Татранський першотравень!

я: Давай пролезем на вихідних траверс гребеня навколо Морського Ока?
напарниця: Відмінно! Адже ми з биваком поліземо?
я: Пф-ф-ф… Звичайно з биваком, там і влітку за день мало хто встигне.
напарниця: Добре. Але тільки знаєш що… Поліземо в будь-яку погоду!

Діалог з напарницею (не придуманий!).

Маршрут не пролізли, але зими сьорбнули як ніколи. Шансів пролізти гребінь не було зовсім, але ми цього не знали поки не спробували.

Умови були складні: сніг по пояс, температура скакала навколо нуля, спекотне сонце висвітлювало схил (за розкладом). Там де підходили через три години була лавинна пастка. Рідко так рано вставав на сходження і рідко це було в такій мірі виправдано.

Вибираємо кулуар

Гребінь топографічний вкрай складний. Дивишся і бачиш: тут шестірочне лазіння, починаєш облазити довго і болісно. Виявляється, можна було облізти по I-II. І так кожні 50 метрів. Коротше, перед тим як туди йти треба уважно вивчити товстий талмуд. Я не знав, що такий талмуд є.

Поблизу гребеня, західний схил, сліди инсоляционных лавин

Прочитати рельєф гребеня важко, з першого разу пролізти швидко не вийде, навіть знаючи опис. Перед спробою проходження повністю, його треба вивчати по частинах. Добре, що ми почали з початку, а не з Рыс (звідки я вивчив опис). Інакше встряли б на Менгушовецком гребені, звідки нікуди діватися, міцно-міцно. В одну сторону — кілометрова стіна, в іншу — пів кілометра «дикого» рельєфу і лавинонебезпечний після восьмої ранку південно-західний схил.

Основна частина гребеня, куди ми, на щастя, не встигли

Бастіон на передньому плані — Казальница (заввишки близько 500 метрів!). Бастіон у правому верхньому кутку — північно-східна стіна головного Менгушовецкого піку, ~400 м. Правий край фото — північно-східний контрфорс головного Менгушовецкого піку, кілометровий+ технічно-складний маршрут (початку не видно, воно нижче).

Ілюстрація нашого стану після першого дня

За два дні бачили масу різного снігу: утоптаний гладкий, утоптаний з крижаною фактурою, сухий з тонкою льодовою кіркою, сухий з товстої льодовою кіркою (провалюєшся кожен другий крок), міцний фірн, сухий зверху-мокрий знизу, сухий і сипучий, сухий на льоду, мокрий топкий, мокрий важкий, лавинні виноси (неоднорідний смороженный), карнизи, лавинні жолоби (сухий топкий) і т. п. Плани та реальність суттєво розходилися, вийшло цікаве пригода.

За перший день по гребеню пройшли тільки 400 метрів (по карті).

Бівак на гребені

На біваку трапилася якась тимчасова аномалія: тільки очі прикрив, як раптово задзвонив будильник. Що за чорт!

Встали в 4 ранку. Швидко зібратися на вытоптанной полиці не вийшло, так що вийшли лише шість. Не знаю, скільки зазвичай збираються люди, якщо ходити на біваку ніде? Як прискорити збір в тісноті?

Посиденьки на гребені. Гоша пройшла зліва, чого я не схвалив: сухий, перенесений вітром сніг, схил градусів тридцять (сонце тільки вийшло)

Після біваку був сніжний гребінь. Сніг не пов’язаний, через годину — мокрий. Швидко пройшли 600 метрів. Обмозговали куди, коли і як спускатися. Вирішили, що треба зараз, поки сонце не нагріло схил, на західну сторону поки там тінь. На схід була Спадова долина, у якій є скидання з водоспадом у Циенжку (Важку) долину. І хоча спуск виглядав привабливо, у нас була одна 60-м мотузка, тому ми не зважилися. Добре що туди не сунулися!

Спуск на захід вийшов гарним. Злізли кулуарами (45 градусів) і скельним стінок (до II) поки схил був сморожен і в тіні. Обійшлися всього двома дюльферами по 15 м, один з гребеня, другий внизу через скельний двоечно-троечный бастіон. З бастіону можна було спуститися лазаньем, але там був клейовий анкер.

Шукаємо спуск на Циенжкий перевал

Як потім виявилося, на узвозі розгадали стандартний шлях підйому на перевал.

Гребінь має складну топографію і топономику. Кожен перевал і жандарм має своє ім’я, до кожного описані маршрути. 95% топономики на 250 метрової карті немає (занадто мало місця). Все описано, треба вдома читати, дивитися на фото, знову читати, потім проходити по шматках. Інакше швидко йти не вийде. Ось такий урок.

Спроба сходження на небеса

Пів на десяту ранку, люди слабкого розуму недосвідчені йдуть на Риси. Вгору їм йти ще три години, а через годину схил освітить спекотне сонце і сніг почне їхати сам. Весь нехай — гігантський снегосборник, на фото його вузький кінці. Тут зійшла одна з найбільш великих і трагічних лавин у Татрах.

Лінія життя

А ми слазим одиничним рельєфом вниз, на перегонки з сонцем, виходять з-за гребеня. Перевів подих лише тоді, коли був біля озера. Внизу сніг був мокрий і важкий, а з освітленого схилу над стіною Казальницы голосно сходили мокрі лавини.

Забавно, наш підхід, гребінь і спуск — це три самостійних (простих, загалом) маршруту.

Адам Білецький та Кацпер Текелі пролізли гребінь за 11 годин в зимових умовах. Для мене це як політ на Місяць!!! 5 кілометрів по гострому зруйнованого скельного гребеня I-IV в кішках і з рюкзаком, божевільна експозиція — це просто неймовірна швидкість!