Ілюстроване власними помилками, досягненнями та спостереженнями

Я чув дві думки на тему того, як ходити маршрути швидше. По-перше, швидко ходити не значить швидко лазити, але лізти без зупинок. Це чистісінька правда. По-друге, потрібно пройти багато маршрутів помірної складності і швидкість сама прийде. Нічого подібного! 🙂

Так, з досвідом проходиш маршрути швидше, але потім, якщо не займаєшся швидкістю цілеспрямовано, «впираєшся» в якийсь межа. Щоб прискоритися далі, потрібно над цим займатися. Про це мало де можна прочитати. Проблема комплексна: щоб витягти користь з подальшого чтива, потрібно мати базові навички скельного альпінізму і бути самостійним восходителем. Це значить — оцінювати всі ризики і складність маршруту, свої сили і т. д. Може, тому і не пишуть? Ті, хто опанував базовими навичками самі зрозуміють, а іншим не треба? Не знаю. Я для цього шукав книги, лекції, радився з досвідченими альпіністами і тестував свої висновки на власній шкурі.

Я і Троянда на Замарлой Турне, Високі Татри. Встановлюємо особисті рекорди труднощі

Час сходження — це момент виходу з табору до повернення. Щоб зрозуміти на що і скільки йде час треба розкласти сходження на елементи і… чорт візьми, засікти скільки і на що йде час! Візьми годинник і повісь на систему щоб весь час видно було.

Головні об’єктивні критерії, без яких швидке сходження не вийде ні в кого:

1. Хороші умови на стіні

Ідеальні умови для скельного маршруту влітку — суха скеля, комфортна температура і одна хмаринка на безхмарному небі, яка закриває сонце. Лізти швидко по мокрій скелі, будучи продувається вітром при низькій температурі, неможливо. Якщо умови не ідеальні, рекорду швидкості не вийде (при інших рівних). Чим важче маршрут, тим повільніше лізеш. Якщо варіанти «не йдемо» не передбачено (що погано), то в поганих умовах вибирайте маршрут простіше і об’єктивно безпечніше. «Об’єктивно безпечніше» означає з надійною страховкою, чистий (мінімально камнеопасный), з зручним спуском, логічне, без довгих ділянок на терті. Або готуйтеся лізти повільно, страшно і небезпечно.

Сірий Кут (VI+) на Менгушовецком піку, жахливі умови: холодно, мокро, вітер 50 км/год, у мене під ногами і рукми товстий шар якийсь слизу. Попереду траверс вліво 5 метрів без точок страховки, потенційний маятник в стіну. Жовтень, Високі Татри

Взимку хороші умови — це велика кількість льоду і/або твердого фірну на скелях, хороша видимість і помірна температура (до -10), а погані — мало льоду і глибокий сухий сніг (лавинонебезпека!) — один підхід вийме душу.

2. Маршрут по силам для зв’язки

Реалістично оцініть складність маршруту, доступне світлий час та власні можливості. Не цифру з буквою, а характер ключових труднощів і їх протяжність, складність і характер інших мотузок, якість страховки, довжину маршруту і т. д. Якщо лізти зі своєю страховкою доводиться за кордоном комфорту (дві букви нижче вашого впевненого спортивного онсайта) лізти ви будете в три рази повільніше, ніж потрібно.

Маршрут Диешки (Obrovský kút) на Малому Кежмарском піку, закінчилося холодної ночівлею на спуску по ряду причин

Причому, межа комфорту — це не тільки труднощі скелі, але і її характер: руїна, камін без страховки, незвичний тип повзання і т. п. Стиль маршруту радикально вплине на вашу швидкість, якщо ви до нього не звичні. Руїна, каміни, плити на терті, нависання, вертикальні тріщини — до всього цього окремо (!) потрібен специфічний разлаз.

3. Швидке і безпомилкове орієнтування

Погане орієнтування коштує від 1,5 годин до зірваного сходження.

На підході.

  • Переконайтеся, що йдете в потрібну долину, правильною стежкою туди, куди треба.
  • Не поспішайте на підході. Криваві мозолі, натерті на підході дискваліфікують вас з сходження. Починайте йти стримано, дайте тілу прокинутися, використовуйте перевірену взуття і шкарпетки.
  • Якщо ви не ходили попередньо на розвідку і перегляд стіни, зупиніться на досить великій відстані від стіни (кілометр, кілька сотень метрів) і перегляньте весь маршрут з описом в руках. Знайдіть місце старту, хід маршруту, ключові орієнтири на стіні і шляхи підходу, місця станцій. Стіна здалеку і зблизька виглядає зовсім інакше. Той вигляд, що фототопо — це вид з далека. Верхня частина маршруту краще проглядається з більшої відстані, ніж початок і середина.
  • Краще підходити стандартної стежкою, якщо вона є. Якщо підхід не очевидний, а маршрут довгий і цінний — сходіть попередньо на розвідку, розставте тури, щоб вночі було легше підходити.

Мультіпітч в Східних Альпах. На простий мотузці (5а для цього маршруту) було всього 2 шлямбура. Хід був не очевидний і я заблукав, довго шукав станцію з 20-метровим виходом над останньою крапкою

На маршруті.

Щоб орієнтуватися швидко, потрібно зробити домашнє завдання, а саме:

  • Вибрати логічний маршрут, такі і лізти приємніше і хід очевидний. Наприклад, камін, яскрава система вертикальних тріщин, гребінь або виражений контрфорс, маршрут, на якому часто зустрічаються добре помітні форми/елементи рельєфу (плями породи іншого кольору, каміни, внутрішні кути, жандарми).
  • Прочитати і запам’ятати опис підходу, спуску, маршруту, мати гарний опис, схему, фото-топо, запам’ятати ключові орієнтири на стіні.
  • Часта проблема (і не тільки у новачків!) — знайти початок маршруту. Цьому потрібно приділити особливу увагу, навіть якщо думаєш, що ти досвідчений і все ні по чому :). Якщо на стіні повно маршрутів і вони близько один до рудуг, корисно мати фото стіни, зроблене в безпосередній близькості від старту з позначеним місцем старту цільового та сусідніх маршрутів.
  • Також, потрібно знати хід сусідніх маршрутів, особливо тих, що легше.
  • Вкрай корисно отримати консультацію від ходили маршрут, якщо це не порушує ваші уявлення про стиль проходження. Залізти не туди і слюльферять одну мотузку — півтори години втраченого часу (залізти не туди, сдюльферять, залізти туди).

Мабуть, поки вистачить. Ці три пункти — найбільш вагомі об’єктивні умови для хорошої швидкості зв’язки на маршруті. Решта — в наступній статті.