Ушба відшила нахабну спробу сходження двох скелелазів без досвіду високих гір. Вірніше, не відшила, просто ми наробили помилок і зрозуміли, що якщо ми підемо далі, то ми будемо мати пригоди небезпечно за гранню і пішли («піти» на Ушбе — це два дні). Незважаючи на те, що до вершини залишалося кілька годин, рішення не було важким — надто очевидні ризики.

Фіаско

Неоднозначні враження. Для мене звалилися всі легенди про альпінізм на Ушбе. Виявилося, Ушба — це півторакілометрова купа щебеню, за якою тошнишь півтора дня, щоб підійти до цікавого бастіону, на якому треба напружитися. На бастіоні 80-300 м цікавого лазанья (залежить від сторони). Ми пролізли ключ Габріеля вільним лазаньем.

Зізнаюся, я трохи не народив, вилазячи другим VI в гірських черевиках з 10-кг рюкзаком. Напарник Василь — мегамонстр, він зробив те ж саме, але першим і «без пологів».

Ключовою бастіон

Неприємні дюльферы

При цьому, Ушба дуже небезпечна гора!

З сходу сонця і до досвітніх сутінках по південному схилу летять залпи здорових каменів майже безперервно. Перед сходом сонця — трохи рідше. Маршрут Габріеля Хергиани прострілюється у нижній частині дуже щільно. Від шипіння летять каміння ворушаться волосся. Навіть ключовою бастіон плюється камінням. Це тримає в сильному нервовому напруженні.

Другий момент — погода. Грози майже кожен день. Цікаво, що якщо блискавка б’є в жандарм поруч, то гуркіт грому не такий, як всі звикли чути, а більше схожий на розламування дошки — короткий «хрясь» одночасно зі спалахом.

Третій момент — температура. Ізотерма нуля коливається зараз близько 5 тис м, на вершині — плюс. Але іноді може опускатися нижче 4 тис, зазвичай це супроводжується опадами і тоді тактичні плани сходження йдуть до біса (як у нас) — скелі заливає льодом і замість прогулянки III-IV настає еквівалентний мікст, що сильно уповільнює.

Четвертий момент: щоб повернутися вниз з вершини на південь потрібно близько 35-40 дюльферов. З собою потрібно мати близько 50-60 м ріпа і довго дюльферять за камнеопасным кулуарами.

П’ятий момент — немає актуальних описів. Грузинське топо по-англійськи — це розповідь про маршрут. Хлопці з Пітера пролізли третину маршруту альтернативно. Сніжно-льодові умови змінюються у бік танення кожен рік на стільки, що опису 2-3 річної давності вже не актуальні. З’являються інші ключі, замість снігових кулуарів — осипні.

Для дюльферов виробили схему, що дозволяє швидко дюльферять з пологим зруйнованим скель. Мотузку не скидали. Перший дюльферял, а другий видавав йому мотузку з куп на станції. Так перший міг швидко з’їхати на 30 метрів. Потім другий відпускав кінці мотузка майже не плуталася. При скиданні половини мотузки є ризик отримати каменем, але прийнятний (повільно дюльферять там так само небезпечно).

Євген Зразків