Як показали мої дослідження, більше 80% оцінок гаків без молотка, «на око», є помилковими. Піт Шуберт, Безпека і ризик в скелях і на льоду, том 3, стор 172 (польське видання 2015 рік, переклад німецького видання 2011 року).

Напарниця досі згадує мені історію зі станцією (тут в епіграфі), Сергія Дидору теж, схоже, вразила. Значить я зробив у тому випадку уявне велике скорочення, допустивши, що очевидне мені очевидно всім і якщо напарник йде далі, значить розуміє ризик і компенсує його впевненим пролазом. Те, що я так легко прийняв ризик — інше питання, треба подумати 🙂

Спробую описати на що я дивлюся, оцінюючи гаки. Як «на око», без молотка оцінювати міцність стаціонарних гаків на маршруті (або не користуючись, хоча це було б досить нерозумно).

Точної така оцінка швидше за все не буде, але мені досить. Якщо хтось може щось додати, прокоментувати чи покритикувати — я тільки за.

Гаки з кільцем — це музейні експонати, а не страховка

Для початку, опеределимся з поняттями:

Що таке хороший скельний гак?

 • Той, який забив сам, майже до кінця (щоб не вперся вухом).
 • В тріщину у монолітній породі.
 • Гак підходящий для тріщини (вертикальна — якірний, горизонтальна — щось інше).
 • Дотичний з обома стінками тріщини по всій довжині (зовні — видно, всередині — чути).
 • На останніх ударах повинен бути чутний характерний співучий дзвін. Титанові гаки співають, навіть якщо забиті погано.

Сумнівні гаки — всі інші.

Якщо лізете з молотком — все просто. Пару ударів по гака покажуть усе. Він або заспіває, або зазвучить глухо, або розвалиться. Будьте обережні зі старими іржавими довгими швелерами. Вони пружинять і можуть добре звучати, в той час, як самі ось-ось розваляться. Але це видно.

Далі ближче до теми: молотка немає, на маршруті є стаціонарні гаки різної якості. Як визначити — чи варто в нього вщелкивать відтяжку або краще закласти свою точку. Зазвичай стаціонарні гаки бувають там, де вони потрібні — перед або на складному місці, місці, де важко організувати іншу страховку. Погана страховка завжди краще її повної відсутності, тому, якщо немає своєї страховки, то і вибору немає. Якщо ж можливість вибирати свою страховку або стаціонарні гаки є, то використання гаків прискорить проходження мотузки.

Які ознаки поганого, ненадійного гака і чому

Кожна з цих ознак окремо достатній, щоб вважати точку дуже поганий, тобто взагалі ніякого ривка не витримає.

 • Який можна похитати рукою.

Проіржавів і/або вивітрювання і корозія послабили його розклинення в тріщині. Проржавілий зламається при будь-якому навантаженні, що бовтається вилетить при ривку.

 • Має видимі пошкодження, наприклад, вухо лопнуло від добивання або расплющено.

Зламається при динамічному або навіть статичному навантаженні. Якщо вибору немає, можна зав’язати на ньому петлю з карабіном — може витримати ривки з малим фактором.

 • Гак впирається вухом в скелю.

Стаціонарні гаки іноді добивають. В ідеалі — при кожному використанні. Якщо гак, уперся вухом, вже не доб’єш. Гак іржавіє, тримається все гірше і гірше в тріщині, а добити вже не можна.

 • Сильно недобитий, стирчить зі скелі.

Те ж, що і в попередньому випадку, але з-за того, що добивати нікуди.

 • Старий гак, штампований з сталевого листа.

Всілякі V — і П-подібні гаки. Зазвичай тонка сталь. Такий може швидко втратити свою міцність, досить пів міліметра іржі, щоб його можна було легко розвалити не тільки ривком, але і при спробі добити.

 • Старовинний кований гак — товстий, з кільцем.

Йому може бути років 100 (там де альпінізм давно розвивається), цілком може бути проіржавілим наскрізь.

Нижній гак — жахливий, тому встегнут символічно (без обв’язування петлею у скелі): недобит, значить уперся всередині в скелю, видно, що за нього багато молотили і він пішов тріщинами у вуха, глибока іржа. Верхній гак — хороший: свіжий, з товстезного металу, нещодавно добитий, але вухо пішло в тріщину, тому обв’язаний петелькою

 • Тріщина навколо гака забита землею.

Гак іржавіє значно швидше, тому що ніколи не сохне. Навіть якщо сталь товста, за рахунок швидкої корозії може легко випасти із тріщини.

Обидва гака були б відмінні, якщо щілина не була забита щемлей, а гаки добиті за вухо. Видно, що нижній регулярно добивають (але толку від цього немає, т. к. уперся вухом): немає глибокої іржі там, куди б’ють, хоча в інших місцях вухо серйозно корродировало. Фото nobolts.blogspot.com

Які стаціонарні гаки можна визнати відносно безпечними?

Ті, які, швидше за все витримають зрив з маленьким фактором на вашій мотузці (2-3 метри кінця мотузки), але вилетять при більшому зриві. «Швидше за все» означає, що ви повинні мати гарну точку поблизу, щоб не вбитися.

 • Пристойно виглядає іржавий V — або П-образний гак у вертикальній або горизонтальній тріщині.

Зазвичай V-образні роблять з більш товстої сталі. Пристойний — видно метал або сліди фарби, або товщина стали велика, а гак сучасний, не хитається.

 • Товстий гак типу Lost Arrow у вертикальній тріщині.

Такі гаки зазвичай не беруть на сходження, тому що занадто важкі. Найчастіше вони забиті спеціально, при чищенні маршруту від старого заліза. Однак, невідомо, як часто його добивають, а з вертикальної тріщини недобитий гак можна вирвати. Тим не менш, швидше хороший, чим поганий.

Задовільний гак — відносно новий (Stubai), з товстого металу, довгий, V-подібний, регулярно домагається (расклепанный), вертикально тріщині, вбито не до упору, тріщина чистий

Які гаки я вважатиму повноцінними точками для станції.

Ідеальний гак. Новий, м’ясистий, сертифікований, в чистій горизонтальної тріщини, фото markpthomas.com

 • Свіжий гак зі слідами недавньої добивки.

Металевий блиск в місці, куди б’ють молотком у вологих умовах зберігається менше доби.

 • Товстий сталевий гак типу Lost Arrow в горизонтальній тріщині, щільно сидить, без глибокої іржі видно залишки фарби або фактури кування стали.

Якщо не добитий, то попрацює як стопер.

Сильно поржавевший, регулярно добиваемый (розплющити такої складно) кований гак з товстої сталі в горизонтальній тріщині — прийнятна для мене точка станції в граніті (одна з трьох). Фото mountainproject.com

 • Відносно нові, з товстої сталі, зі слідами недавнього добивання.

Зі слідами фарби або іншого покриття. У вологих горах сталь іржавіє дуже швидко. Сліди свіжого добивання видно 1-2 дні, потім все покривається іржею. Якщо видно металевий блиск — значить його добивали сьогодні.

Загалом, все. Може здатися, що складно і довго, насправді — один погляд. У будь-якому випадку, стаціонарний гак корисно помацати рукою — похитати.

P. S. У польських Високих Татрах повно поганих гаків, але фотографувати на маршруті зазвичай немає часу, тому що зазвичай стаціонарні крюки в цікавих місцях. Як знайду фото — додам більше.

P. P. S. Якщо на станції є три стаціонарних гака, все одно краще доповісти одну свою точку.