Бура сторона альпінізму

Вірите чи ні, але при спробі сходити в туалет на альпіністському маршруті можна вбитися. Я маю на увазі не класичний альпінізм, де мертві тіла залишаються там, де померли, а лазіння, де мертві тіла падають до основи стіни. Мало того, є загиблі при спробі сходити в туалет, і ще будуть. Це не банальне падіння в тріщину на льодовику при спробі знайти затишне місце, а самі, що ні на є, політ у прірву. Це може здаватися смішним, але я б не сказав, що вбитися зі спущеними штанами — це смішно. Особливо загиблому.

Куди ходять в туалет альпіністи?

За рідкісними винятками — туди ж, куди і всі інші люди на природі. Вертикальні стіни рідко бувають на стільки безперервними, щоб не знайшлося зручного місця зі скельної полицею. Правилом хорошого тону є не псувати місця для станцій, біваків, джерела води, і ретельно закладати камінням сліди після себе. На льодовику — зійти зі стежки подалі (будучи в зв’язці!), зробити ямку і засипати після себе. Якщо є підготовлене місце — ходіть туди. Поодинокі винятки — це національні парки, в яких альпіністів і туристів зобов’язують використовувати спеціальні мішки для екскрементів (Йосемиты, Деналі, Аконкагуа).

У чому ж проблема?

Проблема — спустити штани, розслабитися на хвилину і надягти штани, залишаючись на страховці, в місці, де треба висіти на мотузці, або є куди полетіти (схил, льодовик, тощо). Знімати систему або розв’язуватися не можна. Щоб спустити штани, не знімаючи альтанки, потрібно відстебнути гумки стегнових петель від поясний петлі. Більшість альтанок дозволяє це зробити, але не все. Ультралегкі альтанки для спортивного скелелазіння не потребують такої можливості і можуть її не мати.

Альтанки для спортивного скелелазіння

Всі альтанки для альпінізму і частина скелелазних дозволяють відстебнути гумки стегнових петлі від поясний. Однак, не скрізь це реалізовано, м’яко кажучи, зручно. Більшість реалізацій так погані, що можна обделаться, поки впораєшся з кріпленням. Бажаю всім дизайнерам альтанок ходити в туалет виключно в своїх дітища!

Найчастіше зустрічається два варіанти кріплення: пластиковий фастекс або алюмінієвий гачок. Кріплень може бути одне або два.

Класичні альтанки для альпінізму, кріплення гумок гачком

Класичні альтанки для альпінізму, кріплення гумок фастексом

Великою проблемою є розмір кріплення, це відноситься і до фастексу і до гачкам. Кріплення потрібно віддавати за спиною, наосліп, взимку будучи в рукавичках.

На старому Хирундосе я не зміг застебнути пряжку тому без зняття альтанки, на Кампе — відстебнути самостійно

Я використовував в горах Petzl Adjama і Petzl Hirundos попереднього модельного ряду, і Camp Air Cr. На перших двох був один великий гачок (в новому модельному ряду зробили фастекс). У Хирундосе його було важко відстебнути і неможливо застебнути, не знімаючи альтанки навіть голими руками влітку. На Camp два виключно дрібних гачка, щоб ними користуватися, знадобиться стороння допомога.

Різниці в зручності на тілі альтанок з одно — і двоточковим кріпленням гумок я не відчув. Альтанка, яка менше всього заважала руху — Хирундос. Найзручнішим варіантом кріплення гумок був один великий фастекс. Але в альпіністській системі не рідко сплять, а великий шматок пластику ззаду може тиснути. Тому я б звернув увагу на товщину фастекса: чим тонше — тим краще.

Отже, порядок дій:

 • Повідомити напарника, попросити постраховать.
 • Знайти відповідне безпечне місце. Безпечне — де можна стійко присісти, куди не летять каміння/лід/лавини.
 • Закласти точку і стати на самостраховку на ній (залишаючись на страховці).
 • Відстебнути пряжку гумок.
 • Спустити штани, зробити брудну справу.
 • Засипати камінням сліди.
 • Якщо альтанку треба зняти:

 • Взяти 120-см петлю і зав’язати вузол на середині.
 • Одягнути її так, як верхню обв’язку. Вузол повинен бути ззаду між лопаток. Якщо занадто вільно — укоротити. Якщо немає 120 см петлі, можна з’єднати дві 60-див. Якщо немає петель — беремо шматок ріпа (у вас він є?) і в’яжемо з нього.
 • З’єднуємо плечові лямки на грудях карабіном з петлею на зв’язкової мотузці. Далі, як у верхньому списку.
 • Загалом, справа не хитра.

  P. S. Паперові серветки зручніше туалетного паперу — водостійка упаковка, компактні.