзду і тримав в умі запасний варіант на випадок неприємного сюрпризу. По можливості, добирався б літаком: в 2016 році літає раз на день з Тбілісі Натахтарі/Кутаїсі в Местії, кожен день крім неділі, 65/50 ларі в одну сторону. Літають чеським Let L-410 (19 місць).

3. Я б пішов спочатку на Тетнульд (4858 м) — близько, або Казбек (5033 м) — далеко їхати потім в Сванетію. Більше акліматизуватися без видряпування за сыпушным скель і виснажливого бродіння по розірваним льодовиках там ніде. Переночував би пару раз на 4 тис, після чого відпочивав в Местії пару днів.

Гірська ланцюг на південь від Местія — висота до 3700 м, теж варіант для акліматизації, але доведеться багато ходити

4. Я б заніс під Ушбу багато хорошої їжі, відпочив і спостерігав би за горою — звідки і коли летить, очікуючи погодного вікна. Прогноз погоди на до трьох днів виправдовується. Сидіти там кілька днів — ок, тільки треба продумати культурну програму 🙂

5. На бівуаки на маршруті я б взяв дорогий синтетичний спальник (Mountain Hardwear HyperLamina Flame: 1.18 кг, нижня межа умовного комфорту -6 градусів), половину килимка Z-lite Sol (або маленький 130 х 50 см — 290 г), рюкзак і мотузку під ноги, одношарову мембранну штурмову намет, яка тримає дощ.

6. На сходження я б брав газ (220 г нетто) і Jetboil/MSR Reactor або щось подібне. Якщо газ місцевий — теплообмінник для підігріву балона від полум’я обов’язковий.

7. Їжа на бівуаки на маршруті — сублімати, сухариків, сальця-ковбаси. Для руху — спортивні гелі (30 г / годину руху — є такі маленькі одноразові) , фруктові батончики, 2 бутера з ковбасою (на всі сходження).

Енергетичні гелі, одна порція — 32 г, 100 кКал

8. Ушба небезпечна, туди треба швидко залізти і швидко тікати. Габріеля треба лізти за 2-2.5 дні в обидві сторони. 2 — якщо є хороший сніг на сыпушных полях, 2.5 — якщо ні. Щоб так сталося, треба бути акліматизованим, свіжим, в хорошій формі, збирати рюкзак з вагами. Перший нічліг повинен бути прямо під ключем. Близько до стіни підходити не можна — туди може прилетіти (і прилітало). Безпечно — відразу після щербини, через яку перелазять. Щоб залізти так швидко, низ треба лізти або без страховки по снігу, або з одночасною страховкою. Другий день — до вершини і назад. Для ходіння четверочных скель одночасно застосовував тиблоки для страховки першого від падіння другого (техніка Пецля). Я її перевіряв цієї зими — варіант.

9. Ми брали изотоник, ВСАА та спортивні полівітаміни з мінералами. Изотоник замість чаю і у воді на маршруті, BCAA краще в капсулах, тому що повільно розчиняється у воді.

10. Сходив би з напарником попередньо який-небудь технічно складний маршрут з одночасною страховкою і підстрахуванням тиблоками. Тобто щоб III-IV потренуватися лізти з одночасною страховкою.

11. Брав би тільки 120-см дайнемовые петлі для традовых відтяжок і 240-см дайнемовые петлі на станції. Вони важать по 120 г, але економлять багато часу. Решту снарягу б узяв ту ж (подвійна мотузка 7.8 мм, ками від 0.3 до 3, п’ят стоперів, скельні туфлі на ключову мотузку).

12. На спуск треба 60 м ріпа 6 мм. Реп можна використовувати для витягування рюкзаків на ключовий мотузці. Добре б мати з собою микротрекшн.

13. На підхід — кросівки, щоб не запарити ноги. На маршрут — полегшені черевики без переднього ранта (типу LS Trango S Evo, тепліше або такі — в залежності від погоди). Якщо не збираєтеся лізти ключ на тяпках (там M7), кішки — напівавтомати з плоскими зубами. Інакше — монопоинт Пецль Дарт або подібні (зараз їх можна зробити напівавтоматами!).

14. Взяв би віск для шкіри — порода дуже гостра, пил сушить шкіру.

15. Для пролазання моренного валу одягав б кішки і діставав би льодоруб — там небезпечно, особливо вночі або будучи стомленим.

16. Збирав би рюкзак з вагами. Рюкзак можна і потрібно робити 9 кг або легше (на початку скельної частини).

17. Казав усім, що лізти на Ушбу без досвіду у високих горах — страшний абсурд!